REGIONALNEKatowiceKatowice utrzymują pozycję 5. największego rynku biurowego w Polsce z lekkim wzrostem...

Katowice utrzymują pozycję 5. największego rynku biurowego w Polsce z lekkim wzrostem popytu i stabilnymi czynszami

Katowice pozostają piątym największym rynkiem biurowym w Polsce z zasobami wynoszącymi ponad 751 000 m kw. Popyt na wynajem powierzchni biurowej w mieście lekko wzrósł w drugim kwartale, z liczbą wynajętej powierzchni wynoszącą 14 000 m kw. W pierwszym półroczu nie oddano do użytkowania żadnego budynku, jednak współczynnik pustostanów nieznacznie wzrósł, osiągając poziom 20,8%.

Od trzech kwartałów zasoby na katowickim rynku biurowym nie uległy zmianie. Deweloperzy realizują jednak swoje projekty, a powierzchnia w budowie kształtuje się na poziomie ponad 59 000 m kw., co jest najwyższym wynikiem wśród miast regionalnych. Zakładając, że deweloperom uda się dotrzymać założonych terminów do końca roku na lokalny rynek trafi ponad 36 000 m kw., a pozostała powierzchnia w 2025 roku. Największe realizowane aktualnie projekty to Grundmanna Office Park (21 000 m kw.) oraz Eco City Katowice (18 000 m kw.).

„W II kwartale roku odnotowaliśmy wzrost popytu na powierzchnie biurowe. Najemcy podpisali umowy na 14 000 m kw., co oznaczało 18% wzrost względem poprzedniego kwartału. W pierwszej połowie roku popyt wyniósł 25 000 m kw., notując wzrost na poziomie 6% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim,” – komentuje Iwona Kalaga, Leasing Manager w Knight Frank.

W strukturze umów najmu w pierwszym półroczu zbliżony wynik miały zarówno renegocjacje, jak i nowe umowy (odpowiednio 41% i 40%). Wysoki udział przypadł ekspansjom, które z rezultatem 10% są drugim – po Lublinie – najwyższym wynikiem w Polsce. Pozostałe 9% wolumenu wynajętej powierzchni przypadło na potrzeby własne właścicieli.

„Mimo kolejnego kwartału bez nowej podaży i rosnącego zainteresowania najemców, współczynnik pustostanów wzrósł. Na koniec czerwca 2024 roku wyniósł 20,8%, wzrost z 20,6% na koniec I kwartału. Warto dodać, że poziom pustostanów w Katowicach jest silnie zróżnicowany. W centrum miasta wynosi 17%, natomiast w lokalizacjach pozacentralnych 24,9%,” – dodaje Dorota Lachowska, Head of Research w Knight Frank.

Wskaźnik pustostanów w Katowicach jest drugim – po Łodzi – najwyższym wynikiem wśród miast regionalnych.

Czynsze wywoławcze w Katowicach na koniec II kw. 2024 roku pozostały stabilne i zazwyczaj wahały się od 9,00 do 14,50 EUR/m kw./miesiąc. Opłaty eksploatacyjne natomiast zwykle mieściły się w przedziale od 14,00 do 26,00 PLN/m kw./miesiąc.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

złoto

Czy złoto ma szansę na kontynuację wzrostów w 2024 roku?

0
Złoto pokazało w ostatnich latach, że potrafi kontynuować wzrosty i osiągać kolejne historyczne szczyty, nawet w środowisku wysokich stóp procentowych. Oczywiście same wysokie stopy procentowe to efekt nadmiernie wysokiej inflacji, która sprzyjała popytowi na...
Exit mobile version