W październiku zakończyło się roczne przewodnictwo Związku Pracodawców Business Centre Club w Radzie Dialogu Społecznego.
Przewodnictwo ZP BCC w Radzie Dialogu Społecznego przypadło na czas trwania agresji Rosji na Ukrainę oraz na rok wyborczy. Realizacja zadań Rady w tym trudnym okresie wymagała od wszystkich stron szczególnej odpowiedzialności oraz otwartości na dialog. Podczas kończącej się kadencji ZP BCC, udało się osiągnąć wiele z założonych celów, zwłaszcza zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o RDS, która trafiła do Prezydenta RP, czy zwiększyć środki finansowe na funkcjonowanie Biura Rady. Niestety rola strony społecznej wciąż pozostawała umniejszana – poprzez pomijanie RDS w konsultowaniu istotnych rozwiązań prawnych i projektów ustaw.
Kończąca się kadencja ponownie uwidoczniła – z jednej strony istotną rola Rady w systemie prawnym i społeczno-gospodarczym, z drugiej – wszelkie mankamenty związane z niewykorzystywaniem tej roli – podkreślał Łukasz Bernatowicz Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, prezes ZP BCC.
W badaniu przeprowadzonym przez Departament Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC wśród 2 000 przedsiębiorców 83 % ankietowanych oceniło dialog społeczny w Polsce jako mało skuteczny. Jednocześnie respondenci wskazali, że to na rządzie spoczywa największa rola w dbałości o prawidłowy przebieg dialogu społecznego (prawie 92%).
Mam nadzieję, że w wyniku przyjęcia zaproponowanej nowelizacji ustawy o RDS, Rada stanie się samodzielną, niezależną instytucją, z własnym budżetem i większymi uprawnieniami, adekwatnymi do wyzwań przyszłości. Stabilny i efektywny dialog społeczny jest jednym z kluczowych warunków budowania w naszym kraju gospodarki opartej na wiedzy i rozwoju społecznym – posumował prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.
Pod przewodnictwem ZP BCC – odbyło się 8 posiedzeń plenarnych, w tym z udziałem Premiera i Prezydenta RP, 11 posiedzeń Prezydium RDS oraz 39 spotkań zespołów problemowych.