Minister Agnieszka Majewska odbyła w ubiegłym tygodniu spotkania w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwie Rozwoju i Technologii w sprawie ustawy o ograniczeniu cen energii elektrycznej, która została uchwalona w listopadzie. Nałożyła ona na przedsiębiorców, którzy w drugiej połowie 2024 r. korzystali z preferencyjnych cen energii, obowiązek złożenia oświadczenia, że korzystali z pomocy de minimis. Informacja taka jest wymogiem wynikającym z regulacji unijnych. Zgodnie z ustawą termin na złożenie właściwego dokumentu miał upłynąć 28 lutego 2025 r., a przedsiębiorcom, którzy nie wywiązaliby się z obowiązku złożenia oświadczenia, grozi konieczność zwrotu różnicy między ceną maksymalną a ceną wynikającą z umowy za drugie półrocze 2024 r. (wraz z odsetkami).
Według ustaleń Rzecznik MŚP obowiązkowi informacyjnemu podlega ok. 250 tys. firm. Tymczasem – jak ustaliła Minister Majewska – na koniec stycznia spełniło go zaledwie 2 tys. przedsiębiorców. Wynika to z powszechnej niewiedzy o nowym obciążeniu sprawozdawczym. Dlatego w rozmowach z przedstawicielami rządu Rzecznik wyszła z inicjatywą pilnej nowelizacji ustawy, polegającej na przesunięciu terminu złożenia informacji. Postulowała także przeprowadzenie wśród przedsiębiorców szerokiej akcji informacyjnej.
Propozycje Agnieszki Majewskiej spotkały się z natychmiastową reakcją strony rządowej. Na dzisiejsze (4.02 br.) posiedzenie Rady Ministrów wniesiony został projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który m.in. dotyczy terminu złożenia informacji o skorzystaniu z pomocy publicznej. Ustawa zmieniająca nie uchyla dotychczasowego terminu (28 lutego 2025), tylko wyznacza dodatkowy termin (do końca czerwca 2025 r.) oraz zawiera regulacje na wypadek, gdyby weszła w życie po 28 lutego 2025 r. W takim przypadku, gdyby dostawcy energii obciążyli przedsiębiorców różnicą w cenie energii – to będą zobowiązani do dokonania korekt, pod warunkiem, że przedsiębiorcy złożą właściwe oświadczenia nie później niż do 30 czerwca 2025 r.
Należy zwrócić uwagę, iż tak szybkie działanie ze strony Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski, Podsekretarza w tym samym resorcie Miłosza Motyki oraz Krzysztofa Paszyka Ministra Rozwoju i Technologii to przykład modelowej współpracy między rządem a Rzecznikiem MŚP. Jak mówi Minister Majewska, „liczę, że posłowie i senatorowie w trybie pilnym uchwalą tak potrzebną zmianę ustawową. Jestem też przekonana, że zyska ona poparcie prezydenta. Mam nadzieję, że cała sprawa będzie dowodem na to, że w interesie polskich przedsiębiorców możliwe są szybkie i skuteczne działania ponad podziałami partyjnymi”.