poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Donald Trump opóźnia wprowadzenie ceł, ale zapowiada dalsze działania protekcjonistyczne

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Donald Trump, po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, wstrzymał się z natychmiastowym wprowadzeniem zapowiadanych ceł na import towarów z Kanady i Meksyku. Zamiast spodziewanych gwałtownych decyzji, prezydent ogłosił plan nałożenia 25-procentowych taryf dopiero od 1 lutego, uzasadniając to problemami wynikającymi z nielegalnej imigracji oraz napływu fentanylu. Dodatkowo, Trump zobowiązał Departament Handlu, Skarbu i Biuro Przedstawiciela ds. Handlu (USTR) do przeprowadzenia wnikliwej analizy deficytów handlowych i praktyk handlowych partnerów zagranicznych.

W perspektywie długoterminowej administracja prezydencka nie wyklucza również nałożenia uniwersalnych ceł na wszystkie towary importowane do Stanów Zjednoczonych. Trump podkreśla, że taki krok ma „uczynić Amerykę bogatą” – stanowiłby on bowiem źródło finansowania odbudowy krajowego przemysłu poprzez nowo utworzony External Revenue Service. Szczególnie dużo uwagi zwraca się także na Chiny. Prezydent polecił przeanalizowanie, czy Państwo Środka wywiązało się z warunków porozumienia handlowego „Phase 1” z 2020 roku, obejmującego zakup amerykańskich towarów o łącznej wartości 200 mld USD. Jeżeli okaże się, że chińskie praktyki handlowe są „nieuzasadnione lub dyskryminujące”, kolejne cła mogą zostać wprowadzone.

Równolegle Trump polecił dokonanie przeglądu umowy USMCA (Porozumienie Stany Zjednoczone–Meksyk–Kanada) pod kątem jej wpływu na amerykańskich pracowników, rolników i usługodawców. Wyniki analiz mają zostać upublicznione, a przed planowanym w 2026 roku przeglądem tej umowy zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Jeśli chodzi o głośną kwestię zakazu TikToka, prezydent zdecydował się na jego odroczenie, zastrzegając zarazem, że jeżeli Pekin nie zatwierdzi umowy dotyczącej tej aplikacji, mogą zostać nałożone dodatkowe cła na towary importowane z Chin.

Wstrzymanie natychmiastowych działań taryfowych uspokoiło globalne rynki finansowe. Giełdy światowe odnotowały wzrosty, a waluty takie jak euro, dolar kanadyjski, peso meksykańskie oraz juan chiński wzmocniły się względem dolara amerykańskiego. Również w Kanadzie decyzja prezydenta spotkała się z pozytywną reakcją – minister finansów Dominic LeBlanc określił ją mianem „dobrego sygnału”. Amerykańskie grupy przemysłowe, obawiając się kosztów nowych ceł, również odetchnęły z ulgą.

Choć w pierwszym dniu urzędowania Trump nie zrealizował agresywnych zapowiedzi dotyczących protekcjonistycznej polityki handlowej, wiele wskazuje, że nie wycofuje się on z planów nałożenia nowych taryf celnych. Przyszłe miesiące mogą przynieść dalsze zaostrzenie działań, w miarę postępów w analizach i negocjacjach z partnerami zagranicznymi. W rezultacie rynki finansowe i przedsiębiorcy wciąż będą z niepewnością śledzić kolejne posunięcia Białego Domu, obawiając się, że ewentualne wznowienie protekcjonistycznego kursu może wywołać nowe fale napięć w handlu międzynarodowym.

Krzysztof Kamiński – Oanda TMS Brokers

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

00:02:02

Władysław Frasyniuk: Cynizm nie obroni Polski, wartości – tak

Żyjemy w czasach niebywałego kryzysu i nieprzewidywalności. Wiele osób...

Z jakimi samochodami kojarzą się Polakom kandydaci na prezydenta? Zobacz wyniki badania

Agencja On Board Think Kong przedstawia wyniki nietypowego badania...

Rynki w zawieszeniu: oczekiwanie na wybory w Kanadzie i nowe impulsy

Na rynkach ostatnio widać silne wyczekiwanie. Wiele instrumentów znajduje...

Trzaskowski najczęściej wspominany w mediach, Biejat wyprzedza Mentzena w social mediach

Najbardziej medialnym kandydatem na prezydenta kolejny tydzień z rzędu...

Podobne tematy

Złoto z kolejnym ATH, po którym przyszła korekta. To koniec hossy, czy dopiero początek?

Cena złota osiągnęła historyczne maksimum, przekraczając poziom 3499 USD...

Rynki w zawieszeniu: oczekiwanie na wybory w Kanadzie i nowe impulsy

Na rynkach ostatnio widać silne wyczekiwanie. Wiele instrumentów znajduje...

Zamówienia w USA zaskakują, indeks IFO rośnie, a w Polsce WIBOR spada

Światowe rynki złapały ostatnio trochę stabilizacji. Ani dane z...

Złoty pod presją po danych o sprzedaży, PMI z Europy i USA dominują nastroje

Środa upłynęła na rynkach pod dyktando indeksów koniunktury. Zarówno...

Niepewność sprzyja złotu. Kurs dolara słabnie, Trump uderza w Powella

Wydaje się, że należałoby raczej mówić o doprowadzeniu do...

Rynek czeka na EBC – stopy w dół o 25 pb niemal pewne, uwaga na konferencję Lagarde

Dziś w centrum uwagi posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Powiało...

Cła Trumpa grożą stagflacją. Polska i Europa odczują skutki przez Niemcy

Decyzje Donalda Trumpa z 2 kwietnia mogą wyznaczać nową...

Indeks strachu poniżej 30 pkt. Czy inwestorzy naprawdę mogą odetchnąć?

W poniedziałek tzw. indeks strachu VIX, mierzący oczekiwaną zmienność...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version