piątek, 18 kwietnia, 2025

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda, jakby obecnie na rynku nic innego się nie działo. Wchodzimy jednak w moment pewnego uspokojenia, pomimo silnych spadków na poniedziałkowych otwarciach giełd. W tle Rumunia nie zmieniła stóp procentowych.

Co z cłami?

Amerykańskie cła to nadal zdecydowanie temat numer jeden na świecie. Strategie państw są różne. Jedne starają się negocjować, wskazując na dotychczasowe dobre relacje. Są też takie, które podejmują strategię czekania na to, co się tak naprawdę wydarzy. Natomiast niektóre z nich po prostu uznają, że z pewnymi zachowaniami się nie negocjuje. Tutaj jak nietrudno się domyślić, liderem tego całego procesu są Chiny. Trump oczywiście już teraz straszy Pekin, co się wydarzy jeśli nie zniosą ceł odwetowych. Jest to bardzo dziwne oczekiwanie, że porządek światowy będzie wyglądał tak, że państwa będą brały z USA wszystko w ramach wolnego handlu, a eksport tam będzie ograniczany. Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, jest to właśnie realizowane. Ekonomiści nie są zgodni co do konsekwencji ekonomicznych tej polityki, ale coraz więcej wskazuje, że przynajmniej w krótkim okresie będzie to problem. O ile można sobie wyobrazić, że samochody będą produkowane w USA, o tyle czas budowy fabryki spowoduje, że to się nie wydarzy od razu. Nie wspominając o tym, że pewne produkty wymagające dużej ilości roboczogodzin nie mogą być rozsądnie tworzone w USA i utrzymać zbliżonych cen.

Reakcje giełd

Poniedziałek miał bardzo podobny przebieg na większości parkietów. Najpierw start i otwarcie zaczynające się od bardzo wysokich spadków, nierzadko przekraczających 5%. W ciągu dnia z kolei inwestorzy dochodzili jednak do wniosku, że ryzyko owszem istnieje, ale pokusa, by kupować tanio powoli wygrywała. Najczęściej indeksy były wyciągane w górę przez spółki, które na sankcjach stracą potencjalnie mniej. W efekcie zamknięcia były znacznie mniej niekorzystne niż otwarcia. Nadal na większości parkietów mieliśmy spadki, ale już takie mieszczące się w tzw. „normie”. Mieliśmy też dużą niespodziankę. Wczoraj Nasdaq otworzył się ze stratą około 4%, po czym odbicie w górę na spółkach technologicznych doprowadziło do tego, że cały indeks zamknął dzień symbolicznym plusem 0,1%.

Rumunia znów nie zmienia stóp procentowych

Wczorajsza decyzja banku centralnego Rumunii była zgodna z oczekiwaniami rynków. Spodziewano się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Problemem jest oczywiście inflacja. Rumunia jest w o tyle specyficznej sytuacji, że od wyskoku cen w górę, najniższy poziom, do którego się udało zdusić roczny wzrost cen dla konsumentów wynosił 4,6%. To właśnie dlatego, po dwóch obniżkach o 0,25% cykl został wstrzymany we wrześniu. Obecnie inflacja wynosi 5%, co teoretycznie pozostawia przestrzeń na dalsze ruchy. Problem w tym, że obecna niepewność na rynkach nie zachęca do podejmowania decyzji.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewskigłówny analityk w InternetowyKantor.pl

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rynek czeka na EBC – stopy w dół o 25 pb niemal pewne, uwaga na konferencję Lagarde

Dziś w centrum uwagi posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Powiało...

EBC luzuje politykę i patrzy na Trumpa – EUR/USD bez większej reakcji

Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt...

Cła Trumpa grożą stagflacją. Polska i Europa odczują skutki przez Niemcy

Decyzje Donalda Trumpa z 2 kwietnia mogą wyznaczać nową...

Podobne tematy

00:07:01

RPP coraz bliżej cięcia stóp – pierwsza obniżka możliwa już w maju

Rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych już w maju. Bazowy...

EBC luzuje politykę i patrzy na Trumpa – EUR/USD bez większej reakcji

Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt...

Rynek czeka na EBC – stopy w dół o 25 pb niemal pewne, uwaga na konferencję Lagarde

Dziś w centrum uwagi posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Powiało...

Cła Trumpa grożą stagflacją. Polska i Europa odczują skutki przez Niemcy

Decyzje Donalda Trumpa z 2 kwietnia mogą wyznaczać nową...

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....
00:06:37

Trump zafundował rynkom niepewność – złoto znów staje się atrakcyjną przystanią

W tygodniach największego niepokoju na rynkach złoto taniało, a...
00:03:26

Cła nie uzdrawiają gospodarki. Trump ignoruje ekonomię i lekcje historii

Według aktualnej wiedzy ekonomicznej działania prezydenta Trumpa, takie jak...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version