niedziela, 27 kwietnia, 2025

W jakich krajach polskie sklepy internetowe sprzedają najwięcej?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Niemcy, Czechy czy też Rumunia – to w tych krajach polskie sklepy internetowe sprzedawały najwięcej. Jak merchanci radzili sobie na rynkach Europy i świata, jakie preferencje mają zagraniczni klienci, na które rynki warto zwrócić uwagę? To wszystko pokazuje raport „Cross-border w 2022 roku. Gdzie Polacy sprzedawali najwięcej” przygotowany przez platformę sklepową IdoSell.

Aż 45 proc. merchantów sprzedaje za granicę – tak pokazuje badanie platformy sklepowej IdoSell. Jakie kraje wiodą prym? Na pierwszym miejscu plasuje się rynek niemiecki (380 mln GMV w 2022 roku), na drugim czeski (166 mln GMV). Trzecie miejsce zdobyła Rumunia (85,8 mln GMV). Z kolei największy przyrost GMV w 2022 roku (w porównaniu do 2021 r.) odnotowały sklepy, które sprzedawały do Węgier (18 proc.), Ukrainy (18 proc.), Litwy (14 proc.).

Jeśli chodzi o liczbę transakcji, tu najpopularniejsze są takie kraje jak: Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Ukraina, Słowacja i Francja. Z kolei największy wzrost liczby transakcji mieli ci merchanci, których sklepy sprzedawały do Litwy, Węgier i Rumunii.

Najciekawsze kierunki, do których trafiały produkty z polskich sklepów to: Martynika, Makau, Chile, Nowa Kaledonia, Bahrjan, Erytrea, Mauritius, Aruba, Mozambik, Antigua i Barbuda.

Średnia wielkość zamówienia z Niemiec to 303 zł, z Czech 362, a z Rumunii 495 zł. Najwyższe średnie koszyków odnotowali merchanci, którzy sprzedawali w 2022 roku do Grecji (1791 zł) i Holandii (1112 zł).

W sklepach, które kierują swoją ofertę do Włoch, udział sprzedaży z własnego sklepu to 36 proc. ale stanowi ona 63 proc. całego GMV z tego rynku. Podobnie jest w przypadku Francji, gdzie 42 proc. sprzedaży to 66 proc. GMV. To pokazuje, że klienci, choć częściej kupują w marketplace, to są skłonni robić większe zakupy w e-sklepach.

W części państw sprzedaż odbywa się tylko przez własny sklep. Jest to spowodowane faktem, że na niektórych rynkach nie ma dominującego marketplace lub udział platform sprzedażowych w lokalnym e-commerce jest niska.

Na poszczególnych rynkach różnią się również preferencje konsumentów co do metod dostaw i płatności. I tak np. w Niemczech największą popularnością cieszą się usługi kurierów DHL. W Czechach i Włoszech klienci e-sklepów korzystają najczęściej z pick-up pointów. W Rumunii i Słowacji paczki z zakupami dostarczają najczęściej lokalni kurierzy. Z kolei we Francji, Litwie i Holandii preferowaną firmą kurierską jest DPD.

Na świecie popularnością nadal cieszy się opcja opłaty za zakupy w sieci za pobraniem. Najchętniej z tej opcji korzystają konsumenci z Czech, Rumunii, Ukrainy i Węgier. W Wielkiej Brytanii najczęściej można odnotować płatności kartowe, zaś na terenie Unii Europejskiej PayPal.

Wysoki sezon zakupowy w krajach Europy i świata rozpoczyna się we wrześniu, kulminację ma pod koniec listopada i na początku grudnia, a kończy się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Praktycznie w każdym z krajów, do którego sprzedają merchanci IdoSell, rozpoczynał się pod koniec września i moment największego skoku zamówień odnotowywał podczas Black Friday.

Badanie zostało przeprowadzone na bazie kilku tysięcy sklepów internetowych, które korzystają z usługi IdoSell i sprzedają w modelu cross-border.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Social commerce i AI: duet, który rządzi zakupami pokolenia Z

Pokolenie Z rewolucjonizuje handel, przenosząc swoje zakupy do mediów...

Pozytywne dane z USA i Turcji. Czesi wstrzymują się z obniżką stóp

Zamówienia w USA pozytywnie zaskoczyły rynki. Jest to spora...

Raport IdoSell: Kiedy warto promować sklep online, żeby zwiększyć sprzedaż?

Konsumenci coraz chętniej korzystają z oferty e-sklepów – dopasowując...

Gigantyczne koszty regulacji uderzają w polski e-commerce

Zmiany w przepisach podatkowych i celnych to dziś jedno...

XTB z nową licencją w Ameryce Południowej

XTB, aplikacja inwestycyjna umożliwiająca inwestorom indywidualnym efektywne zarządzanie finansami,...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Griffin Capital Partners otwiera biuro w Niemczech

Griffin Capital Partners (GCP), największy prywatny inwestor oraz firma...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version