piątek, 13 czerwca, 2025

Złoto nadal na szczycie, ale kawa pokazuje silny potencjał wzrostowy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Inwestowanie w kawę zapewniło stopę zwrotu niewiele mniejszą niż w złoto. Inwestowanie w instrumenty finansowe opierające się na cenach kawy, kakao czy soku pomarańczowego to spekulacja i bardzo duże ryzyko.

Jeżeli popatrzymy na tzw. softy (produkty rolne i hodowlane), to większość z nich w ostatnich miesiącach drożała, jednak 2025 r. przynosi przetasowania na najbardziej zmiennych surowcach.

– Kakao i sok pomarańczowy, których cena bardzo rosła w 2024 r., już nie mają się tak dobrze – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB. – Inaczej jest z kawą.

Od początku roku złoto zdrożało o 25% (5 maja cena złota ustanowiła nowy historyczny rekord 3 506,94 USD za uncję), a kawa o 21%. Na kontraktach terminowych na surowce złoto pod względem stopy zwrotu z inwestycji było na pierwszym miejscu, a kawa na trzecim (pomiędzy nimi bydło hodowane dla mięsa wołowego). Dla kawy ostatnie tygodnie były nieco słabsze, wcześniej stopa zwrotu była jeszcze bardziej zbliżona do złota (choć już w 2024 r. ceny kawy wystrzeliły, była najdroższa od bez mała 50 lat).

Kakao na kontraktach potaniało YTD o ponad 15%. Natomiast sok pomarańczowy odnotował największy spadek na softach (o 30% od początku roku). Jednak kakao ma za sobą dobre ostatnie tygodnie, gdy jego cena powróciła do poziomów powyżej 11 000 USD za jedną tonę.

– Popyt pokazuje, że wielu producentów nie jest w stanie zaakceptować tak wysoką cenę kakao – wyjaśnia ekspert XTB. – Wielu producentów czekolady, takich jak Mondelez International i Hershey, zapowiada dalsze podwyżki cen swoich produktów.

Pogoda powinna sprzyjać zbiorom, dotyczy to także kawy i soku pomarańczowego. Poprzedni sezon był natomiast pogodowo fatalny.

W przypadku soku pomarańczowego jest duża szansa na kontynuowanie spadków. Natomiast dla kawy i kakao prawdopodobny jest powrót do wzrostów po obecnej korekcie. Te wzrosty będą jednak ograniczone ze względu na osłabienie popytu.

Inwestowanie w złoto jest bardzo popularne, czego nie można oczywiście powiedzieć o kawie, kakao czy soku pomarańczowym.

– Inwestowanie w instrumenty finansowe opierające się na cenach takich produktów rolnych to spekulacja – ocenia M.Stajniak z XTB. – Taka spekulacja wiąże się z ogromnym ryzykiem, ze względu na zmienność na tych rynkach.

Patrząc z innej perspektywy – polscy konsumenci najbardziej odczuli zmiany cen czekolady.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

NBP ostrzega, Hołownia grozi, Trump walczy z Muskiem

Pierwszy piątek miesiąca zwyczajowo przynosi emocje. W oczekiwaniu na...

Inflacja w USA i porozumienie z Chinami w centrum uwagi rynków

Inflacja w USA w centrum uwagi. Czy w odczytach...

Podobne tematy

00:04:55

Czy lipiec będzie początkiem cyklu obniżek stóp? Ekspert XTB komentuje

Rynek wycenia, że w tym roku stopy zostaną obniżone...
00:07:01

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy...
00:10:43

Od początku roku polski inwestor zarobił na złocie 7,5% – amerykański dwa razy więcej

Polski inwestor inwestujący złote w złoto zarobił od początku...
00:09:04
00:10:46

Koniec marca kluczowy dla rynku kryptowalut – co zmienią nowe regulacje?

Zanika apetyt inwestorów na ryzyko, co dotkliwie odczuły kryptowaluty....
00:07:08

Czy zakończenie wojny w Ukrainie umocni złotego? Ekspert komentuje

Złoty jest nadal bardzo silny. Pomimo tego co zdarzyło...
00:09:19

Złoto w górę! Czy przebicie 3 000 USD za uncję to tylko kwestia czasu?

Złoto zyskuje przede wszystkim przez niepewność, która panuje na...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie