ENERGETYKAPierwsze Powerpacki Tesla w Polsce

Pierwsze Powerpacki Tesla w Polsce

W grudniu 2020 roku do użytku oddana została pierwsza inwestycja w Europie Środkowej i Wschodniej wykorzystująca rozwiązania modułowe Powerpack Tesla w lokalnej sieci elektroenergetycznej. W modułowym magazynie energii w Rzepedzi, należącym do PGE Polska Grupa Energetyczna, zainstalowano moduły Tesla Powerpack, o mocy 2MW i  pojemności 4 MWh. Wykonawcą projektu jest polska firma Griffin Group Energy.Stacjonarny magazyn energi Rzepedź Griffin Energy (7)

W 2017 roku został oddany do użytku pierwszy komercyjny i największy na świecie wówczas magazyn energii w Australii oparty o technologię TESLA Powerpack o mocy 100MW i pojemności  129 MWh. Tego typu magazyny energii zaprojektowano do funkcjonowania w sieci energetycznej w celu usprawniania jej pracy m.in. poprzez magazynowanie energii i jej uwolnienie w sytuacji przerw w dostawach. Instalacja w Rzepedzi o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Inwestycja ta daje początek budowie systemu magazynów energii w Grupie PGE, zapowiedzianego w nowej strategii Grupy.Stacjonarny magazyn energi Rzepedź Griffin Energy (9)

„Postępowanie przetargowe PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., na realizację magazynu energii, zawierało bardzo konkretnie sprecyzowane zapotrzebowanie i zdefiniowane funkcje celu. Musieliśmy wybrać i dopasować do niego technologię, która najefektywniej zrealizowałaby założone zadania. Projekt zakładał wykorzystanie magazynu w celach biznesowych (do tej pory większość wykonanych inwestycji magazynowych to projekty o charakterze naukowo-badawczym), zatem w poszukiwaniu odpowiedniego partnera technologicznego zwracaliśmy szczególną uwagę na odpowiednie referencje, z wykonanych w podobnym celu instalacji.” mówi Dariusz Wawrzynów, Wiceprezes Zarządu Griffin Group Energy S.A. „Szukaliśmy sprawdzonego i rzetelnego partnera. Chcieliśmy również zredukować ilość poddostawców komponentów. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż tego typu projekt najefektywniej można zrealizować ograniczając do minimum listę dostawców. Wykorzystaliśmy też nasze doświadczenie – Griffin Group Energy, jako jeden z pierwszych podmiotów na naszym rynku, ponad 3 lata temu zaczął aktywnie promować technologię magazynowania energii, jak również pokazywać regulacje prawne jakie z powodzeniem funkcjonują na rynkach zachodnich. Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić głęboką analizę rynku i na jej podstawie nasz wybór padł na firmę o światowej renomie, której technologia najlepiej odpowiadała na zapotrzebowania tego projektu.” – uzupełnia Adam Zalewski Dyrektor Strategii i Rozwoju firmy.

„Wybraliśmy firmę Tesla, której instalacje magazynowania energii świadczą usługi w światowym biznesie od lat. Technologia zastosowana w Powerpack Tesla o pojemności 4 MWh, najlepiej odpowiadała na zapotrzebowania projektu dla PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. i spełniała założone przez nas warunki oraz standardy” kontynuuje Dariusz Wawrzynów, Wiceprezes Zarządu Griffin Group Energy S.A. „Nie było to proste zadanie – dodaje Adam Zalewski Dyrektor Strategii i Rozwoju – musieliśmy przystosować produkt do naszych, lokalnych wymogów. Na potrzeby realizacji tego projektu, dokumentacja techniczna dotycząca Powerpack Tesla została przez Griffin Group Energy zaadoptowana oraz dostosowana do potrzeb i norm wymaganych przez polskie regulacje i prawo energetyczne. W ten sposób umożliwiliśmy wykorzystania rozwiązań modułowych Powerpack Tesla w lokalnej, polskiej sieci elektroenergetycznej.”

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version