W zeszłym tygodniu bitcoin nie odzyskał dynamiki i spadł do poziomu ok. 40 000 dolarów. Wartość kryptowalut spadła o prawie 6 proc. w stosunku tydzień do tygodnia, ponieważ inwestorzy szukają dalszych zatwierdzeń bitcoin ETF – prawdopodobnie nie wierząc już, że wydarzy się do jeszcze w 2023 r.
Bitcoin rozpoczął zeszły tydzień powyżej poziomu 43 000 dolarów, ale w ciągu tygodnia spadł i obecnie jest notowany na eToro nieco poniżej 40 700 dolarów.
Tymczasem ETC spadł w zeszłym tygodniu o ponad 7 proc., rozpoczynając w zeszły poniedziałek powyżej 2300 dolarów, po czym spadał w ciągu tygodnia i obecnie jest notowany na poziomie około 2150 dolarów.
Nadchodzący tydzień
Na tydzień przed Bożym Narodzeniem handel na rynku inwestycyjnym – a co za tym idzie, na rynku kryptowalut – prawdopodobnie osłabnie pod względem wolumenu, gdyż inwestorzy odpoczywają już przed świętami.
Niewiele jest wydarzeń bieżących, które mogłyby wpłynąć na rynki kryptowalut na poziomie globalnym. Ostatnia decyzja Japonii w sprawie polityki pieniężnej zapadnie we wtorek, podczas gdy Brytyjski Urząd Statystyczny (ONS) opublikuje dane o inflacji w środę.
Wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji może schłodzić rynki brytyjskie w związku z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych banków, ale jest to obecnie w dużej mierze zjawisko poboczne w porównaniu z całym rynkiem kryptowalut.
Warte uwagi
Opłaty za bitcoin na najwyższych poziomach od 20 miesięcy
Opłaty za transakcje bitcoinami są najwyższe od 20 miesięcy, a według danych BitInfoCharts średnia transakcja wynosi około 40 dolarów. Niedawny wzrost kosztów transakcji wynika z nowego impulsu ze strony inskrypcji Bitcoin Ordinals. Opłaty są na najwyższym poziomie od kwietnia 2021 roku.
ETF Bitcoin Spot firmy BlackRock otwiera drzwi dla Wall Street
Banki z Wall Street mogłyby jeszcze odegrać rolę w funduszu ETF typu spot na bitcoiny BlackRock, pomimo ograniczeń nałożonych na nie w zakresie przechowywania kryptowalut. BlackRock ulepszył swoją mechanikę, co oznacza, że autoryzowani uczestnicy mogą tworzyć nowe udziały w funduszach za gotówkę, a nie wyłącznie za kryptowaluty. Otworzyłoby to drzwi tym bankom, które nie są w stanie przechowywać kryptowalut, ale mogą działać jako autoryzowani uczestnicy, a tym samym zyskać ekspozycję.
Brytyjscy prawodawcy oskarżeni o brak wiedzy
Stowarzyszenie branżowe CryptoUK zasugerowało, że brytyjskim prawodawcom brakuje wiedzy na temat DeFi i blockchain, a zaledwie 5 proc. parlamentarzystów otwarcie omawia ten temat w debacie publicznej. W swojej analizie z 2023 r. stowarzyszenie wykazało, że zaledwie 37 posłów do parlamentu dyskutowało o kryptowalutach, pomimo pragnienia premiera Rishi Sunaka, aby uczynić Wielką Brytanię centrum kryptowalut.
Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro