PODATKIJak przygotować i złożyć korektę zeznania w tym deklaracji przygotowanej w Twój...

Jak przygotować i złożyć korektę zeznania w tym deklaracji przygotowanej w Twój e-PIT

W deklaracjach podatkowych, jak w każdym dokumencie, mogą zdarzyć się pomyłki i błędy. Niestety mogą one przekładać się na konkretne, negatywne konsekwencje dla podatników, łącznie z postępowaniami karno-skarbowymi i odpowiednimi karami dla podatnika. Dlatego w przypadku, jeżeli wykryjemy w swoim zeznaniu podatkowym błąd nie należy udawać, że nic się nie stało. Przynajmniej do momentu przedawnienia ewentualnej możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności (najczęściej 5 lat od zakończenia roku podatkowego), warto podjąć aktywne działania, mające na celu zminimalizowanie skutków pomyłki. Jednym z takich rozwiązań jest złożenie, tak zwanej korekty zeznania PIT. Jak tego dokonać? Jak przygotować korektę? Jak ją złożyć?

Korekta deklaracji podatkowej informacje i zasady działania

Korekta PIT, z założenia jest dokonywana na takim samym formularzu, jak pierwotne zeznanie podatkowe. Oznacza to w praktyce, że na przykład: jeżeli podatnik składał druk PIT-37, to korekta zeznania również nastąpi na druku PIT-37. W tym sensie ustawodawca ułatwił zadanie i umożliwił poprawienie swoich błędów, bez konieczności poznawania kolejnych formularzy czy druków podatkowych. Warto jednak zaznaczyć różnicę – przy korekcie, w odpowiednio zaznaczanym celu złożenia dokumentu, należy wskazać właśnie korektę zeznania. Jeżeli chodzi o przygotowanie i wypełnienie dalszych części dokumentu, podatnik powinien wiedzieć, że on momentu formalnego złożenia korekty, wszystkie wcześniej złożone dokumenty przestają być wiążące. Oznacza to stworzenie pewnego rodzaju fikcji, że poprzednie PIT nigdy do Urzędu nie dotarły. Rozwiązanie wydaje się wygodne i umożliwiające uniknięcie wielu nieprzyjemności, ma jednak jedną konsekwencje rzutującą na konieczność odpowiedniej pracy nad korektą PIT. Skoro bowiem korekta jest jedynym dokumentem, musi zawierać wszystkie informacje. Chodzi o to, że nie wystarczy, aby podatnik zaznaczył, czy poprawił swoje wcześniejsze błędy. Musi on od początku do końca wypełnić formularz, wpisując ponownie wszystkie dane – biorąc jednak pod uwagę wcześniej popełnione błędy i naprawiając je.

Korekta Twój e-PIT

W tyk roku ustawodawca wprowadził nową możliwą formę rozliczenia się z organami podatkowymi. Mowa o tak zwanej usłudze Twój e-PIT. Jej działanie polega z założenia na przygotowaniu całej deklaracji PIT nie przez podatnika, ale przez Krajową Administrację Podatkową. Pojawiły się więc wątpliwości, czy tego rodzaju zeznanie można poprawić samodzielnie, czy może muszą to zrobić organy. W tym miejscu warto wyjaśnić, że przygotowanie deklaracji faktycznie następuje przez pracę systemu organów podatkowych, jednak samo złożenie deklaracji następuje po akceptacji Twój e-PIT przez podatnika lub po braku podjęcia przez niego działania – co jest traktowane jako domniemanie akceptacji PIT. Oznacza to w praktyce, że w chwili obecnej można interpretować, że PIT przygotowuje KAS, ale formalnie dokument składa nadal podatnik. Dlatego to on również odpowiada za treść PIT i w razie wykrycia nieprawidłowości, powinien dokonać jego korekty. W konsekwencji nic więc dziwnego, że Twój e-PIT, tak jak inne formy deklaracji podatkowych, można skorygować.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version