Niedoświadczeni gracze giełdowi najczęściej decydują się na zakup akcji. Jednak czy inwestowanie w nie wiąże się z małym ryzykiem? Czym właściwie są akcje? Jakie występują ich rodzaje? Czas poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się czy inwestowanie w akcje jest dobrym wyborem.
Na skróty:
Czym są akcje?
Akcje to rodzaje papierów wartościowych. Ich posiadacze to akcjonariusze. Akcje są odzwierciedleniem udziału we własności danej spółki. Podlegają obrotowi na giełdzie, gdzie mogą być kupowane i sprzedawane przez inwestorów indywidualnych, ale i instytucjonalnych. Cena akcji odzwierciedla zarówno popyt, jak i podaż, przy czym jest uzależniona od wielu czynników. Zalicza się do nich czynniki geopolityczne, kondycję rynków, ale i sposób zarządzania spółką. Akcjonariusz może być właścicielem zarówno akcji zwykłych, jak i tych określanych mianem uprzywilejowanych. W przypadku tych drugich akcjonariusz posiada dodatkowe korzyści, ale nie muszą mieć one wymiaru finansowego. Otóż głos akcjonariusza może mieć większą wagę na walnym zgromadzeniu. Akcjonariusz może mieć też prawo do pierwszeństwa w wypłacie dywidendy czy też wyższej dywidendy. Akcje zwykłe nie są w żadnym stopniu uprzywilejowane, co oznacza, że każdy akcjonariusz ma takie same prawa. Tutaj pojawia się też pojęcie akcji gotówkowy i aportowych, które także od siebie się różnią. Akcje gotówkowe jak sama nazwa wskazuje są pokrywane w formie pieniężnej. Te, które nie są jeszcze w 100% opłacone są akcjami imiennymi. Można je otrzymać po wpłaceniu 25% wartości. Alternatywą dla nich są akcje aportowe. W tym przypadku zamiast środków finansowych stosuje się wkład niepieniężny. Aportem może być np. nieruchomość, ale i niezbywalne prawo.
Czym są akcje gratisowe?
Jeszcze inną kategorią akcji są akcje gratisowe, które są wydawane przez spółkę w momencie, gdy podejmuje ona uchwałę o podwyższeniu kapitału. Akcjonariusze otrzymują takie akcje oraz prawo do dywidendy i nie muszą pokrywać wkładów ze środków własnych. Co istotne, akcje mogą być przedmiotem współwłasności, co oznacza, że współuprawnieni mają takie same prawa i za świadczenia wynikające z tych akcji odpowiadają solidarnie. Dotyczy to choćby akcji, które zostały odziedziczone w spadku przez kilka osób. Są one wtedy objęte współwłasnością. Tutaj trzeba wiedzieć, że w spółce akcyjnej nie można ograniczać dziedziczenia akcji, natomiast ograniczenie występuje w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Duże ograniczenia związane są też z akcjami winkulowanymi. Owo ograniczenie może dotyczyć ich zbycia, przy czym może trwać maksymalnie 5 lat od chwili podpisania umowy między akcjonariuszem a spółką. Jeżeli chcecie zacząć inwestować w akcje, to możecie skorzystać z oferty Saxo Bank Polska, gdzie dostępne są odpowiednie narzędzia do inwestowania.
Co powinien zawierać dokument akcji?
Nabycie akcji wiąże się z uzyskaniem konkretnych praw. Takim prawem jest możliwość uczestnictwa, ale i głosowania na walnym zgromadzeniu. Ten papier wartościowy musi zawierać określone dane. Przede wszystkim musi znaleźć się na nim nazwa firmy, siedziba oraz adres spółki. Niezbędne jest oznaczenie sądu rejestrowego, a także numer KRS. Na tym papierze wartościowym powinna też znaleźć się data założenia spółki oraz wystawienia akcji. Kolejną niezbędną informacją jest wysokość dokonanej wpłaty w przypadku akcji imiennych.