BIZNESNiekorzystne i te pozytywne zmiany dla prowadzenia biznesu w pierwszym kwartale 2024

Niekorzystne i te pozytywne zmiany dla prowadzenia biznesu w pierwszym kwartale 2024

11 ważnych zmian regulacyjnych dla prowadzenia biznesu w Polsce, w tym mniejszość korzystnych. To bilans pierwszego kwartału bieżącego roku ujęty w Barometrze TMF Group.

Autorami barometru są twórcy publikowanego od dekady Global Business Complexity Index, globalnego zestawienia krajów pod względem ich konkurencyjności dla prowadzenia biznesu.

Warszawski i katowicki zespół TMF Group, dostarczający dane do tego zestawienia o Polsce, wydał właśnie pierwszy barometr – zestawienie korzystnych i negatywnych zmian dla prowadzenia biznesu nad Wisłą. Zestawienie uwzględnia również istotne dla biznesu zapowiedzi zmian, a także konsekwencje zaniechania wprowadzenia tych wcześniej zapowiadanych. Opracowanie obejmuje pierwszy kwartał bieżącego roku.

„W kwartalnych Barometrach TMF Group chcemy z bliska przyglądać się bieżącym zmianom regulacyjnym w Polsce. Będziemy starali się wskazywać najważniejsze zarówno pozytywne, jak i negatywne regulacje dla prowadzących biznes, a także wskazywać na te obszary, w których w danym okresie zostały zapowiedziane zmiany (lub mimo oczekiwań do nich nie doszło) i wskazywać ich wpływ na warunki prowadzenia firm.” – mówi Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.

Wśród najważniejszych, pozytywnych zmian dla prowadzących biznes w Polsce autorzy Barometru TMF Group wymieniają m.in. ogłoszony w tym roku i zapowiadany na drugi kwartał tzw. kasowy PIT, który ma być sporym ułatwieniem i obniżeniem ryzyka dla przedsiębiorców poprzez zapłatę podatku tylko od faktycznie uregulowanych przez kontrahenta faktur.

Wśród pozytywów znalazło się również rozstrzygnięcie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia społecznego wspólników dwuosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, którzy po uchwale Sądu Najwyższego ze stycznia tego roku nie będą mieli obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne niezależnie od wielkości udziałów w spółce.

Za pozytywną zmianę dla prowadzenia biznesu w Polsce eksperci TMF Group uznali również obniżenie stawki VAT dla niektórych usług kosmetycznych, która weszła w życie od kwietnia. Zwrócili jednak uwagę, że przedsiębiorcy mogą mieć trudności z ustaleniem stawki VAT dla różnych usług kosmetycznych, ponieważ niższą stawką VAT objęto tylko część z nich.

W barometrze znalazła się również zmiana, która zdaniem ekspertów może być korzystna dla części firm i negatywna dla innych. Chodzi o przedłużenie terminu na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur.

„Przesunięcie w czasie wdrożenia KSeF należy rozpatrywać z punktu widzenia interesów dużych i średnich oraz małych firm. Wyeliminowanie błędów krytycznych, o których informuje Ministerstwo Finansów powinno przełożyć się na bezproblemowe, a więc tańsze dla firm wdrożenie systemu. To pozytywna wiadomość dla szczególnie wrażliwych na koszty i dysponujących ograniczonymi zasobami małych firm, w tym JDG. Dla dużych organizacji, które do wprowadzenia KSeF przygotowywały się od dawna i które poniosły wysokie koszty dostosowania swoich systemów to zmiana negatywna, tym bardziej, że w ramach eliminacji błędów krytycznych mogą pojawić się nowe rozwiązania w zakresie funkcjonowania systemu, które spowodują konieczność poniesienia kolejnych kosztów przez duże organizacje.” – tłumaczy Magdalena Grzegorczyk, ekspert TMF Group, jedna z autorek barometru.

Wśród zmian utrudniających prowadzenie biznesu w Polsce eksperci wskazali również wprowadzenie minimalnego podatku CIT. Podatek ten dotyczy firm, które w danym roku podatkowym poniosły stratę podatkową lub których udział dochodów w jego przychodach wyniósł w danym roku podatkowym nie więcej niż 2 proc.

Na liście negatywnych zmian znalazł się również powrót 5 proc. VAT na podstawowe produkty spożywcze. I nie chodzi o wzrost cen – bo ten najbardziej odczują konsumenci, ale koszty dostosowania przez przedsiębiorców swoich systemów do tej zmiany.

Do negatywów w kontekście prowadzenia firmy zaliczono też brak wyczekiwanych mocno zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz niepodwyższenie kwoty wolnej od podatku, co przekłada się wprost na finanse osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

„Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oznaczałoby wymierną korzyść zarówno dla Kowalskiego na etacie, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Brak jej wprowadzenia z punktu widzenia przedsiębiorców to negatywna informacja.” – mówi Daria Cyrek, ekspert TMF Group, współautorka barometru.

Na liście negatywów Barometru TMF Group za pierwszy kwartał tego roku znalazł się również jeden z efektów marcowej nowelizacji ustawy o rachunkowości. Chodzi o wymóg przygotowywania sprawozdania o podatku dochodowym.

„Z punktu widzenia prowadzenia biznesu sprawozdanie o podatku dochodowym to kolejny wymóg wymagający poniesienia dodatkowych nakładów organizacyjnych i finansowych na dostosowanie systemów i procedur organizacji do jego spełnienia. W tym sensie to zmiana niekorzystna dla firm.” – komentuje Magdalena Grzegorczyk.

Zmiana dotyczy dużych organizacji, których przychody, przekraczają próg 3,5 mld złotych (grupy z siedzibą lub jednostką dominującą na terenie Unii Europejskiej) lub 750 mln euro w przypadku grup kapitałowych z jednostką dominująca najwyższego szczebla (albo w przypadku jednostek samodzielnych) z siedzibą poza UE.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version