wtorek, 25 marca, 2025

Świąteczna alienacja rodzicielska. W grudniu spraw o uregulowanie kontaktów z dziećmi jest najwięcej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

„Świąteczna alienacja rodzicielska” – konflikty o opiekę nad dziećmi najmocniej przybierają na sile w grudniu.

Tematy związane z alienacją rodzicielską szczególnie intensywnie wracają do kancelarii prawnych przed Świętami Bożego Narodzenia. Takich spraw jest więcej, gdy nie ma jasnego podziału – który z rodziców powinien spędzić z dzieckiem lub z dziećmi Święta Bożego Narodzenia lub czas noworoczny.

– Do prawników bardzo często trafiają sprawy związane z opieką w czasie świąt. To oczywiste, że jeżeli mamy rodziców, którzy się rozstali, to każdy chciałby spędzić z dzieckiem czas w Wigilię czy w pierwszy lub drugi dzień świąt. Czasem okazuje się to powodem poważnych konfliktów – przyznaje Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Gdy dwoje rodziców chce jednocześnie zajmować się dzieckiem

Opiekę nad dziećmi w czasie świąt można zabezpieczyć sądownie. Zdarza się, że rodziny ustalają takie harmonogramy już w czasie rozwodu lub podziału opieki nad dziećmi. Jeżeli to nie nastąpiło to rodzice muszą dogadywać się sami, co często powoduje konflikty. Jak mówi mecenas Marek Jarosiewicz o zabezpieczenie kontaktów z dziećmi warto zadbać kilka miesięcy wcześniej.

– Jak chcemy się starać o pewność opieki nad dzieckiem w Boże Narodzenie, bo mamy jakiś konkretny plan np. spotkanie rodzinne czy wyjazd, to procedury sądowe trwają tyle, że nie da się takich spraw załatwić w kilka dni. Uczciwie jeżeli ktoś chce zabezpieczyć opiekę na Wielkanoc to wniosek do sądu powinien składać teraz – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

– Zdecydowanie okresy typu święta, wakacje, ferie sprzyja konfliktom między rodzicami. Powodem konfliktów są np. wyjazdy na święta poza miasto albo wyjazdy wakacyjne, gdzie dochodzi do kolizji terminów. To oczywiste, że ktoś nie może być dwóch miejscach jednocześnie, więc te konflikty zwykle polegają na tym, że jakaś ze stron musi ustąpić – przyznaje mecenas Jarosiewicz.

 

Prawo do opieki przyznane, ale spotkania są odwoływane lub nie dochodzą do skutku. Co zrobić?

Prawnicy przyznają, że spotkanie się w sądzie powinno być ostatecznością. Dla wzajemnych relacji lepiej byłoby, gdyby rodziny dochodziły do porozumienia bez udziału prawników lub mediatorów.

– Reprezentujemy klientów dopominając się zwykle o uregulowanie kontaktów z dziećmi przed sądem. Druga sytuacja, to wtedy, gdy kontakty są ustalane, a nie są przestrzegane. Mówimy tutaj o „świątecznej alienacji rodzicielskiej”. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że mimo wcześniejszych porozumień jeden z rodziców na czas świąt czy ferii ma ograniczony kontakt z dzieckiem. Tłumaczone jest to zwykle chorobą, pilnymi obowiązkami uniemożliwiającymi przekazanie dziecka drugiej stronie pod opiekę czy np. tym, że dziecko nie chce spędzać czasu z tatą czy z mamą, z którą nie mieszka na co dzień – mówi mecenas Jarosiewicz.

Jeżeli kontakt był zabezpieczony sądownie, a nie udało się go zrealizować to jeden z rodziców ma prawo do interwencji sądowej na drodze cywilnej. Zwykle jednak takie sprawy trwają kilka miesięcy.

– Alienacja rodzicielska jest poważnym problemem i mamy świadomość, że przed świętami widać ją jaskrawiej – dodaje prawnik. – Zawsze warto występować z wnioskami o zabezpieczenie opieki nad dzieckiem, gdy sytuacja nie jest uregulowana. Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, że ktoś ma plan, że chce spędzić święta z dziećmi, nie potrafi dogadać się z byłą partnerką lub byłym partnerem i oczekuje szybkich decyzji sądowych. To niestety tak nie działa – dodaje prawnik.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Meta wycofuje skargi na decyzje UODO dotyczące fałszywych reklam z udziałem Rafała Brzoski i Omeny Mensah

Meta Platforms Ireland Limited wycofała skargi złożone na decyzje...

Oszustwa VAT na rekordowym poziomie – wartość fikcyjnych faktur przekroczyła 8,7 mld zł

W 2024 roku liczba wykrytych fikcyjnych faktur była najwyższa...

UODO apeluje o zmiany w przepisach dotyczących numerów ksiąg wieczystych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), Mirosław Wróblewski, skierował...

Różnice: umowa deweloperska a umowa przedwstępna na rynku wtórnym

Stoisz przed decyzją zakupu własnego mieszkania? Niezależnie od tego,...

Kolejne zatrzymania w aferze korupcyjnej w RARS – prokuratura rozszerza zarzuty

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami w Rządowej Agencji Rezerw...

Podobne tematy

PIU: Wydatki na polisy życiowe wzrosły o 4%. 23 mln Polaków posiada ubezpieczenie na życie

Najnowszy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń, „Ubezpieczenia na życie. Finansowe...

FunkSec rosnącym zagrożeniem na scenie ransomware

Na scenie ransomware pojawiła się nowa grupa cyberprzestępcza, która...

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach reprezentacji?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został...

Rzecznik MŚP apeluje do Premiera w sprawie zmian w Radzie Dialogu Społecznego

Agnieszka Majewska Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosowała pismo...

Active Ageing: przepis na dłuższe i lepsze życie

Czym jest aktywne starzenie? “Active Ageing” to według Światowej...

Długi w małych miastach Polski: Co dziesiąty mieszkaniec zadłużony

W miastach o wielkości 20-50 tys. mieszkańców żyje w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version