WALUTYZŁOTOŚwiatowy popyt na złoto osiąga historyczne szczyty

Światowy popyt na złoto osiąga historyczne szczyty

Zgodnie z opublikowanym raportem Światowej Rady Złota za II kwartał, rekordowy popyt ze strony banków centralnych w I połowie roku był najwyższy w tym wieku! Dane skłaniają do refleksji na temat złota inwestycyjnego. Obecnie, dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez Internet, fizyczny kruszec jest bezproblemowo dostępny dla wszystkich, którzy chcą go nabyć. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak i również te ekonomiczne trzeba wiedzieć, na co uważać – porad udziela ekspert firmy Tavex.

Rynek notuje historyczny popyt na złoto

Najwyższy od 2000 roku popyt banków centralnych na złoto (zgodnie z raportem za II kwartał, opublikowanym 30 lipca 2024 roku przez Światową Radę Złota) zaciekawił i skłonił do przemyśleń na temat złota inwestycyjnego. Nic dziwnego, bowiem całkowity popyt na złoto osiągnął poziom ponad 1258 ton. ŚRZ zapytała banki o przyczyny takich działań. Najczęstszymi argumentami padającymi ze strony banków centralnych były: długoterminowe zachowanie wartości, odporność kruszcu na inflację i kryzysy, brak ryzyka strony trzeciej, płynność i jego długa historia w roli zabezpieczenia.

Na naszym rodzimym rynku sytuacja nie odbiega od obserwowanej na świecie normy. Narodowy Bank Polski ma obecnie 377 ton złota, które stanowi 13% w całkowitych aktywach rezerwowych, natomiast cały czas w mocy pozostaje deklaracja skierowania owego udziału w stronę 20%.  Warto również wspomnieć, że generowany przez banki centralne popyt na złoto w I półroczu br. był największy od 2000 roku, pobijając nawet pamiętne dla rynku złota, poszczególne półrocza lat 2022 i 2023.

Już w I połowie roku złoto wybijało historyczne szczyty, zbliżając się do ceny 2500 USD za uncję. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota, w II kwartale br. łączny popyt na złoto wzrósł o 4% względem tego samego okresu zeszłego roku – mówi Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. W zakresie struktury popytu inwestycyjnego na monety i sztabki w poszczególnych częściach świata, prym nadal wiedzie Azja. Zainteresowanie złotem wzrosło znacząco zwłaszcza w Chinach i Indii, odpowiednio o 46% i 62% w drugim kwartale. Sytuacja ta sprawia, że popyt na kruszec rośnie również w USA i Europie – dodaje.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...
Exit mobile version