Czy możliwa jest zmiana dostawcy energii?
Jak najbardziej. W polskim prawie energetycznym rozróżniamy dwa pojęcia: dystrybutora oraz sprzedawcę. Dystrybutor jest właścicielem całej infrastruktury, przez którą dostarczany jest prąd. Sprzedawca zaś, co wynika z samej nazwy, sprzedaje prąd. Odbiorcy nie mogą zmienić dystrybutora (zawsze jest to po prostu fizycznie niemożliwe), ale jak najbardziej mogą zmienić sprzedawcę. Jedynym warunkiem jest to, czy dystrybutor wyraża na to zgodę i ma podpisaną umowę z danym sprzedawcą.
Jak długo trwa cały proces?
To zależy od tego, na jak długi okres podpisaliśmy poprzednią umowę. Aby nie płacić żadnych kar, musimy poczekać, aż warunki zostaną spełnione. Po tym okresie wchodzi w życie nowa umowa.
Czy całą papierologię załatwiam ja, czy ktoś zrobi to za mnie?
W zależności od tego, jaką ofertę wybierzemy są dwie możliwości. W zdecydowanej większości przypadków dostawcy energii przewidują taką możliwość, wtedy dopięcie wszystkiego leży po ich stronie. Procedura zmiany sprzedawcy prądu są identyczne jak w przypadku zmiany operatora sieci komórkowej
Jak wybrać ofertę?
Oczywiście możemy przeszukiwać strona po stronie i na bieżąco zapoznawać się z ofertami. Zajmuje to jednak dużo czasu. Jeśli chcemy przyspieszyć proces, warto skorzystać z porównywarki cen energii.
Czy dostanę jedną fakturę?
Po raz kolejny – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj umowy zawarł macierzysty dostawca energii z nowym sprzedawcą. Jeśli jest to umowa typu GUD (Generalnej Umowy Dystrybucji), to dostaniemy dwie osobne faktury za dystrybucję oraz sprzedaż. Jeśli jest to GUD-K (Generalna Umowa Dystrybucji dla Umowy Kompleksowej), to wtedy otrzymamy jedną fakturę zbiorczą. Jeżeli ma to dla nas znaczenie, koniecznie dopytajmy się o to przed zawarciem umowy.
Czy będę jakiś czas bez prądu?
Absolutnie nie, zmiana dostawcy energii nie powoduje przerw w dostawie energii. Nowe ustalenia wchodzą w życie dokładnie wtedy, gdy wygasają stare.
Czy zmiana dostawcy energii naprawdę coś zmieni?
Z całą pewnością. Często zdarza się, że taka zmiana pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku, a w obecnej sytuacji na rynku uchroni nas przed nieuniknionymi podwyżkami cen prądu w kolejnych latach. A ponieważ cała procedura wcale nie należy do skomplikowanych, to warto poświęcić dla niej trochę czasu.
Czy dystrybutor podniesie ceny, żeby się zemścić?
Nie ma takiej możliwości. Ceny te są regulowane odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki. Zawsze ceny za dystrybucję prądu na danym obszarze są równe
Gdzie znaleźć opisaną wyżej porównywarkę?
To przydatne narzędzie znajdziemy np. na stronie optimalenergy.pl. Korzystając z niej z pewnością uda nam się wybrać najkorzystniejszą umowę.