MEDYCYNA I FARMACJACzy sztuczna inteligencja może pokonać koronawirusa?

Czy sztuczna inteligencja może pokonać koronawirusa?

Jak wynika z najnowszych informacji podawanych przez chińskie służby medyczne, łączna liczba zarażonych koronawirusem na świecie wynosi ponad 80 000. Do tej pory spowodował on śmierć ponad 2 600 osób. Chcąc skutecznie walczyć z wirusem rządy, służba zdrowia i organizacje międzynarodowe wykorzystują dostępne technologie, w tym sztuczną inteligencję i systemy analityczne.

Analityka i sztuczna inteligencja pozwalają wykryć pierwsze symptomy, wskazujące na to, że w danym regionie rozwijają się nowe ogniska epidemii. Analizowane są dane kliniczne oraz historyczne dotyczące innych wirusów, w tym H1N1, SARS czy Ebola, a także treści postów zamieszczanych w mediach społecznościowych. Informacje pochodzą ze szpitali, lotnisk i innych miejsc publicznych, takich jak szkoły, gdzie sprawdza się liczbę nieobecnych dzieci, co umożliwia ocenę prędkości rozprzestrzeniania się wirusa. Analizowane są również dane z aptek dotyczące sprzedaży leków na obniżenie gorączki. Pozwala to wskazać regiony, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się wirusa, na wiele tygodni zanim zostanie ogłoszony oficjalny alarm. Dzięki temu szpitale mogą przygotować odpowiednią przestrzeń dla osób, które muszą zostać objęte kwarantanną czy zapewnić wystarczającą ilość leków przeciwwirusowych.

Analityka pozwala walczyć z dezinformacją

Poza walką z koronawirusem, niezwykle istotne jest również zapobieganie panice spowodowanej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi 2019-nCoV. Specjaliści SAS przekonują, że wykorzystanie systemów analitycznych i podejmowanie decyzji w oparciu o dane zwiększa zaufanie społeczeństwa do decyzji rządów i służby zdrowia.

Podobnie jak w przypadku innych epidemii, na temat koronawirusa pojawia się wiele nieprawdziwych informacji. Wykorzystanie systemów analitycznych, w tym rozwiązań SAS, pozawala uargumentować konkretne decyzje dotyczące walki z wirusem. Analizy danych pochodzących z wielu źródeł dają poczucie, że osoby decyzyjne mają pełen obraz zagrożenia, panują nad sytuacją i kontrolują, jak rozprzestrzenia się wirus tłumaczy Radosław Pidzik, Head of Customer Advisory Central Europe w SAS.

 AI może pomóc stworzyć szczepionkę na koronawirusa

Sztuczna inteligencja i analityka są wykorzystywane na każdym etapie opracowywania, produkcji i dystrybucji szczepionek. Dzięki analizie danych pochodzących z badań klinicznych możliwe jest stwierdzenie, czy są one bezpieczne i odpowiadają określonym normom medycznym. Sztuczna inteligencja umożliwia również monitorowanie występowania niepożądanych skutków ubocznych. Gdy szczepionki trafią do placówek medycznych, analityka pozwala zarządzać ich terminami ważności oraz dystrybucją. Szacuje się, że tylko u 1 na 20 zainfekowanych pacjentów zostaje zdiagnozowany koronowirus 2019–nCoV. Oznacza to, że najtrudniejszy etap walki z wirusem wciąż jest jeszcze przed nami. Niezbędne będzie stworzenie skutecznej szczepionki, która przyczyni się do zmniejszenia liczby zakażeń.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version