środa, 30 kwietnia, 2025

Sportowcy i użytkownicy bieżni Peloton na celowniku hakerów? 1000 luk w zabezpieczeniach

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Dane tysięcy użytkowników aplikacji Peloton mogły być w niebezpieczeństwie. Usługa mierzy się z licznymi problemami, które pozwalały potencjalnym cyberprzestępcom na uzyskanie osobistych informacji z urządzeń za pomocą złośliwego oprogramowania – ujawniała firma Check Point Software.

Wraz ze wzrostem popularności sprzętu do ćwiczeń połączonego z internetem, takiego jak powszechnie popularna bieżnia Peloton, pojawia się nowe zmartwienie dotyczące potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Dotychczas podkreślano wygodę i łączność tych zaawansowanych maszyn do ćwiczeń, jednak nikt nie mierzył się z kwestią bezpieczeństwa danych.

Amerykańska firma Peloton oferująca sprzęt i aplikację do ćwiczeń podczas pandemii COVID-19 wyrosła na prawdziwego giganta. Boom na domowe rozwiązania do utrzymania formy zdaje się nie mieć końca. W opinii ekspertów przyszłość klubów fitness i siłowni może szybko przeniosła się do domów a grupa użytkowników rośnie z roku na rok, co stanowi jeszcze większe wyzwanie. Jednocześnie okazuje się, że aplikacje i sprzęt pobierają bardzo dużo danych osobowych, które pozostają bez kontroli i mogą stanowić wartość dla hakerów. Zawierają bowiem informacje o stanie zdrowia, regularności treningów, miejsca ćwiczeń, dane osobowe…

Tymczasem najnowsza analiza oprogramowania obsługującego aplikację i bieżnię Peloton ujawniła, że sprzęt ten jest narażony na niebezpieczeństwo w związku z brakiem aktualizacji działającego na niej systemu Android. Jak wyjaśniają analitycy Check Pointa, bieżnia działa pod kontrolą systemu Android 10, który w ostatnich latach nie doczekał się łatek dla około 1000 luk! W konsekwencji, urządzenie miało również włączone debugowanie USB, co oznacza, że osoba posiadająca fizyczny dostęp do urządzenia mogła pobrać listę wszystkich zainstalowanych pakietów, a także uzyskać dostęp do systemu, naruszając jego bezpieczeństwo.

Według ekspertów firmy Check Point hakerzy mogą na przykład instalować aplikacje wyglądające jak Netflix lub Spotify i kraść dane logowania użytkowników. Co bardziej niepokojące, zespół ds. cyberbezpieczeństwa był w stanie szpiegować użytkowników za pomocą kamery i mikrofonu, które są zwykle używane do rozmów wideo z innymi użytkownikami.

Informacja o podatnościach została przekazana przez Check Pointa firmie Peleton, która odpowiedziała stanowiskiem: „W Peloton jesteśmy zobowiązani do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa naszych systemów. Przeanalizowaliśmy zgłoszone problemy i stwierdziliśmy, że spełniają one oczekiwane standardy bezpieczeństwa dla urządzeń opartych na Androidzie. Obawy wyrażone w tym raporcie dotyczą scenariuszy, które wymagają od atakującego fizycznego dostępu do urządzenia. Doceniamy możliwość współpracy ze wszystkimi badaczami bezpieczeństwa i cenimy sobie ich chęć przestrzegania naszych praktyk dotyczących skoordynowanego ujawniania podatności.”

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rekordowy wzrost globalnych ataków ransomware w pierwszym kwartale 2025

Pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł niespotykaną dotąd falę ataków...

Luka w kompetencjach IT zagrożeniem dla firm – raport Hays Poland

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się...

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Podobne tematy

Uwaga na fałszywe e-maile z urzędów skarbowych. Cyberprzestępcy atakują podatników

Trwa gorący okres rozliczeń podatkowych. Okazuje się, że nie...

Przestępcy podszywają się pod Decathlon i kradną dane

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost liczby oszustw internetowych, które...

Nowe zagrożenia cybernetyczne: AsyncRAT i wzrost ataków na platformy mobilne

Edukacja, badania, telekomunikacja i administracja należą do najczęściej atakowanych...

Rośnie skala cyberataków na polskie szpitale. Krakowski szpital MSWiA kolejną ofiarą

Szpital MSWiA w Krakowie celem cyberataku. Rośnie skala ataków...

Uwaga na oszustwo! Fałszywe SMS-y o zawieszeniu konta Netflix

Cyberprzestępcy nie zwalniają tempa i po raz kolejny uderzają...

Cyberataki na sektor medyczny w Polsce wzrosły 2,5-krotnie – alarmujące statystyki

W ciągu ostatniego roku Polska zanotowała ponad 2,5-krotny...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version