niedziela, 27 kwietnia, 2025

Media w dobie transformacji cyfrowej – czy ochrona własności intelektualnej jest dziś największym wyzwaniem?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W końcu, po długich bojach, rozpoczęła się debata z przedstawicielami mediów dotycząca zmian w prawie autorskim. Ostatnio grzanym tematem jest nowelizacja ustawy, która wdraża unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market). Co to, po co to i dlaczego, ktoś mógłby śmiało zapytać? Otóż sprawa jest dość prosta, wbrew pozorom.

Media jako ostatnie zorientowały się, że ich praca w dobie cyfrowej transformacji nie jest właściwie chroniona prawem autorskim. Otóż ktoś kto, korzysta z własności intelektualnej i dzieli się nią na dużym portalu społecznościowym, na dziś może to robić bez kosztów i bezkarnie. No może nie do końca bezkarnie, ale sprawa wygląda faktycznie fatalnie dla mediów i ich pozycji w cyfrowym świecie. Co zatem należy zrobić zdaniem PR-owca?

Moim zdaniem, nie da się bez dużych graczy i Big Techów dojść do właściwej konkluzji i stworzyć skutecznego prawa. To najwięksi gracze na rynku powinni dostarczyć narzędzia do monetyzacji i współdzielenia autorskich treści. Bez rozwiązań IT, które wspomogą ściąganie pieniędzy na rzecz autorów rozmawiamy czysto teoretycznie o nakładaniu na kogoś sankcji bez systemowego pomysłu na ich egzekwowanie. Przy tej skali działalności mediów społecznościowych i dużych portali współdzielących i powielających treść, nie ma mowy o właściwym uszczelnieniu przepisów w taki sposób, aby właściwie zabezpieczyć interesy mediów. Twórcy moim zdaniem stoją jeszcze przed dużo większym wyzwaniem, jakim jest AI. Sztuczna inteligencja stanowi dla nich ogromne ryzyko i prawdziwe zagrożenie.

Dlaczego tak uważam? Powód jest prosty. To AI będzie bazować na ich pracy i w inteligentny sposób czerpać – czytaj mądrze skopiować – tezy zawarte w treściach wytworzonych przez dziennikarzy i twórców. To z kolei będzie nie do udowodnienia, wychwycenia i właściwego nadzoru. Uważam, że nadchodzące lata powinny upłynąć na właściwym uregulowaniu wytwarzania treści, zabezpieczeniu praw majątkowych i intelektualnych twórców. To jest kluczowe dla ochrony wiedzy i jej propagowania w sposób etyczny i przejrzysty. To z kolei pomoże dbać o pluralizm mediów, a także właściwie kształcić przyszłe pokolenia.

Komentarz Tomasza Szymanowskiego, dyrektora zarządzającego w Unicorn Media

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Trzaskowski najczęściej wspominany w mediach, Biejat wyprzedza Mentzena w social mediach

Najbardziej medialnym kandydatem na prezydenta kolejny tydzień z rzędu...

Podobne tematy

PR w erze AI: technologia rośnie w siłę, ale autentyczność nie wychodzi z mody

Podczas gdy technologia i sztuczna inteligencja odgrywają coraz większą...

Wiceprezes Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym: AI tworzy nowe zagrożenia

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego...

Cyfrowa ewolucja sektora publicznego – kiedy AI stanie się rzeczywistym wsparciem administracji?

– Sztuczna inteligencja może stać się kluczowym katalizatorem rozwoju...

Sztuczna inteligencja nie zastąpi Cię w pracy – pomoże Ci ją wykonywać lepiej

- Asystenci oparci na sztucznej inteligencji będą doskonałym narzędziem...
00:01:13

Piotr Voelkel: Edukacja musi się zmienić – tradycyjny model już nie wystarcza

Tradycyjny model edukacji, oparty na kilkuletnich cyklach, staje się...

Handel detaliczny nie poradzi sobie bez AI. Rosnące oczekiwania konsumentów, duża konkurencja czy inflacja wymuszają zmiany

Rosnące koszty, coraz wyższe oczekiwania klientów i złożoność technologiczna...

Cyfrowa luka w administracji. AI ma być lekarstwem na brak efektywności

Tylko 32% dyrektorów firm i instytucji z sektora publicznego...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version