FINANSEWINDYKACJAMS: rekordowa skuteczność egzekwowania alimentów

MS: rekordowa skuteczność egzekwowania alimentów

Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. To najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach. Ale nie tylko w tej dziedzinie działalność zreformowanej służby komorniczej przynosi bardzo dobre efekty. Pomimo pandemii koronawirusa i ograniczeń wynikających z ustaw covidowych, udało się utrzymać wysoki poziom skuteczności egzekucji.

Skuteczność egzekucji wzrosła w 2020 roku o 7,8 proc. w porównaniu z 2018 rokiem, czyli okresem sprzed reformy. W 2020 r. wyniosła 23,5 proc. a w 2018 r. – 15,75 proc. Pomimo znacznych ograniczeń związanych z epidemią skuteczność egzekucji w ubiegłym roku była prawie na takim samym poziomie co rok wcześniej (różnica to zaledwie 0,14 proc.). W porównaniu z 2018 r. również w 2019 r. skuteczność egzekucji była zdecydowanie wyższa – o 7,9 proc.

Jeszcze wyraźniej widać wzrost skuteczności egzekucji w sprawach alimentacyjnych. W 2019 r. wynosiła ona 16,41 proc., a w 2020 r. już 20,1 proc. To rekordowy wynik w ostatnich pięciu latach.

Rok 2020 był też rekordowy pod względem wszystkich wyegzekwowanych kwot. Komornicy odzyskali w sumie aż 9 mld 249 mln zł. To najwyższy wynik w historii – lepszy niż w 2019 r., kiedy suma wyegzekwowanych kwot wyniosła 9 mld 107 mln zł, jak też w 2018 r. (9 mld 18 mln zł). Do uzyskania takiego efektu przyczyniła się reforma komornicza wprowadzona na początku 2019 r. Nowe przepisy znacząco poprawiły skuteczność i zlikwidowały patologie, które obniżały zaufanie do komorników.

– Już w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów skuteczność kwotowa wzrosła z 14,39 do 16,5 proc., a dziś mamy rekordową sumę wyegzekwowaną przez komorników. Gdyby nie trudności związane z pandemią, rezultaty z pewnością byłyby jeszcze lepsze. To pokazuje, że zmiany przepisów polegające na uproszczeniu sposobu pobierania opłat, obniżeniu niektórych stawek, zwiększeniu liczby komorników, przy jednoczesnym ściślejszym nadzorze nad ich działalnością, dają pozytywne efekty – podkreślił w „Dzienniku Gazecie Prawnej” wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który nadzoruje w resorcie problematykę komorniczą.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...
Exit mobile version