czwartek, 17 kwietnia, 2025

Potrzebujemy innowatorów, by stawić czoła wyzwaniom

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Innowacje w nauce i technologii pełnią kluczową rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla najtrudniejszych współczesnych wyzwań. Jednak bez wykwalifikowanych specjalistów pochodzących z różnorodnych środowisk trudno będzie opracować przełomowe rozwiązania i określić ich zastosowania – wynika z badania 3M State of Science Index, które od 5 lat bada podejście Polaków do osiągnięć nauki i pracy naukowców. Preferencje zawodowe kształtują się już na etapie wyboru szkoły średniej. Dlatego od najmłodszych lat warto podejmować działania na rzecz popularyzacji nauk ścisłych.

Podobne wnioski można wyciągnąć z raportu ONZ (2022), według którego po raz pierwszy w historii badań spadła wartość globalnego wskaźnika rozwoju społecznego (HDI). Od wybuchu pandemii COVID-19 aż 90 proc. krajów odnotowało obniżenie oczekiwanej długości życia, a także spadek osiągnięć w dziedzinie edukacji i dobrobytu. Biorąc dodatkowo pod uwagę dane z badania 3M State of Science Index, mówiące o tym, że 85 proc. Polaków twierdzi, że istnieją bariery w zdobywaniu wykształcenia w naukach ścisłych, niezbędne stają się systemowe, długoterminowe rozwiązania ukierunkowane na kompetencje przyszłości. Bez specjalistów, którzy je posiadają, nie rozwiniemy nowatorskich teorii naukowych, a w konsekwencji dłużej będziemy poszukiwać rozwiązań naszych obecnych i przyszłych wyzwań.

Edukacja STEM kluczowa dla rozwoju innowacji

Mimo, że Polacy coraz częściej dostrzegają rolę nauk ścisłych w rozwoju innowacji i zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców z obszaru STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) (89 proc.), to jednocześnie podobna grupa (83 proc.) badanych nie wybrałaby takiej ścieżki kariery, mimo że wysoko cenimy osoby, wykonujące prace specjalistyczne. Badani zapytani o to, co biznes mógłby zrobić, aby zachęcić do edukacji technologicznej w Polsce wskazali przede wszystkim tworzenie zasobów, które umożliwiłyby dzieciom angażowanie się w nauki ścisłe od najmłodszych lat (33 proc.).

Jako firma, u której podstaw leżą badania i nauka, zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych z innowacyjnością. Chcąc rozwijać nowe technologie wszyscy musimy nieustanne traktować kształcenie młodych ludzi w obszarze STEM, a także stałe podnoszenie kwalifikacji już zatrudnionych pracowników jako priorytet. Należy pamiętać, że nastolatkowie, rozpoczynający teraz naukę w liceum, za ok. 8 – 10 lat wejdą na rynek pracy, dlatego system edukacji powinien już dziś w większym stopniu uwzględniać kompetencje przyszłości. Natomiast my jako biznes mamy również do odegrania ważną rolę we wspieraniu rozwoju kształcenia zawodowego wśród młodych ludzi. – mówi Radosław Kaskiewicz, Dyrektor Zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej.

Firma 3M podejmuje konkretne działania, by wspierać uczniów i studentów przygotowujących się do wejścia na rynek pracy. Jako jeden z największych w kraju pracodawców dla absolwentów kierunków z obszaru STEM, 3M pomaga młodym ludziom w edukacji na kierunkach ścisłych, widząc w tym ogromną szansę dla rozwoju nauki i innowacyjności. Wspiera studenckie koła naukowe w realizacji innowacyjnych projektów np. poprzez konkurs 3Mind, którego laureaci otrzymują granty na realizację swoich pomysłów. Od lat 3M regularnie współpracuje z kołami naukowymi np. PWR Racing Team, które powstało przy Politechnice Wrocławskiej i zrzesza młodych konstruktorów i menadżerów tworzących projekt bolidu wyścigowego. Dodatkowo, firma organizuje programy stażowe, uświadamiając, że to właśnie nauka stanowi przepustkę do kariery. Program Absolwencki O2 jest nastawiony na poznanie pracy w różnych działach wspierających proces produkcji, natomiast Talent Academy przygotowuje do pracy w Global Service Center – centrum wewnętrznych usług dla biznesu. Z kolei w ramach wspierania edukacji technicznej i zawodowej na Dolnym Śląsku 3M wdrożyło globalny program 3M Manufacturing & Academic Partnership (MAP), dzięki któremu przekazano grant 0,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego dla Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, umożliwiając szkolenie potencjalnych pracowników fabryk przyszłości z zastosowaniem elementów Przemysłu 4.0.

Różnorodność w STEM

Postęp naukowo-techniczny i przełomowe odkrycia potrzebują myślicieli z różnorodnych środowisk. Szerokie spojrzenie z różnych perspektyw wzmacnia potencjał myśli naukowej, zwiększa liczbę innowacyjnych pomysłów oraz pozwala na udoskonalenie technik badawczych, przybliżając nas do coraz bardziej innowacyjnej przyszłości.

Jak wynika z badania 3M State of Science Index w przypadku nauk ścisłych w obszarze STEM nadal widać niewykorzystany potencjał kobiet. Uważa tak niemal trzy czwarte Polaków. I choć zgadzamy się, że powinniśmy robić więcej na rzecz różnorodności w tym obszarze, kobiety rezygnują z zawodów STEM, wskazując na brak wystarczającego wsparcia, zniechęcanie czy gorsze zarobki od mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Jako dziecko bawiłam się samochodami i budowałam zapory wodne na podwórku u dziadków. Od początku wiedziałam, że chcę być jak moja mama, nie wiedziałam tylko czy pójdę w kierunku chemii czy matematyki. Życie napisało swój scenariusz i zostałam inżynierką mechaniczką. – mówi Aleksandra Dudycz, inżynierka produktu, dział badań i rozwoju w 3M. Dziś w firmie 3M zajmuję się prowadzeniem projektów od strony technicznej. Przede wszystkim generuję nowe pomysły, które przelewam na modele komputerowe, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, a następnie wraz z zespołem testuję w rzeczywistości prototypy nowych urządzeń. Młode osoby, a w szczególności kobiety, które mają analityczny umysł, lubią przedmioty ścisłe i czują się dobre w tym, co robią, zachęcam, by myśląc o swojej przyszłości zawodowej wybrały studia techniczne, nie zważając na opinie czy komentarze innych osób. Warto być otwartym na zmiany i podejmować ryzyko, bo tylko tak można zrealizować swoje plany i marzenia. – dodaje Aleksandra Dudycz.

Firma 3M, mając świadomość wyzwań, podjęła szereg działań wspierających kobiety w zakresie nauk ścisłych. We współpracy z Fundacją Perspektywy regularnie uczestniczy w Women in Tech Summit, organizuje Podwieczorki Technologiczne dla młodych kobiet poświęcone możliwościom i roli nauki w codziennym życiu, wyzwaniom, jakie mają przed sobą naukowczynie, a także pierwszym krokom kobiet na ścieżce kariery w obszarze STEM. Dzięki programowi o charakterze mentoringowym, wspólnie z fundacją Inspiring Girls firma 3M wspiera dziewczynki w szkołach podstawowych, inspirując do poszerzania horyzontów w najróżniejszych ścieżkach rozwojowych i edukacyjnych, a także w wyborze przyszłych ról zawodowych. Z kolei w ramach działań wewnętrznych, 3M poprzez organizację Women Leadership Forum wzmacnia rolę kobiet, promując ich rozwój.

Metodologia badania

„State of Science Index” to badanie postaw społecznych wobec nauki i technologii realizowane przez firmę 3M na reprezentatywnej grupie osób (N=1000 respondentów w każdym kraju, 18+) w 17 krajach. Badanie przeprowadzane jest metodą CAWI. Badaniem są objęte takie kraje, jak Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Japonia, Meksyk, Polska, Singapur, Korea Południowa, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i USA oraz Emiraty Arabskie, Kolumbia, Australia i Włochy, które dołączyły do przedsięwzięcia w tej edycji (luty-marzec 2021). W 2021 roku zrealizowano piątą i szóstą edycję badania (pierwsza edycja została przeprowadzona w 2017 roku). Polska jest uwzględniona w nim od początku.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Podobne tematy

Euro kontratakuje, dolar pod presją. Czy kurs dolara spadnie poniżej 3,75?

Euro kontratakuje. Czy będzie nowy szczyt na notowaniach głównej...

Giełdy rosną, złoty mocniejszy. Cła (chwilowo) mniej straszne

Z cłami jest powoli tak, że niedługo będziemy się...

Trump rozdaje karty na nowo: czasowe zawieszenie ceł, uderzenie w Chiny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił tymczasowe zawieszenie ceł...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Chińskie grupy cyberszpiegowskie w natarciu. Na celowniku dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązana z Chinami grupa cyberprzestępców MirrorFace zaatakowała jeden...

Polityczny chaos i deflacja w Chinach – złoty znów pod presją

Zamieszanie geopolityczne wysysa kapitał z ryzykownych aktywów. Po stronie...
00:01:39

Wojny handlowe Trumpa mogą doprowadzić do globalnego kryzysu

Wprowadzenie ograniczeń w handlu zawsze niesie za sobą pewne...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie

Exit mobile version