poniedziałek, 27 stycznia, 2025

Rekrutacja IT w 2025: Specjaliści IT stawiają wysokie wymagania, a firmy zmagają się z deficytem kandydatów

Wraz z początkiem roku pojawiły się opracowania przekonujące, że firmy chcą zwiększyć zatrudnienie specjalistów IT w 2025 roku a rynek czeka wyczekiwane „odbicie”. Jak wynika z ostatnich analiz HRK pozyskanie odpowiednich specjalistów będzie jednak nie lada wyzwaniem.

Powody? Dostępność kandydatów z odpowiednimi kompetencjami, problematyczna współpraca B2B czy niewystarczające budżety na stanowiska. A także, bardzo selektywny wybór projektów, na atrakcyjność których aplikujący zwracają coraz większą uwagę.

Blisko trzy czwarte (74%) firm zaproszonych do badania „Praca na rynku IT 2024” przyznaje, że największa trudność w zatrudnianiu na stanowiska IT to mała dostępność kandydatów z pożądanymi kompetencjami. Problematyczna jest również forma współpracy –  co trzecia firma pośród głównych problemów z rekrutacjami wskazała na brak możliwości zaoferowania kandydatom współpracy na podstawie umowy B2B.

Sprzeczne oczekiwania

Jak się okazuje, wiele przedsiębiorstw nie jest skłonnych do zaoferowania w pełni zdalnego modelu pracy specjalistom IT. Niemal połowa z firm uczestniczących w badaniu HRK oczekuje minimum 2 dni pracy stacjonarnej od kandydatów i podkreśla tym samym kolejny problem rekrutacyjny. Tymczasem, jak wynika z raportu „Oczekiwania pracowników i pracowniczek IT 2024” aż 60% pracujących na różnych stanowiskach z tego obszaru przyznaje, że ich preferowany tryb pracy to praca zdalna. Dla 31% specjalistów IT pożądanym modelem pracy jest tzw. „hybryda”, zaś z biura chce pracować zaledwie 6% z nich.

Pośród trudności rekrutacyjnych nie sposób pominąć również rosnących wymagań finansowych kandydatów. Niższe budżety na stanowiska względem oczekiwań aplikujących to problem dostrzegany przez 42% firm.

Co czwarta firma zwróciła także uwagę na małą responsywność kandydatów na działania rekruterów i headhunterów, jednak wiele zależy tutaj od ich doświadczenia i umiejętności przedstawienia oferty. Prowadząc jednocześnie kilkadziesiąt projektów rekrutacyjnych na różne stanowiska w obszarze IT  mamy świadomość tego, że jest to specyficzna branża. Potencjalni kandydaci często zwracają uwagę nie tylko na wynagrodzenie, model pracy czy dostępne benefity ale specyfikę samego projektu, w który mają zostać zaangażowani. A także na środowisko technologiczne czy wykorzystywane w danym miejscu pracy narzędzia – tłumaczy Ewa Paprocka która w firmie doradztwa personalnego HRK prowadzi projekty rekrutacyjne w branży IT.

Projekt musi być interesujący

Wysokie wynagrodzenia w branży, zwłaszcza na seniorskich i menadżerskich stanowiskach, to już od dawna zbyt mało aby przyciągać najlepsze technologiczne talenty. Co dziś ma niemniej duże znaczenie dla atrakcyjności oferty? To, czy projekt, w który zaangażowany będzie kandydat jest dla niego interesujący. Ten parametr, jako kluczowy w wyborze konkretnej oferty, wskazało aż 68% specjalistów IT. Dla tylu respondentów większego znaczenia nie ma pochodzenie firmy, jej kapitał, międzynarodowa skala działania a właśnie to, czy oferuje pracę nad ciekawym i rozwojowym projektem. – Opracowywanie bezprecedensowych rozwiązań, tworzenie aplikacji dla startupów realizujących rewolucyjne pomysły, szansa na programistyczny wkład w narzędzia mające szansę realnie wpływać na świat jaki znamy: odmieniać oblicze finansów, mobilności, świata rozrywki, zwiększać neutralność klimatyczną itp. – to tylko wybrane argumenty przemawiające za atrakcyjnością konkretnego projektu – dodaje Ewa Paprocka z HRK.

Wśród 5 najważniejszych czynników oceny jakości oferty pracy dla specjalistów IT poza wynagrodzeniem znalazły się więc stopień atrakcyjności projektu, wykorzystywane technologie, w 100% zdalny model pracy oraz szanse rozwojowe.

Bez długoletnich staży?

Firmy rekrutujące kandydatów do działów IT powinny także mieć świadomość tego, że są to specjaliści skłonni do dość częstych zmian miejsca pracy. Badanie HRK „Oczekiwania pracowników i pracowniczek IT” dowiodło, że optymalny czas pracy w jednej firmie to dla większości (58%) specjalistów tego sektora od 3 do 5 lat. Dla 22% zaproszonych do ankiety respondentów nie przekracza on natomiast 2 lat, a tylko co piąty ankietowany chciałby spędzić w jednym miejscu pracy więcej niż 5 lat. Mimo to, w ostatnim roku tendencja do częstych zmian pracodawcy wyhamowała, głównie ze względu na poszukiwanie stabilizacji zawodowej.

„Skille” na wagę złota

Polskie przedsiębiorstwa nie mają także problemu ze wskazaniem obszarów specjalizacji pracowników IT, gdzie najtrudniej o pozyskanie odpowiedniego kandydata. Najwięcej firm (36%) przyznało, że największym wyzwaniem są dla nich rekrutacje do obszaru Devops, niemal co trzecia zmaga się z zatrudnieniem specjalistów ds. AI czy uczenia maszynowego (ML) oraz przetwarzania języka naturalnego (NLP). Blisko 30% firm za bardzo trudne uważa pozyskanie administratorów środowisk chmurowych w organizacji. Nieco ponad jedna czwarta uczestniczących w badaniu „Praca na rynku IT 2024” wskazała tu także na analityków danych i opiekunów Business Intelligence oraz specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Jen umacnia się po decyzji BOJ – rynki przewidują kolejne podwyżki

Bank Japonii (BOJ) podjął decyzję o podwyżce stopy procentowej...

Złoty najsilniejszy od stycznia 2020, wzrosty na Wall Street, rekordy na SP500

Entuzjazm inwestorów nie słabnie. Kolejny dzień prezydentury Trumpa i...

Trump, cła i spowolnienie gospodarcze: Jak Chiny poradzą sobie z wyzwaniami w 2025 roku?

Chiny stoją w obliczu podwójnej presji ze strony...

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI i Euvic zainwestują w dalszą konsolidację spółek IT w Ukrainie

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zainwestuje wspólnie z Grupą Euvic w...

Microsoft bezapelacyjnym liderem… marek, pod które podszywają się cyberprzestępcy

Marki technologiczne cały czas są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców...

Podobne tematy

Rynek biurowy w Polsce: PINK podsumowuje czwarty kwartał 2024 roku

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku...

Na 10 tysięcy złotych brutto jeszcze długo poczekamy. Spada tempo wzrostu wynagrodzeń

- 10 tysięcy złotych brutto to granica psychologiczna jeżeli...

Atak hakerski na Big Cheese Studio. Grupa „Abuse1337” żąda okupu

Big Cheese Studio, znane z gry „Cooking Simulator”, doświadczyło...

Prognozy i trendy w sektorze IT na rok 2025

Roland Singer, Vice President IT Services Sharp Europe, omawia...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version