GOSPODARKANBP pozostawia stopy procentowe bez zmian, ale zaskakuje przesunięciem planów obniżek na...

NBP pozostawia stopy procentowe bez zmian, ale zaskakuje przesunięciem planów obniżek na 2026 r.

Zgodnie z oczekiwaniami, Bank Polski (NBP) pozostawił stopy procentowe bez zmian po raz 13. z rzędu. Główna stopa procentowa pozostała na poziomie 5,75%. Pewnym zaskoczeniem była jednak wypowiedź prezesa NBP A. Glapińskiego na czwartkowej konferencji prasowej. Z jego wypowiedzi wynikało, że Rada Banku (RPP) dyskutowała o wpływie przedłużenia zamrożenia cen energii elektrycznej na inflację (polski rząd zdecydował o przedłużeniu obecnego zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych do końca września 2025 r.). Glapiński powiedział, że dyskusja na temat obniżki stóp rozpocznie się dopiero w październiku 2025 r. (a nie w marcu 2025 r., jak wcześniej wyrażała większość Rady), a obniżka stóp zostanie odłożona do 2026 r., ponieważ Polska stanie w obliczu nowej fali inflacji (Rada obawia się wzrostu inflacji po zniesieniu zamrożenia cen).

Według ostatecznych danych PMI za listopad europejski przemysł nadal znajduje się w dołku (Niemcy 43,0 pkt, strefa euro 45,2 pkt). Niemieckie zamówienia przemysłowe za październik spadły o 1,5% m/m (po silnej rewizji wrześniowej o 7,2% m/m). Listopadowy indeks ISM z amerykańskiego sektora produkcyjnego okazał się miłym zaskoczeniem (48,4 pkt. wobec rynkowych szacunków na poziomie 47,7 pkt.), podczas gdy ISM z usług rozczarował (52,1 pkt. wobec szacowanych 55,5 pkt. w listopadzie).

W ciągu tygodnia euro umocniło się w stosunku do dolara amerykańskiego, a handel z poziomu 1,05 USD/EUR zbliżył się do poziomu 1,06 USD/EUR (1,057 w piątek rano). Na początku grudnia złoty umocnił się w stosunku do obu głównych walut. W stosunku do euro, złoty spadł poniżej poziomu 4,30 PLN/EUR i był nieco poniżej poziomu 4,27 PLN/EUR w piątek rano. W stosunku do dolara, złoty umocnił się do poziomu 4,03 PLN/USD (połączenie aprecjacji złotego w stosunku do euro i zmian w EURUSD).

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version