poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

27 godzin w 3 minuty

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Świat staje się coraz bardziej cyfrowy. Badania potwierdzają, że każdy z nas generuje średnio 1 GB danych na godzinę. Nic w tym dziwnego, gdyż w styczniu tego roku na całym świecie z sieci aktywnie korzystało ponad 4,5 miliarda osób[1]. Przetworzenie i analiza tak niewyobrażalnie dużych wolumenów danych cyfrowych wymaga odpowiednich narzędzi. Człowiek musi odwołać się do sztucznej inteligencji.

Wszystko w sieci

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wygenerowano 90% danych, które obecnie znajdują się w Internecie. Badania pokazują, że do sieci dołącza dziennie ok. 875 tys. osób[2]. Każda z nich generuje informacje, które są przetwarzane w ten czy inny sposób. Skalę zjawiska pozwoli zrozumieć także fakt, iż każdego dnia wysyłamy globalnie ok. 306 miliardów maili[3]. Abstrahując od rekreacyjnego korzystania z Internetu, dużą część danych generuje szeroko rozumiany biznes. I to właśnie one wymagają regularnych analiz, odpowiedniego skatalogowania, korelacji czy zabezpieczenia.

Nasza firma już od wielu lat równolegle do zarządzania tradycyjną, papierową dokumentacją naszych klientów rozwija narzędzia informatycznemówi Andrzej Marchewka, Iron Mountain PolskaBiznes, także w Polsce, staje się cyfrowy. Rozwiązania IT w postaci platform do zarządzania danymi stają się jednym z najważniejszych elementów zaplecza technologicznego przedsiębiorstw.

Science fiction? Nie, to nowa rzeczywistość

Przedsiębiorstwa wykorzystują jedynie 5-10% danych, jakimi dysponują[4]. Wynika to z faktu, iż przeważnie nie są świadomi, jakie informacje znajdują się w ich zasobach. Jednak każdy dokument – faktura, umowa czy nawet wniosek urlopowy może w pewnym momencie okazać się przydatny. Poddane digitalizacji dokumenty zasilają cyfrowe repozytoria, jednak ręczne wyszukiwanie konkretnych zapisów jest nieefektywne. Na scenę wchodzi zatem sztuczna inteligencja razem z całym arsenałem narzędzi funkcjonujących na jej bazie. Pozwala ona komputerom na rozwiązanie problemu w sposób, w jaki działa człowiek. Robi to jednak nieporównywalnie szybciej. Dzięki niej rozwijają się także takie narzędzia jak uczenie maszynowe, a więc algorytmy, które samodzielnie dostosowują się do danego zadania czy sztuczne sieci neuronowe, których struktura coraz bardziej przypomina ludzki mózg.

Tego typu pojęcia niekiedy wydają nam się nieco futurystyczne. Jednak już teraz znajdują one zastosowanie m.in. w platformach, które oferujemy naszym partnerom. Klienci, powierzając nam zarządzanie ich zasobami informacji, coraz częściej zlecają nam także reorganizację przepływu danych w ich firmach. Jej głównym elementem jest informatyzacja i daleko posunięta automatyzacja tzw. workflow, czyli modeli pracy z dokumentacją mówi Andrzej Marchewka, Iron Mountain Polska.

Jak wspiera nas sztuczna inteligencja?

Doszliśmy do momentu, w którym ludzki umysł nie jest w stanie samodzielnie kontrolować tak ogromnej liczby informacji cyfrowych.  Być może byłby w stanie to zrobić, jednak ze względu na czas i liczbę ludzi niezbędnych do pracy z danymi, byłoby to z biznesowego punktu widzenia zwyczajnie nieopłacalne. Od kilku lat firmy zajmujące się zarządzaniem informacją rozwijają dedykowane platformy, w których dane są analizowane. Z czego wynika ich skuteczność?

Platformy do inteligentnego zarządzania treścią funkcjonują w oparciu o rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencjitłumaczy Andrzej Marchewka, Iron Mountain PolskaDzięki temu możliwe jest kontekstowe wyszukiwanie, korelowanie i analiza cyfrowych informacji, niezależnie od ich formatów czy źródła pochodzenia. W przypadku użytkowników naszej platformy InSight potwierdzają oni, że czas pracy na dokumentach skrócił się wielokrotnie oraz pozwolił na zoptymalizowanie szeregu procesów, np. w księgowości czy działach HR. Nasze estymacje potwierdzają, że jej wykorzystanie pozwala zredukować czas realizacji zadania z 27 godzin do 3 minut! Ta platforma działa, wykorzystując tzw. metadane, za pomocą których oprogramowanie „czyta” dokumenty, ale także zdjęcia czy materiały video. Odpowiedni algorytm pozwala znaleźć odpowiednią klatkę w filmie, na której widać np. logo lub daną osobę czy wyodrębnić określony fragment fotografii.  

Jak to wygląda w praktyce?

Z platform, np. takich jak InSight korzystają praktycznie wszystkie branże. Wśród naszych parterów są placówki medyczne, które dzięki niej pozyskują dane z badań klinicznych w celu pracy nad nowymi lekami. Przedstawiciele sektora finansowego za jej pomocą wyodrębniają z dokumentów konkretne informacje oraz dokonują walidacji i zarządzają treścią umów związanych z kredytami hipotecznymi. Bardzo często nasze platformy są wykorzystywane w działach HR, szczególnie po wprowadzeniu RODO. Takie rozwiązania pozwalają automatycznie sprawdzić zgodność dokumentu z prawem, jego kompletność oraz odpowiednią jakość  – dodaje Andrzej Marchewka, Iron Mountain Polska.

Wykorzystanie dedykowanych platform pozwala ponadto na przyspieszenie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Co więcej, dzięki nim możliwe jest zapewnienie tzw. cyberbezpieczeństwa oraz zgodności z prawem. Równolegle stale rozwija się infrastruktura informatyczna. Powstają nowe chmury danych, zwiększa się także przepustowość łączy (zob. 5G). Stoimy u progu wszechobecnego Internetu rzeczy (tzw. IoT). Ilość generowanych danych będzie rosnąć  wykładniczo. Bez odpowiednich narzędzi po prostu się w nich zgubimy.

[1] https://mobirank.pl/2020/01/31/raport-digital-i-mobile-na-swiecie-w-2020-roku/

[2] https://techjury.net/blog/how-much-data-is-created-every-day/#gref

[3] https://www.cloverdx.com/blog/how-much-data-will-the-world-produce-in-2021

[4] Raport Ernst&Young

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Satelitarne dane optyczne: klucz do 1,8 biliona USD w globalnej gospodarce do 2035 roku

Raport Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) opracowany we współpracy z...

Cyfrowa ewolucja sektora publicznego – kiedy AI stanie się rzeczywistym wsparciem administracji?

– Sztuczna inteligencja może stać się kluczowym katalizatorem rozwoju...

Sposoby finansowania zakupu systemu ERP

System ERP integruje wszystkie działy i procesy biznesowe firmy....

Podobne tematy

Nadmiar formalności paraliżuje HR – jak automatyzacja może pomóc?

Działy HR codziennie procesują setki dokumentów, co stanowi znaczące...

Automatyzacja w medycynie – jak nowoczesne systemy IT rewolucjonizują placówki zdrowotne?

Sektor ochrony zdrowia stawia na rozwój technologiczny, a automatyzacja...

Efektywność energetyczna i ESG w nieruchomościach: kluczowe trendy na 2025 rok

Zwiększanie efektywności energetycznej oraz liczenie i obniżanie śladu węglowego...

Europa musi przygotować się na rosnącą falę cyberataków. Polska na czele stawki

Europa staje w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. W 2024...

Ecnology: Plus wprowadza do sprzedaży Watt Optimizer Analytics

Ecnology Group, polska firma technologiczna z branży energetycznej, podpisała...

FunkSec rosnącym zagrożeniem na scenie ransomware

Na scenie ransomware pojawiła się nowa grupa cyberprzestępcza, która...

Creotech ma umowę z ESA na opracowanie komponentów satelitarnej komunikacji 5G

Creotech Instruments SA, notowany na GPW czołowy gracz na...

Firmy planują większe inwestycje na 2025 rok mimo konieczności ograniczania kosztów

Mimo, że ograniczanie kosztów jest konieczne, 50% organizacji...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version