wtorek, 17 czerwca, 2025

Złoty odzyskuje siłę. Pomaga retoryka RPP i globalny apetyt na ryzyko

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Ruch wzrostowy na głównej parze walutowej świata odbija się od oporu w okolicach 1,1265. Krajowa waluta odrabia straty na bazie polityki monetarnej RPP, a także za sprawą powiewu optymizmu na aktywach ryzykownych. Sporo danych z brytyjskiej gospodarki.

Problem z kierunkiem

Ostatnie dni na notowaniach EUR/USD pokazują niezdecydowanie inwestorów. Poniedziałek sprawił, że testowaliśmy wsparcie na poziomie 1,11, by w kolejnych dniach dobić do strefy oporowej na 1,1265. Jednak w tym rejonie kurs zawraca, kieruje się na południe i przebija dzisiaj 1,12. Wydaje się, że w tym momencie nieco przycichła kwestia wojen handlowych (rynek czeka na kolejne porozumienia), a na pierwszy plan wysuwa się polityka monetarna. Problem z kontynuacją odbicia na popularnym „edku” może wynikać z tego, że w najbliższym czasie nieco inne rysują się decyzje banków centralnych USA i strefy euro. EBC, zgodnie z oczekiwaniami analityków, ma już w czerwcu (5.06) znów ciąć koszt pieniądza o 25 pkt bazowych, podczas gdy Fed do września może nie wykonać żadnego ruchu. Taki scenariusz (przynajmniej na ten moment) może faworyzować dolara w relacji z euro.

„Tańsze” euro i dolar

Ten tydzień jak do tej pory jest udany dla krajowej waluty. Wczoraj w relacji do EUR udało się zejść poniżej 4,24, a w przypadku „zderzenia” z USD poniżej 3,80. Jednym z powodów takiej sytuacji jest oczywiście większy optymizm co do walut rynków wschodzących. Wydaje się jednak, że decydująca kwestia to wciąż ostatnia konferencja prasowa prezesa RPP (i sygnał, że kolejne cięcia stóp nie są tak oczywiste). Rynki powoli tracą wiarę w to, że taki scenariusz zmaterializuje się w czerwcu, a coraz bardziej wątpliwy staje się i lipiec. Tym bardziej po dzisiejszej rewizji w górę danych inflacyjnych za kwiecień. Zmiana ta jest może niezbyt imponująca, bo raptem z 4,2 na 4,3%, ale pokazuje, że presja inflacyjna ciągle jest. Poznaliśmy też odczyt PKB za I kwartał, który wyniósł w relacji r/r całkiem okazałe 3,2%. Taki wynik też pokazuje, że mimo wysokiego poziomu stóp procentowych w naszym kraju gospodarka radzi sobie przyzwoicie, a analitycy zakładają, że za cały rok PKB może wynieść nieznacznie poniżej 3,5%.

Mieszane dane

Dzisiaj sporo danych poznaliśmy z brytyjskiej gospodarki. Warte uwagi były przede wszystkim te dotyczące PKB za marzec i produkcja przemysłowa. I trzeba przyznać, że ich wydźwięk jest mieszany, bo pozytywnie zaskoczył wzrost gospodarczy, który wyniósł w marcu 0,2% (przy oczekiwaniach na poziomie 0.0%), ale z drugiej strony zawiodła produkcja przemysłowa, która m/m w marcu wyniosła -0,7%, czyli gorzej od prognoz. Przypomnijmy, że 8 maja Bank Anglii dokonał obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych, właśnie na bazie słabej aktywności gospodarczej, i niższego wskaźnika inflacji (2,6% w marcu). GBP dzisiaj na rynku FX zyskuje nieznacznie do USD, ale traci do mocno rozpędzonego JPY (trzecia sesja wzrostowa). Dzisiaj w kalendarzu jeszcze ważny odczyt kondycji konsumenta z USA, czyli sprzedaż detaliczna, a także inflacja PPI, również ze Stanów.

Autor: Krzysztof Pawlak, analityk walutowy Walutomat.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Bliski Wschód płonie, ale inwestorzy nie panikują – szekel i ropa odbijają

Wygląda na to, że coś, co jeszcze w piątkowy...

Niepewność wspiera dolara – inflacja w USA nie przeraża Fedu

Ubiegłotygodniowa decyzja Izraela o bombardowaniu Iranu w celu wstrzymania...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

Inflacja w USA i porozumienie z Chinami w centrum uwagi rynków

Inflacja w USA w centrum uwagi. Czy w odczytach...

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Podobne tematy

Czy Fed uratuje dolara? Rynki szukają sygnałów

Świat wzywa do rozmów i zakończenia konfliktu na linii...

Niepewność wspiera dolara – inflacja w USA nie przeraża Fedu

Ubiegłotygodniowa decyzja Izraela o bombardowaniu Iranu w celu wstrzymania...

Ropa drożeje po ataku Izraela. Kurs dolara słabnie, euro na fali

W nocy Izrael dokonał ataku, w którym obok cywilów...

Kurs dolara spada po danych o inflacji. Ropa najdroższa od kwietnia

Wczorajszy dzień na walutach przebiegł pod dyktando danych o...

EUR/USD reaguje na dane i obawy o stagflację. PLN lekko zyskuje

Euro odrobiło straty do dolara amerykańskiego po piątkowych danych...

RPP bez zmian, inflacja w Szwecji spada. Czy EBC obniży stopy?

O poranku dowiedzieliśmy się, że Szwedzi biorą przykład z...
00:05:11

RPP czeka, ale rynek już wycenia cięcia stóp o 125 pb do połowy 2026 r.

RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Było...

Kurs euro powyżej 4,29, dolar blisko 3,77. Inwestorzy nerwowo wyczekują RPP

Trzecia sesja miesiąca nie zmienia nastawienia inwestorów do złotego....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie