ORLEN rozpoczyna badanie rynku i dialog z potencjalnymi dostawcami niskoemisyjnego i odnawialnego amoniaku, który posłuży do produkcji nawozów, a jednocześnie pozwoli zredukować emisje w zakładzie Anwil we Włocławku. Spółka rozważa również możliwość zastosowania odnawialnego amoniaku jako źródła wodoru do produkcji lotniczych paliw syntetycznych.
Rozpoczęte przez ORLEN badanie rynku obejmie długoterminowe dostawy amoniaku powstającego z użyciem wodoru niskoemisyjnego oraz wodoru ze źródeł odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO). Oba rodzaje amoniaku zostaną wykorzystane do produkcji nawozów i przyczynią się do dekarbonizacji obszaru downstream.
W planach jest m.in. badanie rynku i dialog z potencjalnymi dostawcami, a także uruchomienie pilotażowych dostaw niskoemisyjnego amoniaku w perspektywie najbliższych lat, co pozwoli na rzetelną ocenę efektu redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw tego surowca. ORLEN zamierza również pozyskać informację o potencjalnych partnerstwach kapitałowych w łańcuchu wartości amoniaku.
Informacje o ewentualnych dostawach amoniaku wyprodukowanego z użyciem odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru zostaną wykorzystane przy wyborze scenariuszy dekarbonizacji i transformacji energetycznej koncernu.