MOTORYZACJACeny ładowania elektryków będą spadać

Ceny ładowania elektryków będą spadać

Kluczową kwestią związaną z ekonomią funkcjonowania stacji ładowania jest poziom wykorzystania takiej sieci. Im więcej energii przepływa przez ładowarkę, tym więcej operator na niej zarabia. Przyspieszenie rozwoju rynku na pewno będzie miało pozytywny wpływ na zmniejszenie cen, jakie będą oferowane przez operatorów stacji ładowania – bo to będzie miało bezpośredni wpływ na poziom wykorzystania ładowarek. Energia elektryczna jest istotnym elementem kosztów funkcjonowania każdego operatora, każdej stacji – to około 40% kosztów utrzymania takiej ładowarki. Pozostałe koszty to inwestycja, która stała wykonana. Do tego dochodzą wydatki związane z utrzymaniem, serwisem, obsługą klienta, wynajmem miejsc pod stacje ładowania, bardzo znaczących opłat na rzecz operatorów systemu dystrybucyjnego. Taryfy dla przedsiębiorców w tym zakresie są inne niż w przypadku gospodarstw domowych. To infrastruktura, która kosztuje dużo pieniędzy.

– Niestety wracamy tutaj znowu do zasadniczego problemu dotyczącego rozwoju elektromobilności. Rynek nie rozwija się tak szybko jak wszyscy byśmy chcieli, jak to było prognozowane jeszcze kilka lat temu – powiedział serwisowi eNewsroom.pl podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024 Rafał Czyżewski, prezes zarządu GreenWay Polska. – Jednak trzeba pamiętać o tym, że jest bardzo wiele kosztów, które operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych muszą ponosić. W przyszłości, kiedy będzie więcej samochodów i będzie wyższy poziom wykorzystania stacji ładowania – to wówczas pojawi się przestrzeń do tego, żeby ceny ładowania były niższe. Obecnie sposobem na to, aby tankować samochód elektryczny taniej, jest korzystanie z różnego typu ofert, które są proponowane przez dostawców usług ładowania – czyli różnego typu taryf. Najbardziej opłacalne jest korzystanie z tak zwanego abonamentu – dzięki temu uzyskuje się niższe stawki za kilowatogodzinę. Takich taryf jest bardzo wiele – różni dostawcy mają ciekawe oferty i myślę, że każdy może dopasować je do swoich potrzeb – wskazuje Rafał Czyżewski.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version