BEZPIECZEŃSTWOCyberprzestępcy manipulują nastrojami społecznymi - tym razem chodzi o UE i Mołdawię

Cyberprzestępcy manipulują nastrojami społecznymi – tym razem chodzi o UE i Mołdawię

Kolejna fala dezinformacji uderza tym razem w Mołdawię. Cyberprzestępcy przeprowadzili kampanię wymierzoną przeciwko staraniom Mołdawii o członkostwo w Unii Europejskiej – informuje Check Point Research. Nowo odkryte przypadki manipulacji informacyjnych wykorzystują lęki związane z kosztami i konsekwencjami przystąpienia do Wspólnoty.

W obliczu zbliżających się wyborów krajowych i referendum w sprawie członkostwa w UE, stawka jest wysoka dla Mołdawii, kraju, który wciąż zmaga się ze swoją tożsamością postradziecką. Kampania – nazwana przez Check Point Research „Lying Pigeon” – celowo uderza w ten wrażliwy moment, wykorzystując ukierunkowane e-maile zamiast tradycyjnych mediów społecznościowych i serwisów informacyjnych, aby podszywać się pod oficjalne komunikaty instytucji Unii Europejskiej, mołdawskich ministerstw i postaci politycznych.

Nadawane przez cyberprzestępców narracje mają na celu wzbudzenie wśród obywateli obaw przed wykorzystywaniem przez sąsiadów oraz przedstawienie przyszłości Mołdawii w Unii Europejskiej jako obciążenia ekologicznego i logistycznego – ostrzegają stojący za odkryciem analitycy bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Research. Fałszywe informacje sugerują również, że przystąpienie do UE zmusi Mołdawię do wysyłania ochotników na wojnę w Ukrainie oraz przekazywania pojazdów na cele wojenne.

Manipulacja społecznymi lękami

Atakujący celowo podsycają niepokoje społeczne związane z odpowiedzialnością ekologiczną i zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie. Poprzez wprowadzanie do debaty publicznej emocjonalnie nacechowanych i prowokacyjnych nieprawdziwych informacji, starają się osłabić poparcie dla idei integracji europejskiej. Strategia ta ma na celu pogłębianie podziałów społecznych i wzbudzenie wątpliwości co do rzeczywistych korzyści z członkostwa w UE.

Dezinformacja ta nie tylko wpływa na opinię publiczną i wybory w Mołdawii, ale również próbuje zmienić długoterminowy kurs geopolityczny kraju, podważając zaufanie do wartości europejskich. Takie działania wskazują na wielowymiarową strategię atakujących, którzy nie tylko dążą do destabilizacji sytuacji politycznej w Mołdawii, ale również przygotowują grunt pod przyszłe ataki cybernetyczne.

Opisana kampania jest przykładem nowej ery dezinformacji, w której aktorzy zagrożeń kreatywnie wykorzystują bardziej bezpośrednie kanały, takie jak e-maile, aby wpływać na opinię publiczną i zbierać wrażliwe dane. Operacja MiddleFloor to zaawansowana operacja, która podkreśla rosnącą konwergencję manipulacji psychologicznej i gromadzenia danych osobowych. Przyszłość najprawdopodobniej przyniesie wzrost takich wieloaspektowych operacji, które nie tylko zakłócają procesy demokratyczne, ale także torują drogę do bardziej złowrogich, spersonalizowanych ataków – mówi Sergey Shykevich, menedżer grupy ds. wywiadu Zagrożeń w Check Point Software.

Podobne przypadki dezinformacji były obserwowane w innych krajach Europy, w tym w Polsce, gdzie tego typu kampanie często wykorzystują lokalne obawy dotyczące polityki unijnej i bezpieczeństwa energetycznego. W Polsce, narracje antyunijne często są powiązane z tematami suwerenności narodowej, kosztów energetycznych oraz obaw przed ingerencją UE w sprawy wewnętrzne państwa. Polska była jednym z krajów, które zostały wymienione jako cel kampanii dezinformacyjnych wymierzonych w wybory oraz procesy demokratyczne w 2024 roku.

Raport Check Pointa podkreśla powiązania operacji Lying Pigeon, wskazując na podobieństwa z innymi kampaniami dezinformacyjnymi w Europie. Wyniki sugerują, że kampania jest potencjalnie częścią szerszego, skoordynowanego wysiłku mającego na celu osłabienie procesów demokratycznych w całej Europie.

Również według EU DisinfoLab, kraje UE doświadczają wyzwań związanych z kampaniami dezinformacyjnymi, które często wykorzystują strach przed utratą wartości, suwerenności oraz wpływem na siłę nabywczą obywateli. Działania te mają na celu manipulowanie opinią publiczną i podważanie zaufania do demokratycznych procesów w państwach członkowskich UE​.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...
Exit mobile version