sobota, 15 lutego, 2025

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej, odwiedził zakłady Grupy Przemysłowej Baltic w Gdańsku. Był to istotny przystanek komisarza na drodze do ogłoszenia dokumentu „Clean Industrial Deal”, czyli nowej polityki przemysłowej Unii Europejskiej. Wcześniej Séjourné wizytował kluczowe sektory w Europie, w tym przemył stalowy w Gandawie (Belgia), chemiczny w Mediolanie (Włochy), bateryjny w Rumunii, motoryzacyjny w Stuttgarcie (Niemcy). W wizycie uczestniczyli m.in. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister funduszy i polityki regionalnej, Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska oraz Radosław Niedzielski, P.O. Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Delegacja odwiedziła Wyspę Ostrów, historycznie związaną ze Stocznią Gdańską, gdzie zapoznała się z działalnością Grupy Przemysłowej Baltic i jej zakładów. Spotkanie odbyło się w ważnym momencie dla europejskiego przemysłu i polityki energetycznej. Komisja Europejska ogłosiła właśnie założenia Kompasu Konkurencyjności – flagowej inicjatywy mającej doprowadzić do skoku technologicznego i rozwoju europejskiej gospodarki. Jednym z jej filarów jest budowa odporności i bezpieczeństwa ekonomicznego.Stéphane Séjourné z wizytą w GPB_materiał prasowy1

Wzmocnienie europejskiej bazy przemysłowej

Uczestnicy spotkania podkreślali, że europejska transformacja gospodarcza zależy od suwerenności technologicznej i odbudowy silnej bazy przemysłowej, czego dobrym przykładem jest dynamicznie rozwijający się rynek morskiej energetyki wiatrowej. W Polsce, gdzie program morskiej energetyki wiatrowej to inwestycje warte dziesiątki miliardów euro, pojawia się szansa na zbudowanie silnego, zintegrowanego łańcucha dostaw, który nie tylko wzmocni polski przemysł, ale także wypełni kluczową rolę w europejskiej strategii reindustrializacji.

  Transformacja energetyczna, a wraz z nią inwestycje w pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest obecnie największym wyzwaniem dla kreatorów wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Korzystając z dziedzictwa, jakim jest Stocznia Gdańska oraz jej strategicznego położenia, jako Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. tworzymy najnowocześniejsze zakłady produkcyjne, będące w stanie sprostać wyzwaniom stawianym polskiej i europejskiej energetyce wiatrowej. Niedawne przekazanie dwóch stacji elektroenergetycznych dla pierwszej w polskiej części Bałtyku, morskiej farmy wiatrowej oraz budowa fabryki morskich wież wiatrowych tylko potwierdzają, że zarówno Grupa Przemysłowa Baltic, jak i Baltic Towers zaliczane są do ścisłego grona liderów dostawców dla polskiego offshore powiedział Radosław Niedzielski, Pełniący Obowiązki Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.Stéphane Séjourné z wizytą w GPB_materiał prasowy2

Morska energetyka wiatrowa to jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w Europie. Wierzymy, że Polska, z jej potencjałem przemysłowym i strategicznym położeniem, może stać się jego kluczowym filarem. To ogromny rynek, w którym europejskie firmy powinny odegrać znaczącą rolę, jako preferowani dostawcy. Cieszy nas otwartość Komisji Europejskiej na dialog w tych kluczowych kwestiach – mówi Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic i dodaje: – GPB czerpie z wieloletnich tradycji polskiego przemysłu stoczniowego, łącząc je z nowoczesnym podejściem do produkcji i rozwoju przemysłowego. Konsekwentnie budujemy swoją pozycję jako lider krajowy i regionalny, którego celem jest maksymalne zaangażowanie europejskich firm i zasobów w realizację projektów offshore wind, wspierając tym samym rozwój lokalnego przemysłu i wzrost gospodarczy Polski.

Transformacja energetyczna i reindustrializacja Europy muszą iść w parze. Inwestowanie w morską energetykę wiatrową to nie tylko kwestia bezpieczeństwa energetycznego, ale także szansa na odbudowę europejskiego przemysłu i wzmocnienie jego globalnej konkurencyjności. Jako Komisja Europejska będziemy wspierać wysiłki państw członkowskich i przemysłu, aby tworzyć warunki do większej integracji europejskiego łańcucha dostaw i maksymalizacji udziału lokalnych firm w tym strategicznym sektorze – komentuje Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej.Stéphane Séjourné z wizytą w GPB_materiał prasowy4

Wizyta Stéphane’a Séjourné w Grupie Przemysłowej Baltic miała miejsce w szczególnym momencie, kiedy Gdańsk stał się gospodarzem spotkania Kolegium Komisarzy Unii Europejskiej z polskim rządem w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Adam Plona, współzałożyciel Mindgram, obejmuje stanowisko CEO

Mindgram, polska platforma well-beingowa, rozpoczęła rok 2025 z ważnymi...

Algorytmy AI firmy Medicalgorithmics opisane w magazynie Nature Medicine

DeepRhythmAI (DRAI) firmy Medicalgorithmics rewolucjonizuje diagnostykę serca. Niezależne badania...

ORLEN z lepszą oceną w rankingu środowiskowym

Grupa ORLEN uzyskała wysoką ocenę w niezależnym globalnym badaniu...

Cherrypick Games: 2,1 mln zł przychodów w 2024 roku i nowa strategia biznesowa

Ponad 0,55 mln zł przychodów netto odnotował w czwartym...

Logo Ebury na rękawie koszulek piłkarzy Lecha Poznań

Ebury rozpoczyna współpracę z Lechem Poznań jako oficjalny partner...

Podobne tematy

3 scenariusze dla złota na 2025 rok

Niepewność rynkowa i geopolityczna, a także apetyt banków centralnych...

Kindred (Unibet) wycofuje się z Polski po interwencjach Stowarzyszenia „Graj Legalnie”

Po interwencjach Stowarzyszenia „Graj Legalnie” spółka Kindred, w której...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version