BEZPIECZEŃSTWOProrosyjscy hakerzy atakują Polskę za wsparcie dla Ukrainy

Prorosyjscy hakerzy atakują Polskę za wsparcie dla Ukrainy

Prorosyjska grupa haktywistów NoName057(16) ponownie zrealizowała serię ataków DDoS na polskie firmy – przekazał w swoim raporcie OSINT Check Point Software. To rzekomy odwet za inicjatywę militarnego i logistycznego wsparcia jakie nasz kraj niesie Ukrainie. Według informacji grupy NoName, celem ataków DDoS był polski sektor transportu, w tym: Autostrada Wielkopolska, Gdańskie Centrum Transportu oraz e-TOLL (system opłat za drogi w Polsce). Fala ataków objęła również Czechy, Belgię i Francję.

– Grupy haktywistów próbują wykorzystać cyberprzestrzeń jako kolejne pole bitwy, dlatego organizacje muszą zachować szczególną ostrożność i korzystać z najlepszych rozwiązań bezpieczeństwa i zabezpieczeń prewencyjnych. W przeciwnym razie podobnych ataków będzie coraz więcej – uważa Wojciech Głażewski, dyrektor Check Point Software Technologies w Polsce.

Prorosyjska grupa haktywistów NoName057(16) wielokrotnie atakowała polskie firmy. Tym razem w centrum uwagi znajduje się sektor transportu. Większość ataków to ataki DDoS mające na celu przeciążenie stron internetowych wybranych organizacji – czytamy w raporcie OSINT firmy Check Point.Prorosyjscy hakerzy atakują Polskę za wsparcie dla Ukrainy

Jak podkreślają eksperci, wcześniej byliśmy świadkami kilku podobnych działań wymierzonych w polskie organizacje państwowe oraz kluczowe firmy infrastrukturalne w kraju. Podobnie NoName057(16) atakował na całym świecie, głównie z powodów politycznych. Ataki tej grupy są praktycznie na porządku dziennym, a celem są kraje, które wspierają Ukrainę lub nie działają zgodnie z rosyjską strategią.

NoName057(16) komunikuje się aktywnie za pośrednictwem platformy Telegram, gdzie ma ponad 6000 obserwujących na swoim anglojęzycznym kanale i ponad 61 000 na swoim głównym kanale rosyjskojęzycznym. Hakerzy przechwalają się swoimi atakami i chcą zainspirować innych cyberprzestępców do przyłączenia się do ataków. Mają nawet specjalną grupę, w której fani mogą przyłączyć się do ataków DDoS i wywierać jeszcze większą presję na wybrane cele. Co ciekawe, oferują nawet nagrodę finansową dla najbardziej aktywnych.

– W cyberprzestrzeni od dłuższego czasu trwa wojna cybernetyczna, towarzysząca konfliktowi na Ukrainie. W ostatnim czasie widzimy, że polskie firmy stają obecnie w obliczu około 1050-1150 cyberataków tygodniowo. Dlatego istotne jest, aby nie lekceważyć zagrożeń i korzystać z najlepszych dostępnych technologii bezpieczeństwa – dodaje Wojciech Głażewski z Check Point Software Technologies.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...
Exit mobile version