Mapa kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powiększyła się
o nowy obiekt, z którego będą korzystać Centrum Technologii Kosmicznych oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W nowym budynku studenci i studentki będą mogli doskonalić dotychczasowe projekty z obszaru inżynierii kosmicznej i mechatronicznej.
Oddany do użytku obiekt wchodzi w skład modernizowanego od 2018 roku kompleksu. – Oddajemy do użytku obiekt, który jest wyrazem nieustającej pasji naszej społeczności do odkrywania i sięgania poza linię horyzontu. To właśnie badania w obszarze m.in. inżynierii kosmicznej pozwalają nam tam sięgać. Eksploracja kosmosu zaczyna się jeszcze na Ziemi, w takich laboratoriach i z takimi zespołami, które udało nam się zgromadzić w Centrum Technologii Kosmicznych i wokół kierunku studiów, jakim jest inżynieria mechatroniczna prowadzona na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. To właśnie tutaj nasza kadra i osoby studiujące będą prowadzić symulacje warunków na stacjach kosmicznych czy projektować i badać właściwości najnowszych materiałów wykorzystywanych w lotach kosmicznych – mówił w trakcie uroczystego otwarcia prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.
Inżynieria Mechatroniczna w nowej siedzibie
– Działalność badawczą i dydaktyczną w zakresie między innymi inżynierii mechatronicznej poprowadzi w nowym obiekcie Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Zadania te realizuje Katedra Robotyki i Mechatroniki, która prowadzi m.in. kierunek studiów Inżynieria Mechatroniczna oraz Mechatronic Engineering. W nowym budynku planowane jest utworzenie pracowni, które umożliwią studentom i studentkom dostęp do najnowszych technologii w zakresie robotyki i mechatroniki – wyjaśnia prof. Jarosław Konieczny, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
Utworzone laboratoria powstaną w strukturze Katedry Robotyki i Mechatroniki WIMIR, która zgodnie z misją uczelni realizuje nowoczesną działalność badawczą i dydaktyczną ukierunkowaną na wspomaganie gospodarki w zakresie innowacji i wysokich technologii. Inwestycja w nową infrastrukturę badawczo-dydaktyczną jest odpowiedzią na szybki rozwój sektorów m.in. kosmicznego, energetycznego czy elektromobilności w Polsce, będących na liście priorytetów rozwoju gospodarczego w Polsce. Badania prowadzone są we współpracy międzynarodowej z wiodącymi jednostkami naukowymi z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Bliskiego Wschodu. Nowa infrastruktura pozwoli na zacieśnienie tych relacji poprzez zintensyfikowanie wymiany akademickiej, umiędzynarodowienie nauki w Polsce i wspólne projekty badawcze.
W skład bazy laboratoryjnej Wydziału wejdą m.in.:
- Laboratorium robotów mobilnych i systemów autonomicznych współtworzone we współpracy z krakowską firmą technologiczną Husarion, które wyposażone będzie w najnowsze rozwiązania w zakresie robotyki mobilnej: platformy autonomiczne czy roboty kroczące. Infrastruktura laboratorium umożliwia testowanie platform w różnych warunkach, od hal przemysłowych po trudne warunki terenowe w zastosowaniach militarnych
i kosmicznych. - Laboratorium przemysłowych robotów współpracujących
i kognitywnych współtworzone we współpracy z firmą Multiprojekt Automatyka wyposażone będzie w najnowsze osiągnięcia robotyki opartej
o sztuczną inteligencję. Stanowiska badawcze umożliwiają badanie
i testowanie nowoczesnych algorytmów sterowania oraz badanie interakcji robotów kognitywnych ze środowiskiem, infrastrukturą przemysłową
i człowiekiem. - Laboratorium dynamiki strukturalnej i wibrometrii laserowej przeznaczone będzie do badania nowoczesnych struktur wykorzystywanych min. w lotnictwie, przemyśle kosmicznym czy obronnym.
- Laboratorium nowych technologii badań nieniszczących
i monitorowania stanu technicznego konstrukcji wyposażone będzie zarówno w autorskie rozwiązania systemów detekcji i lokalizacji uszkodzeń, jak i najwyższej klasy aparaturę do badań nieniszczących.
Baza dla badań Centrum Technologii Kosmicznych
Intensywny rozwój AGH w obszarze inżynierii kosmicznej, uzyskanie tytułu Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego oraz przystąpienie do projektu UNIVERSEH (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) spowodowały konieczność rozbudowy infrastruktury, z której będą mogli korzystać pracownicy oraz zespoły studenckie realizujące badania w obszarze inżynierii kosmicznej. Jednostką koordynującą w AGH działania UNIVERSEH jest Centrum Technologii Kosmicznych, które w nowym obiekcie będzie realizowało badania z obszaru m.in. rozwoju materiałów dla zastosowań kosmicznych, realizacji misji satelitarnych, astrobiologii czy rozwoju urządzeń do eksploracji zasobów kosmicznych.
Dla potrzeb CTK AGH powstała odrębna część budynku, w której w przyszłości będą badane m.in. rakiety i satelity kosmiczne pod kątem odporności na wstrząsy
i drgania. W najbliższych latach nowy budynek będzie także wyposażony
w wyjątkowe laboratorium. Habitat dla analogowych misji kosmicznych posłuży zarówno do szkolenia przyszłych astronautów, jak i testowania technologii planowanych do użycia w kosmosie. Unikatowe w skali świata laboratorium umożliwi niebawem realizację eksperymentów związanych z przebywaniem ludzi w kosmosie.
Jednym z najbardziej unikatowych laboratoriów, jakie planowane są w nowym obiekcie, będzie laboratorium tzw. brudnej komory termiczno-próżniowej, symulującej warunki panujące na Księżycu.
W nowej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych niebawem będą udostępnione także m.in.:
- Laboratorium biologii kosmicznej, w którym naukowcy będą zajmować się badaniem biologicznego wpływu warunków lotów kosmicznych na organizmy żywe.
- Laboratorium kosmicznej inżynierii biomedycznej poświęcone będzie badaniom nad procesami starzenia się w kosmosie i na Ziemi oraz zapobiegania chorobom.
- Laboratorium czujników do zastosowania w przestrzeni kosmicznej posłuży do opracowywania zaawansowanych nanomateriałów do czujników wykorzystywanych w aplikacjach związanych z przestrzenią kosmiczną.
- Laboratorium badań materiałowych, w którym kadra naukowa zajmie się badaniem właściwości różnych materiałów w warunkach zbliżonych do kosmicznych, w tym w niskich i wysokich temperaturach.
Prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH dodaje:
– Aktualnie zajmujemy się wyposażaniem laboratoriów, w których badania będą prowadzić pracownicy i pracownice CTK. Osoby studiujące, działające w kosmicznych kołach naukowych, również dostaną w nowym budynku przestrzeń do pracy
i rozwijania swoich projektów. W nowej siedzibie stworzymy warunki do pracy
i badania zarówno ludzi jak i urządzeń, które mają pracować w typowych warunkach kosmicznych.
***
Parametry techniczne nowego budynku:
- Powierzchnia zabudowy: 630 m2
- Powierzchnia użytkowa: 2 876 m2
- Powierzchnia całkowita: 3 456 m2
- Kubatura: 14 286 m3
Koszt budowy budynku D-3 wraz z jego wyposażeniem wyniósł 40,2 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych Uczelni.