wtorek, 29 kwietnia, 2025

Firmy z branży telekomunikacyjnej najczęściej atakowane przez cyberprzestępców z chmury

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Netskope Threat Labs opublikowało swój najnowszy raport badawczy, ujawniając rosnącą tendencję atakujących do nadużywania popularnych aplikacji korporacyjnych w celu dostarczania złośliwego oprogramowania firmom z branży telekomunikacyjnej. Ten rosnący trend ma miejsce w kontekście ciągłego wzrostu popularności aplikacji w chmurze w sektorze, w którym użytkownicy rzadko selekcjonują popularne aplikacje w tym Microsoft. Ilość złośliwego oprogramowania dostarczanego w ten sposób jest o 7% wyższa w porównaniu z innymi branżami.

Użytkownicy z branży telekomunikacyjnej przesyłają i pobierają pliki do aplikacji w chmurze w podobnym tempie jak w innych branżach, ale mają tendencję do interakcji z mniejszą liczbą aplikacji w chmurze. Przeciętny użytkownik w tym sektorze korzysta z 24 aplikacji w chmurze miesięcznie, przy czym zdecydowanie preferuje rozwiązania firmy Microsoft.  Właśnie Microsoft OneDrive, Teams i Outlook to trzy najpopularniejsze aplikacje w branży. Microsoft OneDrive jest również najpopularniejszą aplikacją do przesyłania danych, a 30% użytkowników z sektota telekomunikacyjnego codziennie przesyła dane do OneDrive, czyli o 50% więcej niż średnia dla wszystkich branż. Podobnie, Microsoft OneDrive jest najpopularniejszą aplikacją do pobierania w branży telekomunikacyjnej, z której pobiera dane 35% użytkowników.

Odsetek pobrań złośliwego oprogramowania przez użytkowników z branży telekomunikacyjnej spadł zgodnie z globalnym trendem, osiągając najniższy poziom w drugiej połowie 2023 r. i zaczynając ponownie rosnąć na początku 2024 r. Najwięcej pobrań złośliwego oprogramowania odnotowano w przypadku aplikacji Microsoft OneDrive i GitHub, a następnie Outlook. Wśród najbardziej rozpowszechnionych rodzin złośliwego oprogramowania atakujących organizacje z branży telekomunikacyjnej znalazły się trojan zdalnego dostępu Remcos, downloader Guloader oraz infostealer AgentTesla.

Odnosząc się do wyników badań, Paolo Passeri, Cyber Intelligence Principal w Netskope, powiedział;

Użytkownicy z branży telekomunikacyjnej mają tendencję do interakcji z mniejszą liczbą aplikacji w chmurze w porównaniu z innymi branżami, a mimo to odsetek złośliwego oprogramowania dostarczanego z chmury jest o 7 procent wyższy niż w innych sektorach. Wskazuje to, że pracownicy tego sektora mają bardziej otwarte podejście do usług w chmurze, co nieuchronnie przekłada się na większą ekspozycję na zagrożenia. Są oni bardziej zaznajomieni z narzędziami online, takimi jak aplikacje w chmurze, a liczba ta pokazuje, że cyberprzestępcy mają tendencję do wykorzystywania tej znajomości. Te otwarte podejście do usług online jest również widoczne w rodzinach złośliwego oprogramowania atakujących użytkowników z  telekomunikacji. W porównaniu z innymi branżami, istnieje znacznie więcej rodzin złośliwego oprogramowania atakujących ten sektor, z szerokim zakresem zagrożeń obejmujących IoT (wszechobecny Mirai), downloadery (BanLoad i Guloader), trojany bankowe (Grandoreiro), infostealery (takie jak AgentTesla i Redline) oraz phishingowe dokumenty PDF. Co ciekawe, wiele z tych zagrożeń charakteryzuje się wykorzystywaniem autentycznych i renomowanych usług w chmurze na różnych etapach łańcucha ataku: Guloader

Raport opiera się na zanonimizowanych danych użytkowych zebranych od ponad 2500 klientów Netskope z sektora telekomunikacyjnego, z których wszyscy uprzednio wyrazili zgodę na analizę ich danych w ten sposób.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Nie daj się nabrać na blokadę BLIK – tak działają oszuści

Cyberprzestępcy nie śpią i coraz częściej sięgają po sprytne...

Luka w kompetencjach IT zagrożeniem dla firm – raport Hays Poland

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się...

Rekordowy wzrost globalnych ataków ransomware w pierwszym kwartale 2025

Pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł niespotykaną dotąd falę ataków...

Podobne tematy

Od Amazon do Visa – jak zmienia się krajobraz sponsorów Formuły 1

Wczoraj Nvidia zaprezentowała wyniki za 4. kwartał. Firma zanotowała...

Microsoft prezentuje Majorana1 – kwantowy układ obliczeniowy zasilany nową materią

Microsoft ogłosił dziś stworzenie nowego kwantowego układu obliczeniowego -Majorana1,...

Microsoft zainwestuje w Polsce 2,8 mld zł – rozwój chmury, AI i cyberbezpieczeństwa

Microsoft ogłosił, że do końca czerwca 2026 roku zamierza...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Pilotaż zakończony sukcesem – Poczta Polska rusza z modernizacją kolejnych placówek

W pierwszym kwartale 2025 roku Poczta Polska rozpoczyna proces...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version