INFRASTRUKTURAPrzedsiębiorcy apelują do Ministra Infrastruktury o pilne działania w celu ożywienia inwestycji...

Przedsiębiorcy apelują do Ministra Infrastruktury o pilne działania w celu ożywienia inwestycji infrastrukturalnych

Przedstawiciele sektora wodno-kanalizacyjnego oraz hydrotechnicznego zwracają się z apelem do Ministra Infrastruktury, Dariusza Klimczaka, o podjęcie pilnych działań w celu ożywienia rynku inwestycji infrastrukturalnych. Pomimo licznych zapowiedzi związanych z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), branża nie obserwuje wzrostu liczby nowych przetargów, które miałyby poprawić stan infrastruktury wodociągowej w Polsce.

W ostatnich latach rządy centralne praktycznie wstrzymały nowe inwestycje w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym, co najmocniej uderzyło w mniejsze miasta i wsie. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy, że środki z KPO pozwolą na odbudowę infrastruktury oraz realizację nowych projektów, jednak wciąż nie widzimy postępu w tym zakresie – podkreśla 9 firm i organizacji z branży, sygnatariuszy apelu.

Minister Dariusz Klimczak podkreślał, że:

Wszystkie instytucje podległe Ministerstwu Infrastruktury do tego przeznaczone od samego początku uczestniczyły w działaniach przeciwpowodziowych, a w następstwie w walce z powodzią i jej skutkami.

Branża wodno-kanalizacyjna docenia wysiłki związane z interwencją w sytuacjach kryzysowych, jednak zwraca uwagę, że działania doraźne nie zastąpią kompleksowej modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Tego typu działania muszą być podejmowane z wyprzedzeniem, a nie tylko w reakcji na kryzys.

Brak inwestycji w krajową infrastrukturę zmusił branżę do skoncentrowania się na eksporcie, w tym na dostarczaniu produktów, takich jak rury, na potrzeby rozwoju miast w Stanach Zjednoczonych oraz innych państwach Unii Europejskiej. Na rodzimym rynku natomiast wciąż obserwuje się wyraźny rozdźwięk między potrzebami, a działaniami rządu. Powodzie, które niedawno nawiedziły Dolny Śląsk, uwidoczniły skalę zniszczeń oraz pilną potrzebę modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Rząd i Unia Europejska przeznaczą znaczne środki na naprawę szkód powstałych w wyniku powodzi – z Funduszu Spójności UE ma trafić do Polski około 20 miliardów złotych, natomiast z istniejących krajowych funduszy planowane jest przekierowanie 1,5 miliarda zł na natychmiastowe naprawy infrastruktury, z dodatkową kwotą 3,5 miliarda zł na działania zapobiegające przyszłym powodziom, takie jak budowa wałów i zbiorników retencyjnych.

Pomimo dotychczasowych działań i powyższych deklaracji, na rynku krajowym wciąż widoczny jest wyraźny rozdźwięk między rzeczywistymi potrzebami, a podejmowanymi działaniami. Branża, zmuszona do poszukiwania rynków zagranicznych, koncentruje swoją produkcję na eksport.

Nasze zakłady, dostosowane do obsługi rynków zagranicznych, potrzebują czasu na  powrót do produkcji na rynek krajowy. Bez wsparcia rządu w postaci inwestycji, ryzyko kolejnych kryzysów infrastrukturalnych będzie narastać – czytamy w apelu.

Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, podkreśla, że:

Bez pilnych działań na rzecz modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, grozi nam wzrost awarii, które będą miały poważne konsekwencje dla gospodarki i mieszkańców. Możemy również stanąć w obliczu katastrof, takich jak powodzie wynikające z awarii sieci czy braku odpowiednich zbiorników retencyjnych. Doraźne naprawy to za mało – potrzebujemy długoterminowej strategii inwestycyjnej.

Sygnatariusze apelu zwracają się również z prośbą o spotkanie z Ministrem Infrastruktury w celu omówienia planów inwestycyjnych rządu oraz wspólnego wypracowania rozwiązań dla obszarów, które od lat borykają się z zaniedbaniami w infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej.

Firmy i organizacje z branży wodno-kanalizacyjnej: Amiblu, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, Energoprojekt-Warszawa, Polskie Składy Armatury, Blejkan, Pietrucha, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich są gotowe do współpracy, wierząc, że wspólne działania pozwolą na efektywną odbudowę infrastruktury oraz zwiększenie jej odporności na przyszłe kryzysy.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

warszawa

PwC: bez reform Polska Strefa Inwestycji straci na atrakcyjności dla inwestorów

0
Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji...
Exit mobile version