FIRMYNajwiększa estońska inwestycja w Polsce: Elenger wydaje ponad pół miliarda złotych na...

Największa estońska inwestycja w Polsce: Elenger wydaje ponad pół miliarda złotych na przejęcie Grupy EWE

Elenger, największa w rejonie bałtycko-fińskim prywatna firma energetyczna, uzyskała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie pełnej działalności biznesowej Grupy EWE w Polsce. Ostateczna umowa zakupu została podpisana w dniu 19 grudnia 2024 roku. Transakcja opiewa na ponad pół miliarda złotych (120 milionów euro) i obejmuje sieć dystrybucji gazu ziemnego w Polsce oraz działalność w obszarze sprzedaży energii. Jest to największa estońska inwestycja w Polsce.

Po zatwierdzeniu zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym cała działalność operacyjna w Polsce będzie prowadzona wyłącznie pod marką Elenger i zostanie zorganizowana w ramach trzech podmiotów: Elenger Polska Sp. z o.o., Elenger Dystrybucja Sp. z o.o. i Elenger Serwis Sp. z o.o. Klienci zostaną poinformowani o wszystkich zmianach.

W celu nadzoru nad nowo powstałą strukturą podjęto decyzję o powołaniu rady nadzorczej, której przewodniczyć będzie Andres Trink, doświadczony menedżer wywodzący się z Merco − największej firmy inżynieryjno-konstrukcyjnej w rejonie Bałtyku. Krzysztof Noga będzie kontynuował swoją misję na stanowisku prezesa zarządu.

„Elenger to firma nastawiona na międzynarodowy rozwój, a duży potencjał polskiego rynku stanowi dla nas poważne wyzwanie. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu pragniemy zaoferować polskim odbiorcom najwyższej jakości obsługę w zakresie dystrybucji i sprzedaży energii. Gaz ziemny, w tym sprowadzany z zachodu skroplony gaz LNG, to nasz kluczowy produkt. Uważamy, że portfolio energetyczne, zarówno teraz jak i w przyszłości, powinno być zróżnicowane. Postrzegamy gaz ziemny jako idealne uzupełnienie odnawialnych źródeł energii, takich jak np. biometan produkowany przez naszą spółkę” – powiedział Margus Kaasik, prezes zarządu Grupy Elenger.

„EWE Polska wielokrotnie udowodniła, że potrafi wykorzystać potencjał wzrostu gospodarczego oraz możliwości oferowane przez polski rynek gazu i energii elektrycznej. Rozwój naszej infrastruktury, napędzany przez jeden z najbardziej dynamicznych regionów Polski, jest najlepszym potwierdzeniem, że gaz ziemny stanowi istotną podstawę transformacji energetycznej naszego kraju. Ponadto produkcja biometanu w Polsce ma jeden z największych potencjałów wzrostu w Europie. Stanowi to dla nas dodatkowy impuls do dynamicznego i zrównoważonego rozwoju, otwierając nowy rozdział przed naszą firmą” – powiedział Krzysztof Noga.

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

gospodarka

Niepewna przyszłość globalnej gospodarki: wyzwania na drodze do stabilizacji i normalizacji stóp procentowych

0
Po okresie dynamicznego wzrostu inflacji wywołanego skutkami pandemii, globalna polityka pieniężna wkracza w etap powolnego dostosowywania. Mimo że ceny towarów i usług w wielu krajach zaczynają zbliżać się do poziomów sprzed pandemii, stopy procentowe...
Exit mobile version