wtorek, 15 kwietnia, 2025

Polska dostosowuje przepisy elektromobilności do unijnych wymogów: nowe wyzwania dla operatorów stacji ładowania

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Polska jest jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, która wdrożyła dosyć obszerną legislację dotyczącą obszaru elektromobilności – w tym przede wszystkim obszaru infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Ustawa o elektromobilności weszła w życie w 2017 roku – czyli już wiele lat temu i wyznaczyła pewne zasady funkcjonowania naszego rynku, zdefiniowała role poszczególnych podmiotów, wdrożyła rozwiązania w zakresie spełniania standardów technicznych funkcjonowania stacji ładowania. Z biegiem lat niezbędne były pewne zmiany do tych przepisów, które dostosowywały je do aktualnych uwarunkowań, funkcjonowania rynku. Obecnie planowana jest kolejna zmiana ustawy o elektromobilności w związku z tym, że weszło w życie rozporządzenie AFIR (unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych) – które wprowadziło kilka nowych pojęć, nowych zasad funkcjonowania.

– Polska legislacja będzie dostosowana do nowych wymogów. Oceniam to pozytywnie, gdyż uporządkuje to rynek i w pewnym zakresie ułatwi funkcjonowanie takich podmiotów, jak operatorzy stacji ładowania – powiedział serwisowi eNewsroom.pl podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024 Rafał Czyżewski, prezes zarządu GreenWay Polska. – Te przepisy narzucają na nas liczne obowiązki, co czasami powoduje, że musimy więcej czasu spędzić przy budowie stacji ładowania czy w procesie jej uruchamiania. Jednak dzięki temu ta infrastruktura jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Na pewno wyzwaniem dla każdego operatora stacji ładowania jest obowiązek dokonania odbioru stacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie taka procedura ma miejsce. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest to, że stacje, które funkcjonują w Polsce, są bezpieczne z punktu widzenia użytkowników. Rzeczywiście to są procedury bardzo szczegółowe i nie dopuszcza się do uruchomienia stacji, jeżeli ona nie spełnia wymogów dotyczących przede wszystkim zabezpieczeń elektrycznych. Natomiast przepisy wymagają dostosowania do realiów polskiego rynku, doprecyzowania definicji. I chyba w tej chwili jesteśmy właśnie w takim momencie, gdzie będziemy musieli jako branża rozpocząć po raz kolejny dyskusję zarówno z administracją, jak i z Urzędem Dozoru Technicznego na temat doprecyzowania zasad odbioru stacji. Celem jest z jednej strony przyspieszenie procesów odbioru, ale z drugiej strony koncentracja na ładowarkach, które są najistotniejsze i są największym wyzwaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa funkcjonowania stacji – podkreśla Rafał Czyżewski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

Inicjatywa SprawdzaMY – ósma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

Ósma tura zgłoszonych rozwiązań obejmuje 25 propozycji, z których...

Diesel odchodzi do lamusa. Jakie napędy wybierają dziś Europejczycy?

Zainteresowanie modelami z silnikami wysokoprężnymi na rynku samochodów...

AI w prawie – technologia, która usprawnia, ale nie zastępuje człowieka

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI), coraz...

Podobne tematy

Podwyżki cen ładowania aut elektrycznych – gdzie jest najtaniej, a gdzie drożej?

Operatorzy po raz kolejny dokonują korekt swoich cenników. W...

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version