czwartek, 24 kwietnia, 2025

Jak przygotować i złożyć korektę zeznania w tym deklaracji przygotowanej w Twój e-PIT

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W deklaracjach podatkowych, jak w każdym dokumencie, mogą zdarzyć się pomyłki i błędy. Niestety mogą one przekładać się na konkretne, negatywne konsekwencje dla podatników, łącznie z postępowaniami karno-skarbowymi i odpowiednimi karami dla podatnika. Dlatego w przypadku, jeżeli wykryjemy w swoim zeznaniu podatkowym błąd nie należy udawać, że nic się nie stało. Przynajmniej do momentu przedawnienia ewentualnej możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności (najczęściej 5 lat od zakończenia roku podatkowego), warto podjąć aktywne działania, mające na celu zminimalizowanie skutków pomyłki. Jednym z takich rozwiązań jest złożenie, tak zwanej korekty zeznania PIT. Jak tego dokonać? Jak przygotować korektę? Jak ją złożyć?

Korekta deklaracji podatkowej informacje i zasady działania

Korekta PIT, z założenia jest dokonywana na takim samym formularzu, jak pierwotne zeznanie podatkowe. Oznacza to w praktyce, że na przykład: jeżeli podatnik składał druk PIT-37, to korekta zeznania również nastąpi na druku PIT-37. W tym sensie ustawodawca ułatwił zadanie i umożliwił poprawienie swoich błędów, bez konieczności poznawania kolejnych formularzy czy druków podatkowych. Warto jednak zaznaczyć różnicę – przy korekcie, w odpowiednio zaznaczanym celu złożenia dokumentu, należy wskazać właśnie korektę zeznania. Jeżeli chodzi o przygotowanie i wypełnienie dalszych części dokumentu, podatnik powinien wiedzieć, że on momentu formalnego złożenia korekty, wszystkie wcześniej złożone dokumenty przestają być wiążące. Oznacza to stworzenie pewnego rodzaju fikcji, że poprzednie PIT nigdy do Urzędu nie dotarły. Rozwiązanie wydaje się wygodne i umożliwiające uniknięcie wielu nieprzyjemności, ma jednak jedną konsekwencje rzutującą na konieczność odpowiedniej pracy nad korektą PIT. Skoro bowiem korekta jest jedynym dokumentem, musi zawierać wszystkie informacje. Chodzi o to, że nie wystarczy, aby podatnik zaznaczył, czy poprawił swoje wcześniejsze błędy. Musi on od początku do końca wypełnić formularz, wpisując ponownie wszystkie dane – biorąc jednak pod uwagę wcześniej popełnione błędy i naprawiając je.

Korekta Twój e-PIT

W tyk roku ustawodawca wprowadził nową możliwą formę rozliczenia się z organami podatkowymi. Mowa o tak zwanej usłudze Twój e-PIT. Jej działanie polega z założenia na przygotowaniu całej deklaracji PIT nie przez podatnika, ale przez Krajową Administrację Podatkową. Pojawiły się więc wątpliwości, czy tego rodzaju zeznanie można poprawić samodzielnie, czy może muszą to zrobić organy. W tym miejscu warto wyjaśnić, że przygotowanie deklaracji faktycznie następuje przez pracę systemu organów podatkowych, jednak samo złożenie deklaracji następuje po akceptacji Twój e-PIT przez podatnika lub po braku podjęcia przez niego działania – co jest traktowane jako domniemanie akceptacji PIT. Oznacza to w praktyce, że w chwili obecnej można interpretować, że PIT przygotowuje KAS, ale formalnie dokument składa nadal podatnik. Dlatego to on również odpowiada za treść PIT i w razie wykrycia nieprawidłowości, powinien dokonać jego korekty. W konsekwencji nic więc dziwnego, że Twój e-PIT, tak jak inne formy deklaracji podatkowych, można skorygować.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Dywidenda dla komplementariusza nie podlega VAT – korzystna interpretacja podatkowa

Wypłata udziału w zysku komplementariuszowi nie stanowi dla...
00:02:22

Przedsiębiorcy chcą uproszczenia obowiązków dokumentacyjnych w podatkach

Przedsiębiorcy postulują ograniczenie obciążeń administracyjnych i dokumentacyjnych związanych z...

Dochody z VAT rosną, ale mniej niż zakładano. Luka podatkowa maleje

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024...

Podobne tematy

Zmiany w składce zdrowotnej – przedsiębiorca zapłaci mniej już od marca 2025 r.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe...

Czy darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku?

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała...

Nowy rok, nowe przepisy. Przegląd zmian w polskim prawie podatkowym wprowadzonych w 2025 r.

Nowy rok przyniósł istotne zmiany w polskim systemie podatkowym,...

Czas na zmiany w prawie podatkowym. Eksperci oczekują od rządu konkretnych działań i stabilności

Od tego roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają...

Podatkowe podsumowanie 2024 roku. Hity i kity okiem ekspertów

Jak przekonują znawcy tematu, miniony rok przyniósł niewiele zmian...

Czy polska logistyka nadąża za standardami ESG? Raport pokazuje wyzwania i szanse

Zasady ESG przestają być wyborem, a stają się koniecznością...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Następny artykuł
Exit mobile version