wtorek, 4 lutego, 2025

JPK ma być zgodny z KSeF. Ministerstwo pracuje nad zmianami w przepisach

Do 14 listopada Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje projektu zmiany rozporządzenia ws. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Aktualizacja przepisów ma na celu dostosowanie JPK do obowiązku wystawiania dokumentów księgowych w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).

Nowelizacja, nad którą pracuje resort finansów dotyczy rozporządzenia z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, czyli dokumentu powszechnie znanego, jako rozporządzenie w sprawie JPK_VAT z deklaracją. Celem planowanych zmian ma być usunięcie wątpliwości, związanych z danymi umieszczanymi w JPK po wprowadzeniu w Polsce obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Ministerstwo zamierza m.in. uwzględnić w rozporządzeniu zmianę podstawowego terminu zwrotu podatku VAT, który obecnie wynosi 60 dni, a po wprowadzeniu KSeF zostanie skrócony do 40 dni. Resort chce ponadto wprowadzić do pliku JPK numer identyfikujący fakturę w KSeF, a także zdefiniować sposób oznaczania faktur, które zostaną wystawione w czasie awarii lub braku dostępu do systemu.

Fiskus liczy na to, że zmiany wprowadzone do pliku JPK_VAT ułatwią administracji skarbowej weryfikację, czy zadeklarowana wysokość podatku pokrywa się z kwotą faktycznie zapłaconą. Nowe przepisy mają także przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o zwrot podatku i ograniczyć liczbę nadużyć związanych z VAT.

– Prace prowadzone w Ministerstwie Finansów pokazują, że wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy pomocy KSeF może się przyczynić do standaryzacji również innych dokumentów i procedur księgowych. Dalsza cyfryzacja rozliczeń podatkowych to dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dzięki rozwiązaniom informatycznym będą mogli zautomatyzować wymianę danych i przyspieszyć proces płatności. KSeF zniesie też konieczność samodzielnej archiwizacji faktur i potrzebę wystawiania ich duplikatów – komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup.

– Bardzo ważną i często pomijaną korzyścią z e-fakturowania będzie też skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku. Poprawi to płynność finansową przedsiębiorstw, co może mieć szczególnie duże znaczenie w przypadku małych i średnich firm, które często zmagają się z problemem zatorów płatniczych – dodaje Krzysztof Pulkiewicz.

JPK i KSeF – co dalej?

Projekt rozporządzenia, nad którym pracują urzędnicy Ministerstwa Finansów został udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi do przepisów można przesyłać do 14 listopada br. na adres: [email protected].

Resort zapowiedział ponadto, że w związku z planowanymi zmianami nastąpi również modyfikacja struktury logicznej pliku JPK_VAT. Nowa wersja dokumentu ma zostać niebawem opublikowana na stronach ministerstwa, ale termin aktualizacji nie został jeszcze podany.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Centrum Medyczne Ujastek ukarane przez UODO – 1,14 mln zł za ukryty monitoring i wyciek danych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), Mirosław Wróblewski, nałożył...

Zintegrowane raportowanie ESG staje się standardem wśród największych firm na świecie

96% spośród 250 największych firm na świecie prowadzi raportowanie...

Plany Trumpa budzą niepokój w branży TSL – sektor przygotowuje się na trudne czasy

Zapowiadane przez Donalda Trumpa radykalne zmiany w polityce celnej...

Ekspert radzi: Jak przechowywać dokumentację księgową?

Przechowywanie dokumentacji księgowej to obowiązek każdej firmy, niezależnie od...

UODO: Nowelizacja ustawy śmieciowej nie spełnia standardów ochrony danych

Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach...

Podobne tematy

Nowe technologie i przejęcia jako strategia przetrwania firm z sektora life sciences

Sektor ochrony zdrowia i biotechnologii znajduje się w przededniu...

Jak wesprzeć transformację cyfrową Twojego przedsiębiorstwa? Oto kilka wskazówek

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić swoją firmę przez proces cyfryzacji?...

Rośnie liczba cyberataków na placówki medyczne

W listopadzie Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że przeznaczy ok. 66...
00:01:18

Będzie więcej środków na rozwój cyfrowy

Cyfryzacja Polski na mapie Europy czy świata ma swoje...

Regulacyjne podsumowanie IV kwartału 2024 r. – kluczowe zmiany dla biznesu

W IV kwartale 2024 roku wprowadzono szereg regulacji mających...

Ekspert radzi: Jak przechowywać dokumentację księgową?

Przechowywanie dokumentacji księgowej to obowiązek każdej firmy, niezależnie od...

Polska wśród krajów najbardziej narażonych na dezinformację

Polska doświadczyła 1,443 przypadków kampanii dezinformacyjnych w ciągu ostatnich...

Wzrost sprzedaży online w grudniu 2024: Eksperci komentują dane GUS

Według najnowszych (opublikowanych dziś o g. 10) danych GUS w...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version