czwartek, 17 kwietnia, 2025

Spadek inflacji i rekordowe oprocentowanie lokat sprzyjają oszczędzaniu

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Dawid Zaleśny, Kierownik Sekcji Depozytów w Biurze produktów oszczędnościowych i rachunków w VeloBank na temat oszczędzania:

Inflacja spadła z rekordowych poziomów sięgających prawie 20 proc. rok temu do 2,8 proc. w lutym br. (prognoza VeloBanku zakładała 2,4 proc.)[1] – wynika z ostatniego odczytu GUS. Według prognoz NBP, ale też naszego banku, osiągnie poziom jeszcze niższy w okolicach 2,2-2,5 proc. w marcu. Średnio inflacja w tym roku powinna wynieść ok. 5 proc.

Konsumenci rozpoczęli oszczędzanie w zeszłym roku pomagając zdławić inflację i dzisiaj, jak podaje GUS, około 57 proc. dorosłych Polaków posiada odłożone pieniądze, a 52 proc. uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda im się zgromadzić większą sumę środków[2]. Odsetek Polaków, którzy planują oszczędzić środki w ciągu kolejnych miesięcy rośnie i jesteśmy na poziomach, które ostatnio było widać w okresie przed pandemią Covid-19 i rosyjską agresją w Ukrainie.

Jest wiele sposobów na to, by oszczędzać środki. Najbardziej popularne to lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, które mają często rekordowe oprocentowanie 7 proc., które jest ponad dwukrotnie wyższe od dzisiejszych odczytów inflacji. Taką ofertę posiada VeloBank. Lokata mobilna oferuje oprocentowanie do 7 proc w skali roku, podobnie jak elastyczne konto oszczędnościowe, które dodatkowo zapewnia stały dostęp do środków. Stymulująco dla oszczędzania na pewno też zadziała planowane przez rząd wprowadzenie kwoty wolnej wynoszącej 100 tys. w podatku od zysków kapitałowych tzw. podatku Belki.

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-lutym-2024-roku,2,148.html

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/koniunktura/koniunktura/koniunktura-konsumencka-luty-2024-roku,1,132.html

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Cła Trumpa grożą stagflacją. Polska i Europa odczują skutki przez Niemcy

Decyzje Donalda Trumpa z 2 kwietnia mogą wyznaczać nową...

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Ceny w USA rosną wolniej, ale ryzyko recesji coraz większe

Inflacja CPI w USA w marcu wyniosła 2,4 proc....

Wojna handlowa z Chinami rozkręca się na dobre. Ameryka na kursie kolizyjnym?

Niełatwo opisywać rzeczywistość w czasach, w których na rynku...

Trump kontra Glapiński – kto bardziej wstrząsnął rynkiem?

Wczoraj na rynku mieliśmy pojedynek silnych charakterów – kto...

Trump wywołuje burzę na rynkach – dolar gwałtownie traci

Donald Trump nie zaskoczył nas samą decyzją o wprowadzeniu...

RPP nie zmienia stóp, ale rynek czeka na obniżki. Pierwsza może nadejść w lipcu

RPP nie zmieniła w kwietniu poziomu stóp procentowych. Rankomat.pl...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version