MEDIAPolska Rada Biznesu i Rada Polskich Przedsiębiorców domagają się działań przeciwko fake...

Polska Rada Biznesu i Rada Polskich Przedsiębiorców domagają się działań przeciwko fake newsom i mowie nienawiści

Apel otwarty skierowany do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara wspierają przedsiębiorcy, ludzie mediów i kultury. Chodzi o podjęcie zdecydowanych działań w walce z publikowaniem w przestrzeni wirtualnej fałszywych informacji (fake newsów) oraz mowy nienawiści. Z inicjatywy Polskiej Rady Biznesu oraz Rady Polskich Przedsiębiorców apel podpisało ponad 200 osób.

Szerzenie nieprawdy, obraźliwe komentarze, groźby czy dyskryminacyjne wypowiedzi godzą w wartości chronione konstytucyjnie, takie jak dobre imię i godność osobista. Praktycznie każdy z nas przynajmniej raz zetknął się z fałszywymi informacjami (tzw. fake newsami), oszustwami, próbami wyłudzenia danych czy mową nienawiści w internecie. Problem ten w coraz większym stopniu dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i osób z naszego otoczenia, w tym wielu naszych bliskich.

„Fake newsy, mowa nienawiści i związane z anonimowością poczucie bezkarności to rak niszczący relacje międzyludzkie, który działa destruktywnie na nas jako społeczeństwo. Za naszą granicą trwa regularna wojna, a rozbijanie naszej wspólnoty, szczucie jednych grup na inne leży w interesie naszych wrogów. Jestem o tym przekonany, że szeroko korzystają oni z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Podzieleni i skonfliktowani będziemy niestety łatwym celem. Wierzę, że potrzebujemy zadecydowanych kroków, aby stworzyć rozwiązania regulacyjne i legislacyjne, które pozwolą chronić osoby nas, nasze rodziny i przyjaciół, a także uczynią walkę z dezinformacją i hejtem w sieci efektywniejszą” – powiedział Rafał Brzoska, przewodniczący Rady Polskich Przedsiębiorców.

Dodał, że już Melchior Wańkowicz napisał, że (…) jeśli organiczna głupota jest chorobą międzynarodową jak rak, to zawiść bezinteresowna specjalnie grasuje w Polsce jak mucha tse-tse – „Popularność social mediów powoduje, że ta zawiść przeradza się w bezinteresowną nienawiść, która rujnuje nasze więzi społeczne” – podkreślił Rafał Brzoska.

„Anonimowy hejt w sieci, deep fejki i coraz łatwiejszy dostęp do aplikacji, które pozwalają tworzyć wirtualną nierzeczywistość to dziś realne zagrożenie dla każdej wspólnoty i każdej jednostki. Nie możemy pozostawać wobec tych zagrożeń bezradni. Musimy się bronić przed zalewem kłamstw na temat nas, naszych bliskich, naszych firm i organizacji. Trzeba zmusić big techy do ochrony wartości społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego jako Polska Rada Biznesu zainicjowaliśmy List Otwarty do Ministra Sprawiedliwości w sprawie walki z fake newsami. Podpisało się już pod nim ponad 200 czołowych przedstawicieli świata biznesu i mediów. Zachęcamy wszystkich do podpisywania tego listu. Pokażmy jak silna jest potrzeba wprowadzenia zdecydowanych działań legislacyjnych zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej – zaznaczył Wojciech Kostrzewa, prezes Prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Bez kompleksowych działań ustawodawczych, edukacyjnych i samoregulacyjnych nikt nie może czuć się bezpieczny. Niezagrożeni i bezkarni czują się za to anonimowi hejterzy, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za publikowane treści.

„Wierzymy, że Pan Minister doskonale rozumie wagę problemu i konieczność podjęcia zdecydowanych działań. Zdajemy sobie sprawę, że skuteczna walka z hejtem i fałszywymi informacjami wymaga podjęcia działań na najwyższym szczeblu rządowym oraz współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Jesteśmy przekonani, że Pana Ministerstwo podejmie niezbędne kroki, aby stworzyć bardziej bezpieczne i uczciwe środowisko w przestrzeni wirtualnej” – apelują sygnatariusze do Ministra Sprawiedliwości.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...
Exit mobile version