Operacja „Cargo dla Polski” nabiera tempa. Specjalnie ustawionym mostem powietrznym z Chin docierają do nas kolejne transporty materiałów ochronnych. W zeszłym tygodniu za sprawą Agencji Rezerw Materiałowych ponad 6 mln maseczek medycznych i 1,5 mln rękawiczek lateksowych trafiło m.in. do: Łodzi, Poznania, Wrocławia czy Wadowic.
Zapotrzebowanie jest ogromne, dlatego też sposoby realizacji dostaw są wyjątkowe. Do zarządzanych przez Agencję Rezerw Materiałowych magazynów w Chinach trafiają produkty prosto od producentów, przechodzą odprawy i są przygotowywane do transportu, ustanowionym mostem powietrznym. Materiały ściągane są jednak nie tylko z Państwa Środka, ale także z Turcji czy państw Europy Zachodniej.
– Przedsięwzięcie, z którym mamy dziś do czynienia wymaga współpracy wielu podmiotów. To wyzwanie na niespotykaną dotąd skalę, w które zaangażowane są różne firmy i instytucje. Agencja Rezerw Materiałowych dba o niezachwianie łańcucha dostaw materiałów ochrony osobistej, które poprzez poszczególnych wojewodów trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne – do szpitali, placówek medycznych, osób będących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem – zapewnia Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
W samym tylko minionym tygodniu do szpitali i instytucji publicznych, poprzez wojewodów w poszczególnych regionach kraju, trafiło ponad dziewięć milionów różnego rodzaju sprzętu do ochrony zdrowia. Materiały te rozdysponowano za pośrednictwem składnic Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, Strzałkowie oraz Lublińcu. ARM wydała w ten sposób między innymi: ponad 6 mln masek medycznych, 1,5 mln rękawiczek lateksowych, ponad 350 tys. gogli/przyłbic/okularów ochronnych oraz blisko 500 tys. l. środka do dezynfekcji rąk. W gronie obdarowanych podmiotów znalazły się między innymi: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu czy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu (Oddział Administracyjno-Techniczny). Pomoc kierowana była również do polskich muzeów. Sprzęt do walki z koronawirusem trafił w ostatnim tygodniu m.in. do: Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Transporty docierały także do spółek miejskich, dbających o czystość naszej wody, m.in.: Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., Katowickich Wodociągów S.A. czy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.