Lipiec bieżącego roku przyniósł wyraźne podwyżki cen gazu. Warto sprawdzić, jak wspomniane ceny wyglądały w minionych latach.
Zima nie będzie tania dla ogrzewających domy gazem. Taki wniosek można było wysnuć jeszcze przed podwyżkami z połowy bieżącego roku. Przypomnijmy, że w lipcu 2024 r. GUS odnotował miesięczny wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych wynoszący aż 17% względem czerwca. Warto jednak pamiętać, że gaz wyraźnie drożał jeszcze przed 2024 rokiem. W związku z tym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyjrzeli się cenom gazu z minionych lat.
Pewnym ograniczeniem jest fakt, że Główny Urząd Statystyczny podaje coroczne średnie ceny gazu tylko z uwzględnieniem taryfy W-1.1. W tej taryfie typowej dla odbiorców z małym zużyciem, średnia łączna cena gazu ziemnego wysokometanowego (z sieci) dla gospodarstw domowych zmieniała się tak jak pokazuje poniższa tabela:
Powyższe ogólnopolskie wyniki sugerują, że okres stabilności cen gazowego paliwa przypadł na lata 2016 – 2019. Pandemiczny rok 2020 przyniósł pierwszy wyraźny wzrost od dłuższego czasu. Po rocznej przerwie nastąpiły spore podwyżki z lat 2022 – 2023. Miały one związek z kryzysem energetycznym.
Warto odnotować, że w 2023 r. średnia cena gazu w taryfie W-1.1 (0,40 zł za 1 kWh) była niemal dwukrotnie wyższa od stawki z 2019 r. Można przypuszczać, że domowi odbiorcy gazu pod koniec minionej dekady zupełnie nie spodziewali się takiego scenariusza. Wówczas nie było też mowy o unijnym systemie ETS2, który począwszy od 2027 r. lub 2028 r. powiększy ceny gazu o opłatę uzależnioną od emisji CO2 przy spalaniu.
Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl