WALUTYZŁOTONieoczekiwana reakcja złota. Kruszec przekroczył kolejną barierę

Nieoczekiwana reakcja złota. Kruszec przekroczył kolejną barierę

To był burzliwy tydzień na rynku złota. Zaczęło się dość spokojnie, a potem obserwowaliśmy dynamiczne ruchy, jeśli chodzi o cenę kruszcu, który zachowywał się inaczej niż zazwyczaj. Dlaczego?

Kurs złota w przeciągu tygodnia urósł o 100 dolarów amerykańskich za uncję. Jeszcze w poniedziałek 8 kwietnia 31,1 g kruszcu było wyceniana na nieco ponad 2 300 dolarów, z kolei w szczytowym momencie w piątek 12 kwietnia uncja poszybowała wysoko ponad kolejną magiczną granicę, czyli 2 400 USD/oz.

Zaskakujący odczyt inflacji w USA

Analityków zaskoczył zeszłotygodniowy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.

– Okazało się, że inflacja wcale nie spada, a FED być może pomylił się w swojej prognozie twierdząc, że w tej chwili już wszystko jest pod kontrolą i można szykować się do obniżenia stóp procentowych. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że wydarzy się to w czerwcu. Jednak wobec ostatniego odczytu bardzo możliwe, że pierwsza obniżka znów przesunie się w czasie. Co więcej, nie brakuje opinii, że w tym roku obniżki nie będzie w ogóle – komentuje Michał Tekliński, ekspert rynku złota, Goldsaver.pl.

Ewentualne obniżki stóp procentowych są ważne w kontekście złota, bo to one decydują o sile dolara.

– Po słabym odczycie inflacyjnym i wizji kolejnego odsunięcia w czasie obniżek stóp procentowych, dolar zyskał na wartości. A złoto zareagowało w pierwszej chwili tak, jak zazwyczaj reaguje, gdy amerykańska waluta umacnia się. Czyli spadło. Natomiast już następnego dnia wartość królewskiego kruszcu znów zaczęła rosnąć – tłumaczy Tekliński.

Dlaczego złoto zareagowało inaczej niż zwykle?

Jak wyjaśnia ekspert Goldsavera, złoto zachowało się inaczej niż zazwyczaj z kilku powodów.

– Przede wszystkim mamy do czynienia z ogromnym popytem ze strony banków centralnych. Od wielu miesięcy utrzymuje się dodatnie saldo, czyli banki więcej złota kupują niż sprzedają i odpowiadają za bardzo dużą część globalnych zakupów kruszcu. Na cenę złota wpływają też nieustannie niepokoje geopolityczne na świecie: trwająca wojna w Ukrainie i zaostrzający się konflikt na Bliskim Wschodzie – wylicza Michał Tekliński.

Trzeci element wpływający na notowania to odczyty gospodarki chińskiej za pierwszy kwartał 2024 roku. Pokazały one, że sytuacja gospodarcza Chin wcale nie jest taka dobra, co z kolei przekłada się na globalną sytuację gospodarczą.

– Państwo Środka pozostaje jednym z największych na świecie konsumentów rocznego wydobycia kruszcu, a zakupy robione w Chinach mocno wpływają na cenę na całym świecie. Wydaje się zatem, że inwestorzy właściwie nie zwracają już uwagi na inne, do tej pory stałe elementy w tej układance, jeśli chodzi o obraz rynków finansowych i szukają zabezpieczenia w złocie – dodaje Tekliński.

NBP chce kolejnych ton złota

W zeszłym roku Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy w złocie do prawie 360 ton i był jednym z wiodących na świecie banków centralnych, jeśli chodzi o zakupy kruszcu.

– W tej chwili nasze rezerwy w złocie wynoszą mniej więcej 13% wszystkich rezerw. Zarząd NBP podjął decyzję o tym, że docelowo mają stanowić 20%. W związku z tym w najbliższych latach musimy jeszcze dokupić całkiem sporo kruszcu – zaznacza ekspert Goldsaver.pl.

Z obecnie posiadanych 360 ton, w Polsce zdeponowanych jest około 100 ton. 134 tony znajdują się w Banku Anglii, a reszta – w Stanach Zjednoczonych.

– Zobaczymy, jaka będzie polityka NBP odnośnie przechowywania nowo nabywanych zasobów. Prezes Glapiński mówi o złocie, że to nasza polisa na gorsze czasy i oby nie było konieczności z jej korzystania. I do tego możemy się z całą pewnością przychylić – podsumowuje Michał Tekliński.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version