GOSPODARKAEBC obniżył stopy procentowe: Rośnie presja na obniżki stóp w Polsce

EBC obniżył stopy procentowe: Rośnie presja na obniżki stóp w Polsce

Europejski Bank Centralny obniżył podstawową stopę procentową o 0,25 punktu procentowego do 3,25 proc. Jest to trzecia obniżka stóp na kolejnych posiedzeniach – poprzednie miały miejsce w czerwcu i wrześniu. Spadające stopy procentowe w Europie mogą wzmocnić złotego, choć na naszym rynku mogą w najbliższym czasie ścierać się ze sobą różne tendencje. Obniżka stóp przez EBC zwiększa presję na obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Na obniżki w Polsce najprawdopodobniej poczekamy do drugiego kwartału przyszłego roku.

Dzisiejsza obniżka EBC o 25 punktów bazowych była oczekiwana przez rynki. Inflacja w strefie euro we wrześniu spadła do 1,8 proc. (z 2,2 proc. w sierpniu), co jest najniższym poziomem od kwietnia 2021 roku. Możliwości dalszych obniżek stóp procentowych otwierają zarówno malejąca inflacja w Europie, jak i słabe wyniki gospodarki (zwłaszcza w Niemczech), które stanowią około 1/3 całej gospodarki strefy euro.

Najwięcej emocji budzi jednak pytanie, co stanie się w przyszłości. W średnioterminowej perspektywie, EBC może zdecydować się na szybsze i głębsze obniżki stóp, niż dotychczas przewidywano. Krótkoterminowe prognozy zakładają kolejną obniżkę o 25 punktów bazowych podczas posiedzenia w grudniu.

Obawy o drugi rok recesji w strefie euro przyczyniły się do spadku wartości europejskiej waluty w ostatnich dniach poniżej 1,09 dolara amerykańskiego. Słabsze euro to dobra wiadomość dla eksporterów, ponieważ ich towary stają się bardziej konkurencyjne na światowych rynkach. Obniżki stóp procentowych osłabiają walutę, ale dynamika rynku walutowego jest bardziej złożona. Kluczowe dla relacji euro-dolar będą także działania Rezerwy Federalnej (FED). Jeśli FED będzie obniżał stopy procentowe w podobnym lub szybszym tempie niż EBC, euro może ustabilizować się lub nawet zyskać na osłabieniu dolara.

Długoterminowy wzrost w Europie wymaga jednak czegoś więcej niż samych obniżek stóp procentowych. Kluczowe będą bodźce fiskalne, ulgi podatkowe, inwestycje w innowacje oraz reformy strukturalne w poszczególnych krajach. Szczególnie dotyczy to Niemiec, które są kluczowym elementem gospodarki strefy euro i potrzebują nowych impulsów wzrostowych.

Obniżka stóp procentowych w strefie euro powinna wspierać złotego, ponieważ stopy procentowe w Polsce są znacznie wyższe. Z drugiej strony, złoty jest postrzegany jako waluta rynków wschodzących, która zyskuje na osłabieniu dolara amerykańskiego. Wydaje się, że te dwie tendencje będą w najbliższym czasie rywalizować na naszym rynku walutowym.

Spadające stopy procentowe w Europie i USA zwiększają presję na obniżki stóp procentowych w Polsce. Najbardziej prawdopodobnym terminem takich działań nad Wisłą wydaje się drugi kwartał przyszłego roku.

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version