13 marca 2020 polski rząd wydał rozporządzenie, zgodnie z którym od godziny 0:00 w niedzielę 15 marca w Polsce zostały zamknięte granice kraju dla cudzoziemców na 10 dni. Zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, natomiast transport kołowy działa bez zmian. Ograniczenia dotyczą jedynie ruchu wjazdowego do kraju. Polacy mogą nadal swobodnie wyjeżdżać z kraju.
Na skróty:
Ograniczenie ruchu międzynarodowego
W dniu 13 marca rząd polski ogłosił stan zagrożenia epidemiologicznego. Oznacza to zamknięcie granic dla cudzoziemców na 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni. Wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport kołowy i drogowy będzie zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Zamknięcie granic oznacza zakaz wjazdu do kraju, ale Polacy nadal mogą swobodnie wyjeżdżać z Polski np. w celach zarobkowych. Polskę można opuścić samochodem, busem lub autobusem rejsowym. Kołowe środki transportu działają bez zakłóceń.
Kogo nie obowiązuje kwarantanna
Obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki, dlatego kierowca autobusu rejsowego swobodnie opuści granice z pasażerami i wróci do kraju bez kwarantanny. Ograniczenia nie dotyczą również osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie.
Sytuacja w Polsce
Polski rząd zachował swobodny transport towarów, a wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, punkty usługowe i banki pozostają otwarte. Zamknięte natomiast zostały galerie handlowe, kluby, puby czy inne miejsca skupisk. Rząd ograniczył też zgromadzenia do 50 osób, także w przypadku uroczystości religijnych. Ograniczenia związane z gromadzeniem się potrwają minimum 14 dni lub do odwołania.