Największy zasięg w mediach tworzonych przez dziennikarzy zdobył Rafał Trzaskowski, a Sławomir Mentzen był pierwszy w mediach społecznościowych — wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) i Demagoga, analizującego medialność kandydatów na prezydenta w tygodniu 24–30 marca 2025 roku. Uwagę zwraca także Magdalena Biejat, która odnotowała blisko pięciokrotny wzrost wyświetleń swoich wpisów w social mediach w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
Dane Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) pokazują, że od 24 do 30 marca 2025 roku w mediach tworzonych przez dziennikarzy i cieszących się dużym zaufaniem oraz opiniotwórczością największy zasięg miał Rafał Trzaskowski – 314 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. To oznacza, że statystyczny Polak mógł spotkać się z informacjami o kandydacie średnio 10 razy w tygodniu. Do mainstreamu przebił się m.in. przekaz o inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy i zdolności obronne, które kandydat KO zapowiedział podczas spotkania z wyborcami w Radomiu.
Sumarycznie największy zasięg miały informacje wzmiankujące Sławomira Mentzena, jednak w dużym stopniu dzięki mediom społecznościowym. Przekazy dotyczące kandydata Konfederacji osiągnęły łącznie rekordowe 526 mln potencjalnych kontaktów, z czego 60% przypadało na social media, a nie informacje tworzone przez dziennikarzy. Na osiągnięty efekt wpłynął, między innymi, głośny wywiad w Kanale Zero, w którym polityk wypowiedział się na temat aborcji i systemu ochrony zdrowia. Tylko w social mediach Mentzen odnotował wzrost zasięgu o prawie 150% z 119 do 296 mln kontaktów.
Analiza danych IMM potwierdza, że w kontekście kandydata Konfederacji to właśnie wywiad, którego udzielił on Krzysztofowi Stanowskiemu, miał największy wpływ na łączny zasięg. Rozmowa z Kanału Zero była też szeroko komentowana w klasycznych mediach. Potwierdza to analiza najczęściej występujących słów w publikacjach wzmiankujących kandydata.
W przypadku Mentzena najczęściej padającymi frazami były: „wywiad Stanowskiego”, „ochrona zdrowia” oraz „niewinne dziecko”. Dwa ostatnie sformułowania odnoszą się do poglądów Mentzena przedstawionych w wywiadzie z Krzysztofem Stanowskim. Polityk mówił o wprowadzeniu konkurencji w ramach systemu ochrony zdrowia w postaci kas chorych na wzór Niemiec.
W kwestii aborcji kandydat Konfederacji stwierdził, że nie popiera możliwości przerwania ciąży w przypadku gwałtu. – Jestem głęboko przekonany, że nie wolno zabijać niewinnych dzieci, nawet jeżeli to dziecko wiąże się z jakąś nieprzyjemnością – powiedział. To stanowisko Menzena było wielokrotnie krytykowane przez jego kontrkandydatów. Jak dowodzą dane, frazy „niewinne dziecko” oraz „niewinny człowiek” są używane przez polityka za każdym razem, gdy jest pytany o swój stosunek do aborcji w przypadku gwałtu.
Gdyby spojrzeć wyłącznie na własne profile kandydatów w mediach społecznościowych, stawce wciąż przewodzi Mentzen. Polityk Konfederacji osiąga najwięcej interakcji oraz wyświetleń. Wzbudza on także największe zaangażowanie wśród odbiorców. Pod jego wpisami na TikToku pojawiło łącznie się prawie 800 tys. polubień, komentarzy lub udostępnień.
Na drugim miejscu, według zaangażowania i łącznego zasięgu, uplasowała się Magdalena Biejat. W porównaniu z politykiem Konfederacji, jej zasięgi na TikToku, X i YouTubie były trzykrotnie mniejsze, jednak na samym TikToku wpisy kandydatki wywołały prawie pół miliona interakcji.