poniedziałek, 27 stycznia, 2025

Nowy prezydent USA, nowe wyzwania dla Polski

Dzisiaj ok. 18 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jakie wątki gospodarcze poruszy Trump i co mogą one oznaczać dla polskiej ekonomii, nie tylko na linii import-eksport? Co z kursem dolara? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Zaniepokojenie jego nieprzewidywalnością – to delikatny i najczęstszy opis odczuć niezliczonych ekspertów odnoszący się do Trumpa. O ile w kwestiach geopolitycznych nowy prezydent USA musi już wiedzieć, że w jeden dzień nie da się zakończyć wojny Ukrainy z Rosją ani zwiększyć wydatków na obronność krajów NATO do 5 proc. PKB, to w kwestiach ekonomicznych postulaty Trumpa jasne są od miesięcy. W związku z nimi drżą niektóre kraje i ich gospodarki, jak Kanada, Meksyk czy Niemcy. A Polska?

Grupa analityczna Economist Intelligence przygotowała “Trump Risk Index” – raport obrazujący globalny wpływ nowej prezydentury USA i ekspozycje zagrożenia dla konkretnych krajów. Polska wypada nadspodziewanie dobrze, jako najmniej zagrożona w Europie – pozazdrościć może nam de facto cała Europa, włącznie z Wielką Brytanią – oraz jest w trójce najmniej zagrożonych na świecie (wraz z Australią i Arabią Saudyjską).

Potwierdzałyby to słowa bliskiej nowemu prezydentowi Georgette Mosbacher, ambasador w naszym kraju za jego pierwszej kadencji. Podczas wizyty w Warszawie zaraz przed zaprzysiężeniem kreśliła wizję Polski nie tylko jako hubu wsparcia dla Ukrainy, ale także lidera zbrojeń w NATO i kluczowego państwa tranzytowego między Chinami a Europą Zachodnią.

Polska hubem logistycznym? Nieprędko

Do tego jednak daleka droga. Na poziomie międzynarodowym z trudem przychodzi nam to, co udaje się na poziomie krajowym, w którym usługi logistyczne są na najwyższym poziomie. – Jako kraj, geograficznie, rzeczywiście mamy wszystko, przede wszystkim możliwości zaproponowania transportu intermodalnego, czyli obejmującego transport drogowy, morski i kolejowy. Ale od lat specjaliści narzekają na brak spójnej wizji, doinwestowania terminali logistycznych czy regulacji. Głośno było o wielkich armatorach, którzy swoją trasę zatrzymają na Niemczech, omijając zupełnie Polskę. Ma to wpływ choćby na ceny surowców dla polskich importerów. Bez odważnych decyzji na najwyższych poziomach to się nie zmieni – mówi Marcin Wawrzkiewicz z Malcom Finance, podkreślając rolę MŚP w branży logistycznej. One również zmagają się z licznymi wyzwaniami natury finansowej, na które odpowiada ta firma faktoringowa.

Niestabilna kadencja prezydencka, zarówno pod względem kursów walutowych, jak i cen surowców, mogłaby dotknąć polskie firmy. – Polscy importerzy, zwłaszcza ci importujący towary i usługi denominowane w dolarach amerykańskich, powinni przygotować się na deprecjację złotego. Z kolei polscy eksporterzy powinni nauczyć się wykorzystywać zmienność kursów walutowych, aby wykorzystywać nadarzające się okazje i „łapać” korzystne kursy wymiany, gdy takie się pojawią – mówi Benjamin Avraham, CEO fintechu Okoora ułatwiającego firmom planowanie i zarządzanie międzywalutowymi transakcjami.

Silny Trump, silny dolar?

Już teraz widać, że dolar umacnia się względem złotego. Za dolara zapłacimy dziś 4,13 zł, gdy rok temu kurs wynosił poniżej 4 zł! Taki trend raczej się utrzyma:

Złoty utrzymuje wysoką korelację z euro i spodziewałbym się raczej umocnienia dolara względem tych walut – twierdzi Benjamin Avraham z Okoora. – Powodem są choćby cła importowe, zwłaszcza na towarach przemysłowych i surowcach, które celem pobudzenia amerykańskiej gospodarki zapowiada Trump. A ponad 80 proc. polskiego eksportu do USA, wynoszącego w zeszłym roku ok. 11 mld USD, to właśnie towary przemysłowe i surowce – zauważa.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych to moment pełen oczekiwań i niepewności, również dla Polski. Pomimo ryzyk związanych z możliwą dewaluacją złotego i zmiennością kursów walutowych, nasz kraj wyróżnia się jako jeden z najmniej narażonych na negatywne skutki polityki gospodarczej Trumpa. Kluczowe pozostaje jednak odpowiednie przygotowanie polskich przedsiębiorców na zmiany, zarówno w kontekście handlu zagranicznego, jak i wewnętrznego rozwoju sektora logistycznego. Nadchodzące miesiące pokażą, czy te wyzwania przekształcą się w długofalowe szanse rozwojowe.

Autor

Popularne w tym tygodniu

Jakie umowy podlegają ochronie podczas restrukturyzacji firmy? Wyjaśnia ekspert

Podczas restrukturyzacji zadłużona firma podlega ochronie, która umożliwia poprawę...
00:03:39

Rafał Spirydon Prezesem Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego

Rafał Spirydon – prezes Hankook Tire Polska – objął...
00:02:51

Czy Daleki Wschód stanie się hegemonem gospodarczym?

Czy Azja i Daleki Wschód obejmą prymat i wiodącą...

Trump, cła i spowolnienie gospodarcze: Jak Chiny poradzą sobie z wyzwaniami w 2025 roku?

Chiny stoją w obliczu podwójnej presji ze strony...

Podobne tematy

Donald Trump: Obniżka cen ropy kluczem do zakończenia wojny w Ukrainie

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że jednym...

Burzliwa rozmowa Donalda Trumpa z premierką Danii o Grenlandii

W ubiegłym tygodniu doszło do rozmowy telefonicznej pomiędzy prezydentem...

Kurs dolara blisko 4 zł. Trump rozbudza chęć do ryzyka na rynkach

Kurs EUR/USD łamie kolejne opory i próbuje budować coś...

Donald Trump – wpływ na światową i polską gospodarkę – Trumponomika!

Deportacje osłabić mogą jedno ze źródeł siły amerykańskiej gospodarki...

Maciej Zientara wkracza do Prime ASI – 6 milionów akcji i ambitna wizja inwestycyjna

Maciej Zientara, doświadczony inwestor i pasjonat innowacji, objął ponad...

Donald Trump opóźnia wprowadzenie ceł, ale zapowiada dalsze działania protekcjonistyczne

Donald Trump, po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, wstrzymał...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version