środa, 16 kwietnia, 2025

Co napędza inflację?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Inflacja w Polsce była napędzana głównie wzrostem kosztów wytwarzania – na który wpływ mają takie czynniki, jak: surowce, energia lub koszty pracy. Jednak długi okres lockdownu zmienił nie tylko życie społeczne, ale wpłynął także znacząco na sytuację gospodarczą na całym świecie. W Polsce długo nie mogliśmy się doczekać możliwości wyjazdu, zjedzenia w restauracji i korzystania z innych różnorodnych usług. Nagła, zwiększona konsumpcja stała się jednym z głównych czynników wzrostu inflacji, która może utrzymywać się jeszcze przez długi czas. Ekonomiści tłumaczą, że do tej pory wzrost cen spowodowany był głównie podwyższeniem kosztów produkcji – jednak od momentu odmrożenia gospodarki zaczęto wymieniać wzrost popytu jako jeden z głównych czynników podwyższonego poziomu inflacji. Jednocześnie eksperci prognozują, że sytuacja w dalszym ciągu będzie się pogarszać, a ceny nadal będą rosły. W gospodarce mogą pojawić się tendencje do wprowadzania systemów rewaloryzacyjnych zarówno w zakresie płac, jak i cenników firm. Oznacza to, że inflacja ma ogromny wpływ na nasze życie gospodarcze i społeczne. Właśnie dlatego należy ją uwzględniać.

– Do tej pory o podniesieniu cen nie mówiliśmy w kontekście nadmiernego popytu. Natomiast od kilku miesięcy, od kiedy zaczęliśmy otwierać usługi, popyt na nie stał się większy. Dodatkowo wzrosło zapotrzebowanie na chociażby dobra przemysłowe – szczególnie te o charakterze trwałym. To właśnie te czynniki dodatkowo rozpędziły inflację – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. – Rokowania dotyczące cen w Polsce nie są optymistyczne, ponieważ po okresie napędzania inflacji kosztami przyszedł czas na wzrost inflacji spowodowany wzmożonym popytem. Niepokojące jest to, że w maju pojawił się pierwszy impuls w postaci spadku poziomu depozytu ludności w bankach. Nie dotyczy to oczywiście tylko lokat, ponieważ w tym przypadku przesunięcia między rachunkami bieżącymi a lokatami zawsze były dość duże i często komentowane. Jednak w tym momencie poziom sumy wkładów spadł o 6 mld zł. Ta sytuacja to zupełnie coś innego nowego. Duża część tych pieniędzy przyśpieszyła sprzedaż detaliczną. Musimy się przyzwyczaić, że z inflacją może być tak, że jej podwyższony poziom będzie nam towarzyszył jeszcze przez jakiś czas – a to rodzi kilka poważnych niebezpieczeństw. Czynniki związane z automatyczną rewaloryzacją mogą ugruntować poziom inflacji na długi czas. W przeszłości naszym sukcesem w zwalczaniu inflacji było to, że ludzie zapomnieli, że coś takiego w ogóle istnieje. Skutkowało to tym, że w umowach biznesowych nie uwzględniano tego czynnika. Jednak w tej chwili sytuacja może być odwrotna. Ludzie przypomną sobie o inflacji i zaczną się przed nią zabezpieczać, co tylko ją ugruntuje – ostrzega Soroczyński.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Nie tylko Sołowow i Kulczyk. Polscy miliarderzy coraz silniejsi globalnie

W najnowszym zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie, opublikowanym przez...

Zadłużenie Polaków rośnie z wiekiem. Najwięcej do spłaty mają osoby 45–54 lata

Długi rosną wraz z wiekiem i są najwyższe...

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Donald Trump podnosi cła. Polska branża eksportowa pod presją, ale nastroje stabilne

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wprowadzająca szeroko zakrojone...

Podobne tematy

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

RPP pod presją danych i globalnych trendów – czy obniżka stóp nadejdzie wcześniej niż sądzimy?

Przed nami kolejne już posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Choć...

Celna niepewność przed nami – jak inwestorzy przygotowują się na zmiany?

Dzisiaj internet pełen jest krotochwil w związku ze świętem...

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version