środa, 18 czerwca, 2025

Branża OZE sceptyczna wobec nowych zasad programu Czyste Powietrze

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Opulibkowane dziś nowe zasady programu Czyste Powietrze branża OZE przyjmuje z lekkim dystansem. Columbus dostrzega w regulaminie tyle samo szans, co zagrożeń.

Zgodnie z dzisiejszymi zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nowa odsłona programu Czyste Powietrze, z budżetem 10 miliardów złotych, zostanie uruchomiona w kwietniu 2025 r. Jednak nowy regulamin programu wzbudził sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród przedstawicieli branży OZE.

Wszyscy solidarnie popieramy cele programu Czyste Powietrze, które na dzisiejszej przypomniała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, czyli: walkę z ubóstwem energetycznym, koniec z rachunkami grozy oraz stop nadużyciom przez racjonalne wydatki i mechanizmy chroniące beneficjentów. Zgadzamy się też z koncepcją audytów energetycznych przed dotacją, bo sami takowe wykonujemy i jest to nasza wieloletnia praktyka. Jednak poddajemy pod wątpliwość, czy nowe zasady były konsultowane ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedsiębiorstwami realizującymi program. Zaproponowane bowiem limity na każdy element inwestycji nie tylko nie uwzględniają stawek rynkowych produktów i usług, ale zrównują ceny do poziomu, przy którym realizacja programu przez niektóre firmy będzie zwyczajnie nieopłacalna. Tym samym przedsiębiorstwa te wypadną z rynku. A chyba nie taki był zamysł rządzących, którzy przez kilka miesięcy doskonalili program. Chcąc ukrócić tzw. fikcyjne modernizacje, wystarczy uruchomić regionalnych operatorów, którymi będą mogły zostać także rzetelne i doświadczone firmy, i powierzyć im rolę kontrolerów całego procesu – twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Jednocześnie Prezes Columbus podkreśla, że Grupa jest całkowicie przygotowana do realizacji programu w kwietniu, zgodnie z nowo obowiązującymi zasadami.

Od kilku miesięcy przygotowujemy nasze zespoły przedażowe, rektutujemy i szkolimy pracowników, wybieramy podwykonawców – tak, aby w kwietniu rozpocząć realizację nowych wniosków. Liczymy, że program w nowej odsłonie będzie miał zapewnioną płynność finansowania, a przedsiębiorcy nie będą się musieli obawiać zatorów płatniczych. Zachęcamy też inne firmy do przyłączenia się do Związku Pracodawców Czystego Powietrza, który reprezentuje interesy przedsiębiorców przed organizacjami pozarządowymi (NGO) i przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – dodaje Dawid Zieliński.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Grupa Greenvolt sprzedaje farmy wiatrowe firmie Enea Nowa Energia za 83,3 mln euro

Grupa Greenvolt, za pośrednictwem Greenvolt Power, zawarła umowę...

Columbus Energy wraca na ścieżkę wzrostu – Grupa podsumowuje rok pełen zmian i inwestycji

Grupa Columbus podsumowała rok 2024. Skonsolidowane przychody Grupy wyniosły...

Domowe piece największym źródłem smogu w Polsce – przemysł i transport daleko w tyle

Choć często za smog obwiniamy przemysł i transport, dane...

Columbus Energy realizuje kolejną transzę sprzedaży farm fotowoltaicznych do GoldenPeaks Capital

Grupa Columbus Energy, zgodnie z umową, zrealizowała drugą transzę...

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...
00:02:06

Wiatr zmian. Polska otwiera nowy rozdział w rozwoju energii wiatrowej

Rok 2024 był pierwszym w historii pomiarów, kiedy globalnie...

Program „Czyste Powietrze” wraca z audytem – szansa na impuls dla budownictwa

Na powrót wstrzymanego z końcem zeszłego roku programu „Czyste...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version