INNOWACJESZTUCZNA INTELIGENCJAJak sztuczna inteligencja transformuje sieci OT i cyberbezpieczeństwo

Jak sztuczna inteligencja transformuje sieci OT i cyberbezpieczeństwo

Firma Cisco ogłosiła pierwszą edycję raportu „State of Industrial Networking”, który ma na celu zwrócenie uwagi na kluczowe aspekty zmieniającego się krajobrazu sieci przemysłowych. Bezpieczeństwo technologii operacyjnych (OT), które kiedyś było kwestią drugorzędną, dziś powoli staje się priorytetem dla organizacji na całym świecie.

Raport przedstawia kompleksowy obraz wyzwań i możliwości, jakie stoją przed firmami dążącymi do budowy bezpiecznej i niezawodnej sieci przemysłowej. Odzwierciedla to potrzebę budowania solidnych rozwiązań zabezpieczających, projektowanych w zgodzie z unikalnymi wymaganiami środowisk przemysłowych oraz możliwości, które czekają na tych, którzy potrafią pokonać związane z tym wyzwania.

„Technologia operacyjna, a w szczególności sieć wspierająca operacje przemysłowe, stała się kluczowym czynnikiem wyróżniającym dla organizacji na całym świecie” powiedział Vikas Butaney, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Cisco Networking – SD-WAN, Multicloud i Industrial IoT. „Badanie potwierdza, że liderzy IT i OT dostrzegli jak bezpieczeństwo technologii operacyjnej jest kluczowe dla zapewnienia odporności biznesu, poprawy wydajności i przygotowania się na przyjęcie innowacji opartych na sztucznej inteligencji”.

Wykorzystanie AI dla przewagi konkurencyjnej

Środowisko sieci przemysłowych jest coraz bardziej złożone, gdzie technologia operacyjna łączy się z technologią informacyjną, tworząc skomplikowane i zmienne środowisko, które może być celem ataków cybernetycznych. Choć 63% respondentów zwiększyło wydatki na infrastrukturę przemysłową w ciągu ostatniego roku, to jednak wiele firm nadal korzysta z przestarzałych systemów, które mogą stanowić drogę dla hakerów, a wraz z rozwojem infrastruktury, takich punktów potencjalnego dostępu powstaje więcej. Wyjściem w tej sytuacji jest sztuczna inteligencja, która napędza rozwój biznesu poprzez zwiększenie efektywności, automatyzację procesów, wykrywanie zagrożeń i szybkie reagowanie na problemy.

Liderzy OT wykorzystują sztuczną inteligencję, aby wyróżnić swoje firmy i dostarczać produkty wyższej jakości szybciej. Organizacje, które nie zaktualizują swojej infrastruktury sieci przemysłowych, zostaną w tyle za konkurencją. Według raportu, 48% respondentów uważa sztuczną inteligencję za najważniejszy postęp technologiczny, który wpłynie na sieci przemysłowe w ciągu najbliższych pięciu lat, a 49% oczekuje, że AI usprawni zarządzanie siecią zarówno w IT, jak i OT. Sztuczna inteligencja może stanowić wsparcie w optymalizowaniu produktywności i ochronie przed cyberatakami, wykorzystując przy tym dane i odciążając pracowników.

Priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa cybernetycznego w strategii OT

Organizacje, które nie uwzględniają bezpieczeństwa cybernetycznego w swojej strategii dotyczącej sieci przemysłowych, będą zmuszone inwestować dużą ilość energii, czasu i pieniędzy w łagodzenie skutków ataków. Te zasoby mogłyby być lepiej wykorzystane na projektowanie OT jako platformy innowacji i wzrostu, co podkreśla konieczność priorytetowego traktowania aspektów bezpieczeństwa. Aż 89% respondentów uznało zgodność z przepisami i politykami w zakresie cyberbezpieczeństwa za bardzo lub niezwykle ważną, a 92% liderów wyższego szczebla dostrzega wartość w ujednoliconym rozwiązaniu cyberbezpieczeństwa, co pokazuje, że są świadomi, że ich najsłabsze punkty znajdują się w ich infrastrukturze operacyjnej.

Współpraca IT i OT jest kluczowa

Współpraca między zespołami IT i OT staje się coraz bardziej istotna, ponieważ ich umiejętności i obszary działania oddziałują na siebie. Jak pokazują dane z najnowszego raportu Cisco, 41% firm zgłasza, że zespoły OT i IT pracują niezależnie, co podkreśla potrzebę lepszej współpracy. W celu optymalizacji i ochrony danych oraz zasobów niezbędne będą zintegrowane rozwiązania technologiczne oraz efektywne zarządzanie czynnikami ludzkimi i organizacyjnymi. Ujednolicone podejście może prowadzić do uproszczenia operacji, zwiększenia cyberbezpieczeństwa i szybszego, bardziej świadomego podejmowania decyzji.

Raport Cisco „State of Industrial Networking 2024” powstał we współpracy z Sapio Research i opiera się na danych z globalnej ankiety przeprowadzonej wśród ponad 1000 specjalistów. Respondenci pochodzili z 17 krajów i 20 sektorów przemysłu, reprezentując szereg branż, w tym produkcję, transport/logistykę, energetykę/usług użyteczności publicznej i inne. W raporcie zebrano wyniki od kadry zarządzającej do kierownictwa w firmach o rocznych przychodach przekraczających 100 milionów dolarów.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version