sobota, 12 kwietnia, 2025

Restrukturyzacja firmy nie zawsze się udaje. I co wtedy?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Firmy z coraz większą nadzieją spoglądają na możliwość restrukturyzacji, którą oferuje polskie prawo. W pierwszym kwartale 2024 roku otwarto 1166 postępowań restrukturyzacyjnych.  To wzrost o 10% w stosunku do pierwszego kwartału rekordowego 2023 roku. Restrukturyzacja to korzyści dla dłużnika i wierzycieli, ale nie zawsze się udaje – dlaczego, i jakie są tego konsekwencje?

Ostatnie lata to nieustanny trend wzrostowy na rynku restrukturyzacji. Przyczyny tkwią w bieżącej sytuacji ekonomicznej i w okolicznościach z przeszłości. – W pierwszej kolejności należy wskazać na wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które będą postępować. Przedsiębiorcy ponoszą co raz większe wydatki związane z kosztami energii, paliw i zatrudnienia. Swoje żniwo zbierają również obciążenia fiskalne wprowadzone w ramach „Polskiego ładu” i ograniczenia z czasu pandemii.wyjaśnia Adam Pasternak z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Czy restrukturyzacja zawsze się udaje?

Restrukturyzacja, choć uproszczona w ostatnich latach, to wciąż wymagający i złożony proces. Udział postępowań restrukturyzacyjnych zakończonych powodzeniem (prawomocnym zatwierdzeniem układu z wierzycielami przez Sąd) niektórzy eksperci oceniają na ok. 30-40 procent. O pełnym sukcesie restrukturyzacji można mówić dopiero po wykonaniu zatwierdzonego układu w całości. – Z moich obserwacji niestety wynika, że wiele firm napotyka trudności w realizowaniu układów, na które zgodzili się wierzyciele. Problem często tkwi w przeszacowaniu rentowności przedsiębiorstwa na etapie wykonywania układów. Poza tym zdarza się zbyt wąski zakres działań restrukturyzacyjnych, które nie ograniczają się tylko do rozłożenia w czasie czy redukcji zobowiązań.tłumaczy Adam Pasternak z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Zbyt długi czas może zmienić wszystko

Często od otwarcia restrukturyzacji do zatwierdzenia układu i rozpoczęcia jego wykonywania mija wiele miesięcy. W tym czasie mogą zmienić się okoliczności rynkowe i dotychczasowy plan restrukturyzacyjny będzie nieaktualny. Oczywiście w takich sytuacjach istnieje możliwość zmiany układu, jednak wierzyciele nie zawsze są skłonni do dalszych ustępstw na rzecz dłużnika.

Liczba upadłości, które są następstwem nieudanej restrukturyzacji jest trudna do dokładnego oszacowania. W teorii każda taka sytuacja powinna kończyć się upadłością, jednak w mojej ocenie w wielu wypadkach będą to upadłości „ciche”, bez udziału Sądów. Do ogłoszenia upadłości przedsiębiorca potrzebuje majątku, który pozwoli na pokrycie kosztów postępowania i chociaż częściowe zaspokojenie wierzycieli. Wiele firm po prostu takim majątkiem nie dysponuje.mówi Przemysław Furmanek z kancelarii Lege Restrukturyzacje

Krótko mówiąc, znaczna część przedsiębiorstw ma potencjał, aby przynajmniej podjąć próbę restrukturyzacji, pomimo braku płynnego majątku pozwalającego przeprowadzić upadłość. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych scenariusz często polega na jej zamknięciu i ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Dla wierzycieli korzystniejsza restrukturyzacja czy upadłość?

Poziom zaspokojenia wierzycieli w ramach restrukturyzacji jest zróżnicowany, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa dłużnika, wysokości zadłużenia i struktury wierzycieli. Z całą pewnością zaspokojenie wierzycieli w wypadku udanej restrukturyzacji będzie znacznie większe niż przy upadłości.

W postępowaniach upadłościowych często poziom zaspokojenia wierzycieli jest niewielki – 1-20%. Z kolei w ramach restrukturyzacji można liczyć na propozycje układowe zakładające spłatę przynajmniej ponad połowy zobowiązań.wyjaśnia Przemysław Furmanek z kancelarii Lege Restrukturyzacje.

W przypadku upadłości dochodzi do likwidacji majątku dłużnika, który jest źródłem zaspokojenia wierzycieli. Jednak w pierwszej kolejności należy pokryć niemałe koszty postępowania. W przypadku restrukturyzacji, dłużnik dostaje szansę na kontynuację działalności i generowanie bieżących dochodów, które przeznaczy na spłatę zobowiązań.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zadłużenie Polaków rośnie z wiekiem. Najwięcej do spłaty mają osoby 45–54 lata

Długi rosną wraz z wiekiem i są najwyższe...

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...
00:01:08

Nowe regulacje pracy platformowej: UE wprowadza domniemanie stosunku pracy

Rok 2025 przynosi znaczące zmiany w polskim prawie pracy,...

Miliony faktur, tylko 31 postępowań. UOKiK nieskuteczny w walce z zatorami płatniczymi

Po przeanalizowaniu niemal 3 milionów faktur, Urząd Ochrony...

AI w prawie – technologia, która usprawnia, ale nie zastępuje człowieka

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI), coraz...

Podobne tematy

Postępowanie upadłościowe bez funduszy – jak syndyk zdobywa pieniądze?

Postępowanie upadłościowe jest procesem skomplikowanym, który wymaga dużej aktywności...

Formę opodatkowania można zmienić tylko do 20 lutego – ważny termin dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany wybranej formy opodatkowania. Nie mogą...

Fabrity S.A. konsoliduje działalność

Sąd rejestrowy sfinalizował proces połączenia Fabrity Holding z zależną...

Frankowicze wyraźnie odpuszczają mediacje z bankami

W ub.r. zainicjowano w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru...
00:02:03

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego: czy konsolidacja pracodawców jest konieczna?

Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest najważniejszą instytucją krajowego dialogu...

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe – przełomowy wyrok NSA

28 stycznia 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał...

Projekt ustawy anty-SLAPP już gotowy. Koniec bezpodstawnej krytyki?

Unia Europejska nałożyła na kraje członkowskie obowiązek implementacji przepisów...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version