piątek, 18 kwietnia, 2025

Pokolenie Z zmienia rynek nieruchomości: nowe oczekiwania, nowe standardy

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku, coraz odważniej wkracza na rynek nieruchomości. Ich odmienne podejście do zakupu mieszkania – ukształtowane przez dorastanie w świecie cyfrowym oraz rosnącą wrażliwość na kwestie środowiskowe – wymusza na deweloperach konieczność przewartościowania dotychczasowych strategii.

Młodsze pokolenia, a szczególnie generacja Z, wprowadzają na rynek nieruchomości zupełnie nowe trendy, którym deweloperzy muszą sprostać. Z prowadzanych regularnie badań wynika, że Zetki marzą o własnym „M”, pomimo wielu wyzwań, które mogą utrudnić im realizację tego celu. Na przeszkodzie stoją m.in. trudności z uzyskaniem kredytu oraz często niestabilna sytuacja zawodowa. Mimo to młodzi konsumenci mają sprecyzowane oczekiwania względem lokalizacji oraz standardu, co pokazuje, że nie są skłonni do kompromisów: szukając mieszkania, stawiają więcej warunków niż starsi od nich Millenialsi czy pokolenie X, i nie godzą się na półśrodki – nawet, jeśli oznacza to dłuższe mieszkanie z rodzicami.

Mobilność i elastyczność

Dla przedstawicieli generacji Z kluczowe znaczenie ma mobilność – jak nigdy wcześniej skłonni są do częstych zmian miejsca zamieszkania, co umożliwia im niesłabnący trend pracy zdalnej. Chętniej decydują się na wynajem mniejszych mieszkań, które są tańsze i lepiej dostosowane do ich dynamicznego stylu życia, lub zakup nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu śródmieścia. Co ciekawe, z raportu “Rozwój rynku nieruchomości a preferencje mieszkaniowe pokolenia Z” autorstwa Instytutu Badań Gospodarczych w Szczecinie (M. Grzybowska-Brzezińska i D. Kuberska) wynika, że najbardziej pożądane przez młodych są osiedla graniczące z centrum miasta – dopiero w dalszej kolejności wskazane zostało ścisłe centrum.

Pokolenie Z przywiązuje dużą wagę do wygodnego transportu, bliskości miejsc pracy oraz łatwego dostępu do usług, takich jak sklepy, siłownie czy tereny rekreacyjne. Te oczekiwania wpływają na kierunki rozwoju współczesnej urbanistyki i standardy nowych inwestycji mieszkaniowych. W rezultacie młode pokolenie staje się siłą napędową tworzenia bardziej funkcjonalnych i zrównoważonych przestrzeni miejskich – odpowiadających ich stylowi życia oraz realnym potrzebom, a jednocześnie kreujących nową jakość na rynku nieruchomości.

Technologie i ekologia

Dorastając w erze cyfrowej, pokolenie Z przywiązuje dużą wagę do nowoczesnych technologii. Systemy smart home, umożliwiające zdalne zarządzanie domem, są dla nich istotnym atutem. Są także bardziej świadomi problemów środowiskowych i często wybierają mieszkania spełniające ekologiczne standardy, zwracając uwagę na energooszczędne rozwiązania oraz materiały budowlane.

Młodzi nabywcy są dziś bardziej świadomi i wymagający – zwracają uwagę nie tylko na cenę czy metraż, ale też na to, jak dany projekt wpisuje się w ich styl życia. To generacja, która szuka przemyślanych rozwiązań, przejrzystej komunikacji i inwestycji, którym można zaufać. Dla nas to jasny sygnał, że jako deweloper musimy być nie tylko wykonawcą, ale też partnerem w procesie wyboru miejsca do życia – mówi Adam Urbański, Dyrektor Sprzedaży TDJ Estate.

Oczekiwania wobec deweloperów

Pokolenie Z oczekuje, że firmy deweloperskie będą nie tylko dostarczać funkcjonalne i nowoczesne mieszkania, ale też aktywnie reagować na społeczne oraz środowiskowe potrzeby współczesnych miast. Ważna jest dla nich inkluzywność, różnorodność oraz angażowanie się w lokalne inicjatywy. Odpowiedzią na te oczekiwania powinny być projekty, które łączą nowoczesne technologie z troską o jakość życia mieszkańców i ich otoczenie.

Naszym celem jest tworzenie miejsc, w których dobrze się mieszka i żyje. W centrum stawiamy człowieka – jego potrzeby, oczekiwania, marzenia. Jesteśmy świadomi zmieniających się trendów na rynku nieruchomości i nowe inwestycje dostosowujemy do oczekiwań młodego pokolenia, oferując nowoczesne, ekologiczne oraz funkcjonalne przestrzenie mieszkalne. Dbamy o ciekawe zagospodarowanie terenu wokół budynków i dążymy do budowania społeczności. Inwestycje realizujemy w duchu zrównoważonego rozwoju i z poszanowaniem środowiska naturalnego – dodaje Adam Urbański.

Personalizacja przestrzeni życiowej

Pokolenie Z, znane z indywidualizmu i dążenia do wyrażania swojej tożsamości, poszukuje mieszkań umożliwiających personalizację przestrzeni. Minimalistyczne podejście do aranżacji wnętrz, z naciskiem na funkcjonalność i estetykę, jest dla nich kluczowe. Preferują elastyczne układy pomieszczeń, które można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb, takich jak praca zdalna czy hobby. Według badań, młodzi ludzie cenią możliwość samodzielnego kształtowania swojego otoczenia, co wpływa na ich satysfakcję z miejsca zamieszkania. ​Aby sprostać tym oczekiwaniom, deweloperzy powinni oferować mieszkania z możliwością łatwej adaptacji wnętrz oraz umożliwiać najemcom wprowadzanie własnych modyfikacji.

​W obliczu dynamicznych zmian na rynku nieruchomości, pokolenie Z wyznacza nowe standardy i oczekiwania wobec przestrzeni mieszkalnych. Ich nacisk na mobilność, zaawansowane technologie, ekologię oraz możliwość personalizacji wnętrz skłania deweloperów do zmiany podejścia w projektowaniu inwestycji. Młode pokolenia mogą w nadchodzących latach odegrać kluczową rolę w przekształcaniu rynku nieruchomości – promując nowe normy, wartości i priorytety w mieszkalnictwie. Firmy odpowiadające na te potrzeby mają szansę rozwijać swoje biznesy, wyznaczając standardy dla całej branży.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Biura w Warszawie wracają do łask. Najemcy szturmują centrum

Początek 2025 roku przyniósł warszawskiemu rynkowi biurowemu otwarcie, któremu...

Polska w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej. Biura i parki handlowe przyciągają kapitał

POLSKA W CZOŁÓWCE PAŃSTW REGIONU: JEDEN Z EUROPEJSKICH LIDERÓW...

Polska potrzebuje nowej polityki dla zabytków

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który jest dobrą...

Podobne tematy

Polska w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej. Biura i parki handlowe przyciągają kapitał

POLSKA W CZOŁÓWCE PAŃSTW REGIONU: JEDEN Z EUROPEJSKICH LIDERÓW...

Polski rynek magazynowy stabilizuje się po latach rekordów. Czas na jakość, nie ilość

Polski rynek magazynowy osiągnął etap zdrowej stabilizacji, zbliżając się...

Social commerce i AI: duet, który rządzi zakupami pokolenia Z

Pokolenie Z rewolucjonizuje handel, przenosząc swoje zakupy do mediów...

Rynek biurowy w Polsce: mało nowej podaży, rosnący popyt, odbicie inwestycyjne

Na warszawskim rynku w budowie jest aktualnie około 230...

Deweloperzy o czasie realizacji inwestycji: formalności dłuższe niż budowa

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, konieczność uzyskiwania decyzji środowiskowych...

Ceny mieszkań w dół. Marcowy Barometr pokazuje pierwsze oznaki ostudzenia rynku

Zmiana retoryki politycznej w USA względem Rosji i Europy...
00:05:18

Najem instytucjonalny zyskuje na znaczeniu. Czy zagrozi tradycyjnemu najemcy?

Z perspektywy rynkowej oraz zwiększania dostępności mieszkań na polskim...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version