BEZPIECZEŃSTWOAtaki ransomware wzrosły dwukrotnie! Potrójne wymuszenie nową techniką hakerów

Ataki ransomware wzrosły dwukrotnie! Potrójne wymuszenie nową techniką hakerów

Liczba ataków ransomware wzrosła o 102-procent w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku – ostrzega firma Check Point Software. W Europie odnotowuje się średnio 14 ataków tygodniowo, w Ameryce Północnej 29, natomiast w rejonie Azji-Pacyfiku aż 51 ataków! Zdaniem ekspertów najczęstszym celem ataków jest sektor zdrowotny.

Od początku kwietnia średnio 1000 organizacji na całym świecie dotkniętych było przez oprogramowanie ransomware – tak wynika z szacunków firmy Check Point Software, która wskazuje na aż 102% ogólny wzrost liczby ofiar oprogramowania ransomware w porównaniu z początkiem 2020 r.

Najczęściej atakowany jest sektor opieki zdrowotnej ze 109 atakami tygodniowo, a następnie usługi publiczne (59 ataków) oraz sektor ubezpieczeniowy i prawny (34 ataki tygodniowo). Najczęściej atakowane są firmy i organizacje z regionu Azji i Pacyfiku – średnio 51 razy w tygodniu; najrzadziej z kolei z Afryki – średnio 4 ataki tygodniowo. W Europie, podobnie jak w Ameryce Południowej, dochodzi do średnio 14 incydentów z udziałem ransomware w tygodniu.Liczba ataków ransomware

Eksperci cyberbezpieczeństwa mówią również o nowej technice hakerów, zwanej potrójnym wymuszeniem. O ile podwójne wymuszenie polegało na dodatkowej manipulacji w postaci ujawnienia części zaszyfrowanych danych w celu szybszej opłaty okupu, potrójne wymuszenie polega na dodatkowym zakłóceniu unikalnych procesów, które mogą wpłynąć na całą branżę lub sektor gospodarki.

Specjaliści Check Pointa wskazują, że średnia płatność okupu wzrosła w ciągu ostatniego roku o 171% i wynosi obecnie około 310 000 USD.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version